skanuj0036 (69)

skanuj0036 (69)



232 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej

Z turystyką literacką dosyć ściśle jest związana tzw. turystyka filmowa, którą A. Stasiak [2009,225] definiuje jako „...wszelkie podróże turystyczne śladami gwiazd filmu (aktorów•, reżyserów) i ich dziel, stwarzające okazję do głębszej refleksji i osobistego przeżywania utworów”. Podobnie, jak i w przypadku turystyki literackiej, cytowany autor dzieli turystykę filmową na turystykę biograficzną i turystykę fikcji filmowej. Na temat turystyki filmowej (i telewizyjnej) pojawiło się w ostatnich latach wiele publikacji [Beeton 2005, Frost 2006, Kim i in. 2009], w których można spotkać się z tezą, iż współcześnie coraz większa rzesza turystów przyjeżdża do miejsc opisywanych przez literaturę nie tyle z powodu zafascynowania treścią książki, co raczej jej ekranizacją.

Niekiedy turystyka literacka jest bliska tzw. turystyce sentymentalnej („turystyce nostalgicznej”). Jest tak zwłaszcza wówczas, gdy turyści odwiedzają regiony i miejscowości nie tylko zainspirowani literaturą (czy filmem), ale również ze względu na motywy osobiste - np. miejsce urodzenia, związki rodzinne itp. Zjawisko to można zauważyć m.in. wśród turystów z Polski odwiedzających dawne Kresy Wschodnie, a obecnie tereny na Litwie i w zachodnich częściach Białorusi i Ukrainy. Wiele osób uprawiających turystykę literacką przyjeżdża w okolice Nowogródka (Białoruś), czy do Wilna (Litwa) nie tylko z powodu inspiracji dziełami Adama Mickiewicza (1798-1855) czy Czesława Miłosza (1911-2004), ale ze względu na motywy wynikające z własnych przeżyć lub też przeżyć najbliższych.

Na podstawie tego, co wcześniej podano, w prezentowanej książce turystyka literacka jest rozumiana jako forma turystyki kulturowej, obejmująca wszystkie wyjazdy, dla których inspiracją są dzieła literackie i ich filmowe adaptacje, jak również życie ich twórców. Oznacza to, iż, przy tak szerokim traktowaniu tuiystyki literackiej, obejmuje ona zarówno odwiedzanie przez turystów miejsc pobytu pisarzy i poetów, jak i zwiedzanie opisywanych przez nich miejsc (również takich, które doczekały się jedynie drobnej wzmianki, ale stały się inspiracją do wyjazdu), a także plenerów filmowych, zarówno związanych z filmami powstałymi na podstawie wcześniej wydanych dzieł literackich, jak i produkcji telewizyjnych.

5.5.2. Turystyka literacka w koncepcji turystyki zrównoważonej

W porównaniu z innymi formami turystyki, które można uznać za bliskie założeniom turystyki zrównoważonej, turystyka literacka wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami.

Jedną z nich są dosyć ograniczone możliwości jej oddziaływania na miejscową gospodarkę, a zwłaszcza gospodarkę regionalną. Co prawda można znaleźć przykłady regionów, które czerpią dochody z racji odwiedzania ich przez turystów zainteresowanych przyjazdem do miejsc znanych z kart książek lub związanych z określonym pisarzem i poetą, ale jest ich niewiele. Do tej grupy regionów niewątpliwie należy Wyspa Księcia Edwarda (Kanada), gdzie mieszkała w fikcyjnej Avonlea bohaterka cyklu powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery [Fawcett, Cor-mack 2001], czy też kraina Lakę District w północnej Anglii [Butler-Adam 2003], skąd


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0009 (308) 172 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej5.2.2.2. Koncepcja „wioski kulturow
skanuj0011 (276) 174 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej5.2.2.3. Koncepcja „turystyki ACE”
skanuj0007 (355) 168 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej często wykazują jednocześnie zaint
skanuj0011 (276) 174 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej5.2.2.3. Koncepcja „turystyki ACE”
skanuj0013 (235) 188 5. Kulturowe aspekty turystyki zrównoważonej5.3. Turystyka przemysłowa Marta De

więcej podobnych podstron