skanuj0023 (70)

skanuj0023 (70)



Wymiary podobne jak poprzednio, a mianowicie długość około 60 mm, wymiary górnej płaszczyzny około 4 na 70 mm. Typ Bla (tablica XXII)

Omawiając ten typ przechodzimy do odrębnej gałęzi w zakresie wytwórczości gwoździ. O ile w typie A powstanie zaczątków główki następowało poprzez spłaszczenie części górnej gwoździa, o tyle tu mamy do czynienia z procesem odmiennym. Gwoździe nie są tu tak masywne jak poprzednio, przeważają okazy smukłe. Rozwój główki następuje w sposób bardzo ciekawy. Jak się wydaje, przy przecinaniu oddzielnych sztuk z większego pręta pozostawał po jednej stronie niewielki sterczący wyrostek. Nie jest wykluczone, że pręt we wstępnej fazie obróbki był tylko nacinany podobnie jak obecne ćwieki do szklenia szyb, w ten sposób transportowany jako półwy-twór, a następnie rozłamywany i wykańczany. Sterczący wyrostek w chwili wbijania ulegał spłaszczeniu bądź zawinięciu, tworząc w ten sposób coś w rodzaju jednostronnej główki. Taki wypadek mamy właśnie przy omawianym typie. Powstająca główka nie wychodzi w tym wypadku poza boczne krawędzie gwoździa i w zasadzie nie przekracza drugiej szerokości ostrza gwoździa. Długość tego typu wynosi około 50 do 80 mm, przekrój ostrza około 3X3 do 4X3 mm, wraz z główką, zaś długość przekroju wzrasta do około 5—8 mm.

Typ Bib (tablica XXIII)

Do tej odmiany zaliczono właśnie gwoździe omówione w zasadzie wyżej, lecz nie używane. Wyraźnie widać tu zachowaną i nie spłaszczoną pozostałość po odcięciu. Pozostałe dane jak dla typu Bla.

Typ Blc (tablica XXIII)

Podobne jak w podstawowej formie do typu Bla. Nowością jest tu jednak dalsze przekształcenie główki wykonanej zresztą tak samo przez spłaszczenie wyrostka. Przedtem jednak był on, jak należy sądzić, rozklepany tak, że w chwili zagęcia wychodził częściowo poza boczne krawędzie ostrza, tworząc formę przypominającą trójkąt. Długość gwoździa waha się od około 45 do 70 mm, średnica ostrza przy nasadzie około 4—6 mm;

f główka wychodzi poza ostrze na około 2 mm, nie przekraczając drugiej szerokości ostrza.

Typ Bid (tablica XXIV)

W tym wypadku mamy do czynienia z formą na pewno nie-Udoną. Omawiany wyżej wyrostek jest tutaj zbyt masywny, być maże uczyniono to celowo, aby uzyskać większą grubość główki, jednak zamiast zawinąć się bądź wychylić na zewnątrz, uległ on jedynie nieznacznemu spłaszczeniu, nie uzyskując pożądanych cech i stając się tym samym zbędny, a nawet szkodliwy. Długość gwoździa wynosi około 70 mm, przekrój ma wymiary około 6 X 6 nim.

Typ Ble (tablica XXIV)

1 i u podobnie jak w rcdzaju poprzednim należy uznać zamiary wykonania gwoździa za chybione, z powodów jednak wręcz odwrotnych. Wyrostek zbyt krótki i zbyt wiotki nie dał się uformować w główkę, lecz zawinąwszy się, nie przekroczył górnej płaszczyzny ostrza. Długość okazu wynosi około 45 mm. przekrój w partii górnej około 3X3 mm.

Typ B2a (tablica XXV)

Gwoździe tego typu są jakby formą pośrednią między gwoździami rozwiniętymi typu A, a okazami typu B. Główka jest (u rozklepana jednostronnie tak, jak w wyżej omówionych okazach typu B. jednak brak śladów nacięcia, a raczej jest ona wvkonara przez sklepanie górnej płaszczyzny. Szerokość występu główki nie przekracza drugiej szerokości ostrza. Długość okazów wynosi około 60 do 80 mm, wymiary przekroju przy główce ckoło 7 na 6 mm.

Typ B3a (tablica XXVI)

Mamy tu do czynienia z okazami konstrukcyjnie podobnymi do omówionych poprzednio; i tak główka jednostronna i nie przekracza bocznych krawędzi gwoździa. Różnica polega na tym, że jest ona silnie wysunięta, tak że przekracza drugą szerokość ostrza. Ostrze pracujące prostokątne. Długość około 45 do 80 mm, przekrój ostrza przy główce od6X4do7X8 mm.

Typ B3b (tablica XXVI)

Typ ten charakteryzuje się lekkim wysunięciem główki i z dru-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
392 KAZIMIERZ III WIELKI (z. JADWIGA); ELŻBIETA.VIII. 6. 7. Bodzanty, podobnie jak według podania Dł
img016 (61) 16 a 0
img016 16 dl a 0,1 M an    (14) gdzie 0,1 na jest, jak poprzednio, najmniejszą długoś
Poznaj C++ w$ godziny0167 156 Godzina 11 156 Godzina 11 ANALIZA: Podobnie jak w poprzednim przykładz
Podobnie jak w poprzednich latach, relacje liczby kandydatów na studia I stopnia w stosunku do limit
19998 IMG?36 286 Podobnie, jak w poprzednim okresie, także w okresie borealnym, skład zbiorowisk leś

więcej podobnych podstron