skanuj0053 (44)

skanuj0053 (44)



5. Międzynarodowe aspekty ochrony przyrody

204

żujących lub koordynujących setki najrozmaitszych projektów i programów. Zatrudnieni przez IUCN pracownicy tworzą Sekretariat, kierowany przez Dyrektora Generalnego. Sekretariat jest strukturą rozproszoną, złożoną z regionalnych i narodowych biur zlokalizowanych w 62 krajach. IUCN działa głównie za pośrednictwem swoich biur regionalnych w Afryce, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji i Europie, gdzie dyrektorzy pozostają w ścisłym kontakcie z Dyrektorem Generalnym. Jedno z czterech biur europejskich — Fundacja IUCN Poland mieści się w Warszawie, pozostałe biura mają siedziby w Moskwie, Brukseli i Belgradzie.

Komisje IUCN Członkowie IUCN spotykają się na organizowanych co cztery lata Światowych Kongresach Ochrony Przyrody (Zgromadzenie Ogólne Unii), na których ustalana jest polityka organizacji i program działalności jej poszczególnych komisji:

■    Komisji Obszarów Chronionych;

■    Komisji Zagrożonych Gatunków;

■    Komisji Gospodarowania Ekosystemami;

■    Komisji Edukacji i Komunikacji Społecznej;

■    Komisji Polityki Środowiskowej, Gospodarczej i Społecznej;

■    Komisji Prawa Środowiskowego.

Przez wiele lat w ramach IUCN funkcjonowało utworzone w 1980 roku Światowe Centrum Monitoringu Ochrony Przyrody — WCMC (World Conservation Monitoring Center), które od 2000 roku działa jako struktura Narodów Zjednoczonych UNEP-WCMP

Działalność Do ważniejszych inicjatyw i osiągnięć IUCN należą: publikowanie okresowo aktualizowanych list obszarów chronionych na świecie i list gatunków zagrożonych w skali globalnej, opracowanie i opublikowanie pierwszej czerwonej księgi roślin i pierwszej czerwonej księgi bezkręgowców, współuczestniczenie w tworzeniu sieci obszarów ramsarskich i sieci obiektów Światowego Dziedzictwa, opracowanie i opublikowanie (wspólnie z WWF i UNEP) Światowej Strategii Ochrony Przy-rody, współudział w opracowaniu i rozpropagowaniu Konwencji o różnorodności I biologicznej, organizowanie światowych kongresów, seminariów i konferencji, po- I święconych różnym problemom ochrony przyrody.

Członkowie Członkami IUCN w Polsce są: Państwowa Rada Ochrony Przyrody, Instytut I IUCN w Polsce Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, Instytut Ochrony Środowiska w Warsza- wie, Komitet Ochrony Przyrody PAN, Liga Ochrony Przyrody, Polskie Towarzy-stwo Przyjaciół Przyrody „Salamandra”, Polski Klub Ekologiczny, Stowarzyszę- I nie proNatura, Fundacja EkoFundusz, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” I i Centrum Prawa Ekologicznego. Poza Fundacją IUCN Poland, działa w naszym I kraju także Polski Komitet IUCN, organizujący wiele konferencji i seminariów I naukowych.

Użyteczne adresy internetowe: www.iucn.org/,www.issg.org/


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0004 (460) 5. Międzynarodowe aspekty ochrony przyrody 158 ekosystemów i krajobrazów, naturalny

więcej podobnych podstron