skanuj0005 (514)

skanuj0005 (514)



nych, bóle stawów. Dolegliwości mogą wystąpić od razu lub dopiero po kilku miesiącach, co utrudnia czasem ustalenie związku z odległym ukłuciem przez kleszcza.

Postępowanie:

© pokryć kleszcza kilkoma kroplami roztopionej parafiny lub olejkiem i po odczekaniu paru minut zdjąć parafinę a wraz z kleszczem,

•    jeśli będzie tkwił w skórze nadal usunąć go pęsetą,

•    nie wolno smarować masłem ani pocierać spirytusem (powoduje to podrażnienie owada, który zwiększa wówczas ilość wydzieliny do ciała człowieka),

© ranę po usunięciu kleszcza należy umyć wodą z mydłem zdezynfekować i obserwować, czy nie wystąpi zaczerwienienie lub inne objawy.

7. UŻĄDLENIA

Użądlenie to rana zadana przez owady, które posiadają taką broń - pszczoły, osy, szerszenie oraz trzmiele.

U pszczół żądło jest bronią jednorazową, po wbiciu w skórę więźnie i zostaje wyrwane wraz z pęcherzykiem jadowym. Osy, a szczególnie szerszenie, mogą żądlić wielokrotnie, aż do wyczerpania zapasu jadu. Najbardziej niebezpieczne jest użądlenie przez samicę szerszenia, gdyż jej jad może być groźny dla człowieka. Samce szerszeni są zupełnie niegroźne, nie posiadają żądła. Ukąszenia przez trzmiele zdarzają się w Polsce bardzo rzadko.

Jad owadów jest mieszaniną silnych enzymów i peptydów i powoduje miejscową reakcję zapalną, która objawia się u większości ludzi bólem, pieczeniem, zaczerwienieniem skóry. Coraz więcej osób reaguje jednak na ukąszenia silnymi odczynami alergicznymi. Mają one postać miejscowych odczynów toksycznych (bólu i znacznego obrzęku) albo reakcji uogólnionej (osłabienie, biegunka, a nawet zaburzenia krążeniowo-oddechowe), co spowodowane jest nadwrażliwością na składniki jadu.

Najgroźniejszym typem reakcji na użądlenie jest wstrząs anafilaktyczny. U osób szczególnie wrażliwych może on wystąpić nawet po pojedynczym użądleniu, szczególnie w obrębie głowy lub szyi. Objawy wstrząsu są liczne i mają różne natężenie. Występują: osłabienia, wymioty, ataki kaszlu i kichania, chrypka lub szum w uszach. Niebezpieczne są reakcje ze strony układu oddechowego - duszność, obrzęk krtani oraz krwionośnego - spadek ciśnienia tętniczego krwi, powodujący zapaść z utratą przytomności.

Postępowanie:

•    ostrożne usunięcie żądła pęsetą po ukąszeniu przez pszczołę,

•    w przypadku wstrząsu anafilaktycznego wymagana jest jak najszybsza pomoc lekarską! gdyż stanowi on zagrożenie życia.

104


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
76152 skanuj0005 grupa związków, które mogą być wykorzystywane przez bakterie dopiero po ich wcześni
2011 12 09 46 48 Rytm zastępczy z łącza AV Bradykardla. Załam kl P odwrócone. Mogą wystapc przez w
skanuj0232 (3) Rozdział 9. ♦ Podstawy MySQL 245 W przypadku wyboru instalacji standardowej lub pełne
skanuj0002 69 definiowany jest jako (...) miejsce do którego się zmierza lub „to, do czego ląży, co
pok29 Choroba Leśniowskiego- Crohna Bóle brzucha, biegunka, rzadko domieszka krwi w stolcu, ale mogą
Zdrowie w Twoich rękach (31) R-23. Dolegliwość: bóle stawowe, ogólne osłabienie. Usytuowanie: na łok
DSCN0079 [1600x1200] Objawy choroby u ludzi • Faza jelitowa - mogą wystąpić bóle brzucha, łagodna bi

więcej podobnych podstron