skanuj0039

skanuj0039



chowania. Może ją stosować każdy biegły, nie wymaga specjał* nego przeszkolenia, aczkolwiek interpretacja wypowiedzi w$B maga doświadczenia i pewnej ostrożności,

Osobie badanej pokazuje się serię fotografii różnych po$ta<» męskich, kobiecych, dziecięcych. Postacie te są ubrane, nagi® częściowo rozebrane, wykonują różnorodne czynności. Temateni obrazków są również sceny, w których wyrażane są uczucia pieszczoty, współżycie seksualne. Fotografie te mogą pochodził z różnych dzieł sztuki, albumów filmowych i sztuki erotycznej! wydawnictw pornograficznych itp. Osobie badanej poleca się oglądanie ich i komentowanie odczuć, tego co się w nich podob# czy też nie podoba itd. Obserwacja towarzyszących temu reakcji mimicznych i zachowania osoby badanej również dostarcza wiele materiału informacyjnego.

Dla przykładu powiem, iż wielu mężczyzn tradycyjnie różnią cujących role seksualne najbardziej sobie ceni akty Renoirll pieszczoty i pozycje współżycia ujawniające oddanie i uległość! kobiety. Mężczyźni mający poczucie zagrożenia i niepewności w) roli męskiej często negatywnie oceniają fotografie współczesł nych aktorek oraz reprodukcję głowy Meduzy.

Wielu pedofilów heteroseksualnych potrafi interesująco po-! strzegać cechy dorosłej kobiecości w przypadku fotografii dziej wczynek; nawet ich dziecięca mimika, różne pozy. mogą być koj jarzone z dorosłą prowokującą erotycznie kokieterią seksualna itp.

H. TEST PROJEKCYJNY RORSCHACHA

Test Rorschacha jest jedną z najtrudniejszych do interpreta-ł cji metod badania projekcyjnego. Zdaniem znawców tej metodjl do jej stosowania konieczne jest wieloletnie doświadczenie. Me-! toda ta jest obecnie kontrowersyjnie oceniana — ma swoich za-3 gorzałych zwolenników i wrogów. Jest wiele monografii specj a-i listycznych oraz publikacji w czasopismach poświęconych te-J stowi Rorschacha; powstały również jego modyfikacje. W Polsce! o tym teście pisały szerzej Grzywak-Kaczyńska (1967), Sikora (1973). Badanie tą metodą jest wykonywane przez wytrawnych psychologów; jakkolwiek prosta w wykonaniu, wymaga jednaki czasochłonnego opracowywania.

Posługuję się testem Rorschacha od 1967 roku, przebadałem! nim ponad 800 pacjentów z zaburzeniami seksualnymi, 1751 pacjentów ż rozpoznaniem Zespołów nerwicowych, 88 pacjcn-1 tów psychotycznych, z reguły stosują metodę Rorschacha wel wszystkich badaniach sądowo-seksuologicznych. Muszę stwier-| tlgić, iż test ten cenię bardzo wysoko, a studia psychologiczne umożliwiły mi opracowanie metodologii jego stosowania.

W Test Rorschacha polega na tym, iż osobie badanej pokazuje Mlj| 10 tablic z różnorodnymi plamami; część tablic jest koloro-wii. Osobę badaną prosi się o wypowiadanie skojarzeń dotyczących tego, co widzi na tych tablicach, co one przypominają. Notuje się pełne wypowiedzi, a także czas reakcji na tablice, formę Bn ujmowania itp. Wszystkie dane są następnie kodowane i interpretowane według ustalonych zasad. Rzecz jednak w tym, iż Interpretacja wypowiedzi osoby badanej wymaga indywidualizowania, a to wiąże się z koniecznością posiadania przez badającego bogatego doświadczenia w stosowaniu tego testu.

| Biegły seksuolog, w przypadku gdy jest lekarzem bez dodatkowego wykształcenia psychologicznego, nie jest w stanie stosować tej metody. Może natomiast zapoznać się z nią^w ograniczonym zakresie — dotyczącym jedynie wypowiedzi o znaczeniu seksualnym.

I Wypowiedzi te mogą mieć następujące warianty:

a)    jawne skojarzenia seksualne; są one ujawniane najczęściej I podczas oglądania tablic II, III, VI, VII, IX;

b)    wypowiedzi o ukrytej treści seksualnej; obejmują one skoja-f rżenia dotyczące narządów wewnętrznych, np. płuca, serce, | a także wypowiedzi o treści symbolicznej;

B) szoki seksualne; polegają one na odmowie wypowiedzi przy | oglądaniu tablic określonych jako: „seksualne”; szczególnie [ dotyczy to (w kolejności) tablicy VI i IX, a następnie VII, III,

i II, szoki seksualne przy innych tablicach są spotykane spo-I radycznie;

(1) wypowiedzi o treści dewiacyjnej.

Ad a. Zdaniem wielu badaczy (Loosli-Usteri 1961, Bohm 1957, Zullinger 1952) zdrowy, normalny człowiek daje bardzo mało tego typu wypowiedzi, najwyżej 1—2. Polemizowałbym K tym stanowiskiem, albowiem w trakcie badania osób nie mali) cych żadnych problemów i zaburzeń seksualnych uzyskiwałam więcej wypowiedzi tego typu. Sądzę, że wynikało to z postrzegania osoby badającej jako seksuologa, co podświadomie ukierunkowywało na skojarzenia ze sfery seksu.

Najwięcej wypowiedzi kryjących jawne skojarzenia o treści ■tksualnej (w porównaniu do wszystkich wypowiedzi) dawały uwoby z rozpoznaniem hyperlibidemii, osoby niezaspokojone seksualnie, mające wysoki poziom potrzeb i doświadczeń seksualny ch. W tych grupach odsetek tego rodzaju wypowiedzi wahał Się w granicach 20—50%. Brak jawnych skojarzeń o treści seksualnej najczęściej występował u osób nierozbudzonych seksualnie, z rozpoznaniem hypolibidemii, mających zahamowania I kompleksy seksualne.

135


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0078 wszystko może zostać załatwione praworządnie. Wiec nie był ze mną uzgadniany, więc proszę
skanuj0078 wszystko może zostać załatwione praworządnie. Wiec nie był ze mną uzgadniany, więc proszę
55597 ZT078 (2) 154 CZĘŚĆ 2. ZARZĄDZANIE PRZEDSIĘBIORSTWEM TURYSTYCZNYM dla większych graczy. Może j
61462 skanuj0020 chromatografii może być stosowany do rozdzielania związków chemicznych lotnych i tr
skanuj0004 3 r Etóra z metod wyznaczania błędu kolimacji w teodolicie nie wymaga wykonywania odczytó
ScannedImage 56 która może być zwiastunem głębszego uczucia, a nie wymaga tak ścisłych kontaktów. Ro
skanuj0008 Inhibitory nienukleozydowe (nieanafogowe). W odróżnieniu od nukleozydów nie wymagają proc
188 4 nie zderzaka. Naprawa zderzaka, jeśli w ogóle jest możliwa, nie wymaga specjalnego omawiania.
skanuj0005 (49) Amidyny/FormamidynyAM U RAZAi 4 można ją stosować u zwierząt młodych i ciężarnych 4-

więcej podobnych podstron