skanuj0017 (146)

skanuj0017 (146)



paradoksalny aspekt języka poetyckiego: dwuznaczność obszaru, w którym rozgrywa się dialog pomiędzy twór-cą‘T'czytelnikiem. Tradycja jako zespól zasad i norm, żyjących w świadomości pisarzy i odbiorców, jest każdorazowo korelatem tego systemu ograniczeń, który niesie w sobie dany przekaz poetycki. Stanowi układ odniesienia i układ sprawdzeń. Oczywiście ta rola tradycji jako pośrednika w dialogu między poetą i czytelnikiem może być zrozumiana właściwie dopiero wtedy, gdy wyzwolimy ją spod presji wyjaśnień wyłącznie dia-chronicznych. Gdy uświadomimy sobie, że nie jest ona przeszłością, lecz zawsze komponentem współczesności.

I że nie może być ujmowana w kategoriach przyczyno-wo-genetycznych, ponieważ jest takim osobliwym „dawniej”, które istnieje równocześnie z „dzisiaj” i pozostaje z nim w związkach funkcjonalnych. Zjawisko tradycji powstaje w wyniku przekształcenia przebiegu diachronicznego (przedtem — potem) w porządek synchroniczny. W porządek współistnienia składników określonej sytuacji kulturalnej.

Tylko takie „współczesnościowe”, a więc strukturalne, rozumienie tradycji pozwala widzieć w niej kontekst gry, jaka rozgrywa się w układzie: twórca — przekaz — odbiorca. W układ ten wchodzi ona podwójnie: jako system reguł i narzędzi tworzenia, a więc jako system oporów pomiędzy zamiarem wypowiedzi a samą wypowiedzią, oraz jako system oczekiwań — po stronie czytelnika.

Pierwsza jej rola jest oczywista i nie wymaga spe-: cjalnych wyjaśnień. Każda poetyka zajmuje stanowisko wobec skrystalizowanego już zasobu norm i środków mowy poetyckiej. Odwołanie to — nawiązujące czy też konfliktowe — jest koniecznym warunkiem wszelkiej znaczącej artykulacji. Ogranicza zamiar

tie

poetycki, ale przecież pozwala mu w ogóle skrystalizować się na planie społecznie interpretowalnych wartości. Granica pomiędzy tradycją jako negacją nowatorstwa i tradycją jako jego możliwością jest płynna i niejednoznaczna. Na rynku publiczności literackiej tradycji odpowiada zespół utwierdzonych nawyków percepcyjnych, upodobań i przyzwyczajeń, który określa wyraźne granice pomiędzy typami informacji poetyckich zrozumiałych i niezrozumiałych, znanych i nie znanych, odczuwanych jako swojskie i obcych. Jego literackim równoważnikiem jest konwencja poetycka (lub kilka współistniejących w jednym czasie konwencji 21), obejmująca „chwyty” (stylistyczne, kompozycyjne, gatunkowe) już wypróbowane, przyjęte, uznane za wartościowe w takiej właśnie, a nie innej konfiguracji. Rozpowszechniona konwencja ma charakter swego rodzaju instytucji, która systematyzuje zobowiązania poezji wobec oczekiwań odbiorców. Jest wzorem, na tle którego sprawdzają oni „prawomyślność” przekazów. Jak każda instytucja, stanowi zatem pole porozumienia między komunikującymi się partnerami. Ale wszelkie porozumienie nawiązywane za pośrednictwem konwencji ma to do siebie, że grozi ustawicznie — nieporozumieniem. Właściwy odbiór komunikatu, a więc rozpoznanie w nim pewnego uporządkowanego zbioru nadanych informacji, wymaga od czytelnika znajomości reguł nadawania, systemu „przepisów” ustalającego odpowiedniość między określonymi elementami przekazu a określonymi wartościami informacyjnymi. Czytelnik musi usytuować utwór w relacji do odpowiedniego kodu literackiego — poetyki22 Zarówno do

21    Współistnienie kilku zaaprobowanych konwencji może wiązać się ze społecznym zróżnicowaniem kręgów publiczności.

22    „Informacje mają tylko wtedy znaczenie, jeśli ściśle wia

li?


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
65956 skanuj0018 (147) paradoksalny aspekt języka poetyckiego: dwuznaczność obszaru, w którym rozgry
14p paradoksąlny aspekt _ jezyka poetyckiego: dwuznaczność obszaru, w którym rozgrywa się dialog pom
J Sławiński Wokól teorii języka poetyckiego (14) paradoksalny aspekt języka poetyckiego: dwuznacz
skanuj0005 (324) WOKÓŁ TEORII JĘZYKA POETYCKIEGO 1 Pytania o „istotę” twórczości poetyckiej, o „duch
skanuj0005 (330) WOKÓŁ TEORII JĘZYKA POETYCKIEGO 1 Pytania o „istotą” twórczości poetyckiej, o „duch
skanuj0107 (Kopiowanie) 0,9.2. Biofarmaceutyczne aspekty leków do nosa Do nosa podaje się głównie ro
U Pojęcie języka poetyckiego i pojecie stylu styczna. Okazałoby się, że różne części tekstu są
img079 79 Rozdział 6. Sieci rezonansowe Wówczas obszar, w którym spotykają się sygnały wyjściowe Y*
Sieci CP str079 79 Rozdział 6. Sieci rezonansowe Y9 = □ imHBB55 Wówczas obszar, w którym spotykają s
Proksemika dystans publiczny - obszar, w którym kontaktujemy się z osobami publicznymi (np. ministre

więcej podobnych podstron