skanuj0027

skanuj0027



Zastosowanie kliniczne protez, ortoz i środków pomocniczych

niejszą konstrukcję oraz dodatkowe wzmócnienia w podeszwie. Strzemię mocuje się pod obcasem. Obuwie aparatowe do sandałów jest szersze niż standardowy but Połączenie szyn aparatu ze strzemieniem może być:

•    sztywne, nieruchome;

•    z przegubem osiowym, mocowanym za pomocą śruby oraz blokady przedniej albo tylnej;

•    z przegubem osiowym i blokadą, do wyhaczania.

Inne rodzaje obuwia

Obuwie dla chorych po urazach ścięgna Achillesa służy do leczenia zachowawczego oraz do unieruchomienia pooperacyjnego. W obu przypadkach budowa obuwia jest podobna. Stopie nadaje się ustawienie końskie, z podwyższającą piętę wkładką o początkowej wysokości 4 cm. Wkładka ta składa się z klinowych elementów z korka, które usuwa się stopniowo, w miarę postępu gojenia się ścięgna. Obuwie pozwala na pewną swobodę lokomocyjną i nie zaburza procesu leczenia.

Obuwie dla pacjentów po amputacji stopy (patrz także rozdz. 3) ma za zadanie uzupełnić braki anatomiczne oraz poprawić propulsję za pomocą sprężynującej wkładki metalowej lub z włókna węglowego, montowanej nad podeszwą. Wykonuje się je na formie gipsowej albo innym stałym modelu zapewniającym dopasowanie do zniekształcenia stopy. Następnie zaopatruje się je w odpowiednie wkładki korekcyjne i uzupełniające. Dla osób po amputacji w obrębie palców można wykonać półbuty, natomiast amputacja większej części stopy oznacza konieczność uszycia obuwia z cholewką.

Wszystkie rodzaje obuwia korekcyjnego, którego podstawowe zasady budowy omówiono, mogą być wyposażone w inne elementy dodatkowe, zależnie od rodzaju zniekształcenia lub zaburzenia funkcji —■ strzemię, sandał, podwyższoną cholewkę, wkładkę wyrównującą itp. Ponadto budowa obuwia przeznaczonego na prawą i lewą stopę może się różnić. Mogą być też konieczne nietypowe elementy korygujące lub stabilizujące, nieujęte w schematycznym opisie.

Wkładki ortopedyczne

Wkładki są najczęściej ortozami standardowymi, rzadziej wykonuje się je na miarę. Stosuje się je do zwykłych butów w przypadkach zaburzeń czynnościowych mniejszego stopnia, ze wskazań profilaktycznych lub leczniczych.

Najczęściej stosowane są wkładki podtrzymujące łuki fizjologiczne stopy, przeznaczone dla u osób z płaskostopiem umiarkowanego stopnia, kobiet w ciąży, osób

Rycina 8.16. Wkładki do butc.v: A. Metatar-salna; B. Pronująca; C. Supinu.ąca


wykonujących ciężkie prace fizyczne lub wymagające długotrwałej pozycji stojącej. U osób z koślawym paluchem i towarzyszącymi zniekształceniami pozostałych palców stopy występuje poprzeczne płaskostopie. Zastosowanie wkładki metatarsalnej bez innej korekcji lub łącznie z su pi nacją zmniejsza dolegliwości bólowe i poprawia chodzenie (ryc. 8.16).

Stabilizację pięty i ustawienie w jednej osi z podudziem zapewnia ta < zwane łoże piętowe — zagłębienie we wkładce pod piętą. Zastępuje ono zakładkę c ętową buta.

Elementy lecznicze wkładek swoją konstrukcją nie odbiegają od stosowanych w obuwiu ortopedycznym. Mogą one podpierać stopę na całej jej długości lub tylko części — 3/4 części tylnej, przodostopie lub samą piętę. Obecnie rzacir ej wykonuje się sztywne wkładki z blachy stalowej, aluminiowej albo z tworzyw sztucznych. Najczęstszym tworzywem jest masa-korkowa pokryta.skórą blankową, ale ze względów higienicznych nie można ich długo użytkować. Stosuje się też inne ma:e' ały oy.ięk-szej wytrzymałości oraz z możliwością mycia i dezynfekcji, należy jeo~ak zwracać uwagę, aby spełniały warunki korekcji zniekształcenia. Wkładki te me ~ ogą być zbyt miękkie i elastyczne.

Wkładki pod stopy wrażliwe produkuje się z gąbki pokrytej podsze.'.<ą wyścół-kową, żelowe lub z materiałów.opatentowanych (ryc. 8.17). Aby ta' = .•. •'ładka zo-brze podpierała stopę i działała korekcyjnie lub przeciwbólowo, p e-.e .v obuwiu musi być ujęta zakładką, zaś śródstopie — stabilizowane sznurowa' e*" buta Pacjenci nie mogą wtedy nosić obuwia bez pięty, luźnych ocieplanyc* r.-tów zirro-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0024 Zastosowanie kliniczne protez, ortoz i środków pomocniczych 13 Or 0>16
skanuj0025 Zastosowanie kliniczne protez, ortoz i środków pomocniczychObuwie na utrwalone zniekształ
skanuj0026 Zastosowanie kliniczne protez, ortoz i środków pomocniczych towarzyszą objawy bólowe, nas
36050 skanuj0028 Zastosowanie kliniczne protez, ortoz i środków pomocniczych Rycina 8.17. Wkładki si
86813 skanuj0023 Zastosowanie kliniczne protez, ortoz i środków pomocniczych Zastosowanie kliniczne
skanuj0030 /.(•.losowanie kliniczne protez, ortoz i środków pomocniczych Rycina 8.10. Obuwie stosowa
44400 skanuj0151 (5) Tab. 2. Dobór środków pomocniczych (roztworów do uzupełnień, roztworów buforują
img005 (109) zjawisk. Wymaga to niejednokrotnie zastosowania technicznych środków pomocniczych, któr

więcej podobnych podstron