skanuj0017 (192)

skanuj0017 (192)



192 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej

wiele funkcjonujących wciąż zakładów przemysłowych niewątpliwie jest także częścią dziedzictwa przemysłowego danego obszaru).

W literaturze anglosaskiej właśnie to ostatnie ujęcie turystyki przemysłowej funkcjonuje jako jedyne właściwe dla terminu industńal tourism. W zredagowanej przez J. Ja-fariego Encyklopedii turystyki M. Robinson [2000] definiuje industrial tourism następująco: „...jest to forma turystyki związana z wizytami w fabrykach przemysłowych (ang. contemporary industrial sites - M.D.) w celu oglądania procesów produkcyjnych i usługowych, ich wytworów, oraz zaangażowanych weń ludzi. (...) Spektrum przemysłowych atrakcji jest szerokie i obejmuje m.in. zakłady produkcyjne (ang. factories - M.D.), działalność górniczą (ang. mining operations - M.D.), elektrownie (ang. power stations - M.D.), winiarnie (ang. wineries - M.D.) i teatry (ang. theatres - przyp. M.D.)” [Robinson 2000, 305]. A. Frew [2008] dodaje do tej definicji, że industrial tourism odbywa się w zakładach pracy (ang. operańonal industńal sites), w których turystyka nie jest podstawową formą działalności. Udostępnienie działających przedsiębiorstw lub ich części dla ruchu turystycznego to forma działań public relations prowadzonych przez firmy, tworzenia więzi społecznych, forma popularyzacji własnych produktów i zachęcania do ich kupowania [Labes 2004] oraz innych (np. celem udostępnienia turystom w 1980 r. wspomnianych wcześniej zakładów odzyskiwania materiałów radioaktywnych w Sellafield w Wielkiej Brytanii były działania związane z negatywnymi przekazami medialnymi dotyczącymi energii atomowej; Holloway, Taylor 2006). Warto jednak zasygnalizować, że nawet w literaturze anglosaskiej kwestia terminologii nie jest jednoznaczna, gdyż np. wspomniani już J.C. Holloway i N. Taylor [2006] używają dla omawianego rodzaju ruchu turystycznego pojęcia modem industńal tourism (dosłownie nowoczesna, współczesna turystyka przemysłowa). Z kolei w celu określenia ruchu turystycznego na obszarach poprzemysło-wych używa się pojęcia, które można przetłumaczyć jako turystykę dziedzictwa przemysłowego (ang. industrial heńtage tourism)15.

W literaturze francuskiej pojęcie turystyki przemysłowej jest rozumiane inaczej. Jak podaje S. Cousin [2000], franc. touńsme industńel obejmuje wizyty w zakładach przemysłowych i rzemieślniczych, ale także muzea nauki i techniki, skanseny, oraz miejsca dziedzictwa przemysłowego (franc. sites depatńmoine industńel) (fot. 32 na wkładce). Podobnie turystykę przemysłową rozumieją M.-M. Damien i C. Sobry [Touńsme de decouverte ćconomiąue et touńsme vitivinicole. References biliographiąues et organismes ressources 2009]. W wydanym w 2004 r. przewodniku po miejscach przemysłu i techniki G. Labes, choć wstęp poświęca w znacznej mierze opisowi czynnych przedsiębiorstw otwartych dla turystów, wśród atrakcji turystyki przemysłowej wymienia m.in. muzea przemysłu i techniki (np. Muzeum Sztuk i Rzemiosł, franc. Musee des Ańs et Metiers, w Paryżu), a także obiekty poprzemysłowe (np. scharakteryzowane w dalszej części rozdziału muzeum górnictwa w zamkniętej w 1971 r. kopalni węgla w Lewarde w regionie Nord-Pas-de-

75 Choć i tu można dopatrzeć się braku konsekwencji m.in. wśród organizacji, które zajmują się tą tematyką: np. na liście atrakcji wpisanych na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ang. Euro-pean Route of Industrial Heritage) można znaleźć m.in. Muzeum Browaru „Żywiec”, a zatem muzeum zlokalizowane przy funkcjonującym zakładzie produkcyjnym. Przykładów takich jest znacznie więcej.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0009 (308) 172 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej5.2.2.2. Koncepcja „wioski kulturow
skanuj0011 (276) 174 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej5.2.2.3. Koncepcja „turystyki ACE”
skanuj0007 (355) 168 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej często wykazują jednocześnie zaint
skanuj0011 (276) 174 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej5.2.2.3. Koncepcja „turystyki ACE”
skanuj0013 (235) 188 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej5.3. Turystyka przemysłowa Marta De

więcej podobnych podstron