skanuj0040 (96)

skanuj0040 (96)



14.6.3. Funkcje dystrybucji

W literaturze przedmiotu najczęściej autorzy wymieniają dwie podstawowe funkcje dystrybucji - koordynacyjną i organizacyjną (Czubała, 2001). Podejmowane decyzje i czynności składają się na koordynacyjne i organizacyjne funkcje dystrybucji.

Funkcje koordynacyjne są to funkcje zmierzające do zrównoważenia (skoordynowania) podaży z popytem. Realizacja tych funkcji polega na połączeniu oczekiwań nabywców i sprzedawców w taki sposób, aby nabywca miał możliwość zakupu potrzebnego produktu w odpowiadających mu warunkach (czas, miejsce, asortyment, ilość), a oferent usługi turystycznej zrealizował cele swojej działalności.

Do funkcji koordynacyjnych należą działania związane z nawiązywaniem transakcji kupna-sprzedaży, a wśród nich: zbieranie i przekazywanie informacji rynkowych, promocja produktów i firm, poszukiwanie i zgłaszanie ofert kupna-sprzedaży, nawiązywanie kontaktów handlowych oraz negocjowanie warunków umów stwarzających podstawy prawne dla przepływu prawa własności do przemieszczanych produktów. Głównym ich celem jest koordynacja podaży z popytem na daną usługę dzięki zapewnieniu odpowiedniej przepustowości kanału (-ów) dystrybucji. Przejawem realizacji tych funkcji są decyzje co do długości, szerokości i struktury kanału oraz typu powiązań jego uczestników.

Funkcje organizacyjne są związane z oferowaną usługą turystyczną i obejmują wszystkie procesy dostosowujące podaż do popytu. Wiążą się one z realizacją transakcji, kupna-sprzedaży, czyli realizacją obsługi zamówienia. Głównym celem obsługi klienta jest osiąganie pożądanego przez nich poziomu obsługi, to jest stworzenie odpowiednich warunków, w jakich odbywa się sprzedaż (eleganckie bądź skromne wyposażenie) oraz fachowa i kulturalna obsługa.

W procesie realizacji czynności wynikających z funkcji dystrybucji uczestniczą różne podmioty gospodarcze - od usługodawcy, poprzez pośrednika do ostatecznego nabywcy. Część zadań wynikających z tych funkcji realizują inne podmioty gospodarcze, jak na przykład: przedsiębiorstwa transportowe, agencje marketingowe, architekci wnętrz, instytucje ubezpieczeniowe oraz banki, wykonujące czynności związane z regulowaniem zobowiązań i przyjmowaniem należności.

Funkcje dystrybucyjne mogą być realizowane przez samych usługodawców (dystrybucja bezpośrednia) lub zlecane pośrednikom (dystrybucja pośrednia). Poziom ich realizacji powinien zapewnić dotarcie z produktem do jak największej liczby potencjalnych nabywców, sprzyjać ich przekształcaniu w nabywców rzeczywistych i lojalnych oraz umożliwić pozyskanie nabywców kupujących

215


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
59772 skanuj0243 Koncepcje zarządzania strategicznego 39 W literaturze przedmiotu wiedza jest różnie
14. Założenia i cele modułu/przedmiotu Wiedza: Student potrafi definiować podstawowe pojęcia z zakre
JĘZYKOZNAWSTWO Podana niżej literatura przedmiotu ma charakter ogólny i zarazem podstawowy. W grupie
skanuj0028 (41) 178 7. Ruch turystyczny Turystyka religijna Niektórzy autorzy uważają, że u podstaw
skanuj0028 (41) 178 7. Ruch turystyczny Turystyka religijna Niektórzy autorzy uważają, że u podstaw
skanuj0025 (96) Woj. warmińsko-mazurskie Gmina: Ruciane Nida Obręb: Ruciane Nida 14. Obliczenia
skanuj0016 (96) 457 14.5. Związki przedwbakteryjne zaburzające syntezę ściany komórkowej grupę amino
skanuj0010 Zadanie 14. (3 pkl) Na rysunku przedstawiono fragment wykresu pewnej funkcji parzystej/.
skanuj0002 tif 14 Imperium retoryki terminów A, B i C (pod warunkiem, że będzie się przestrzegać, by
skanuj0048 96 Winfried Woesler STOSUNEK LEGENDY JAKO GATUNKU LITERACKIEGO DO BIBLII Streszczenie Uwa
Budowa i funkcjonowanie narządu głosu rozpoczynać w różny sposób. W literaturze przedmiotu wyróżniam

więcej podobnych podstron