skanuj0060 (34)

skanuj0060 (34)



i^Bzdzial 10. Wybrane choroby alergiczne 229

Rodzaje testów prowokacji

•- otwarta próba prowokacji - zarówno lekarz, jak i chory lub jego rodzice ^Eyiedzą, jaki pokarm jest stosowany

• ślepa próba prowokacji - jedynie lekarz wie, jaki rodzaj pokarmu ^■podawano

•^podwójnie ślepa, kontrolowana placebo próba prowokacji ■ (DBPCFC - double-blind placebo-controlled food challenge) - najrzadziej ^■stosowana, ale najbardziej miarodajna metoda rozpoznawania alergii pokar-^■fliowej. Polega na podawaniu losowo właściwego pokarmu, czyli podejrzane-go o wywoływanie objawów chorobowych pokarmu (tzw. verum) oraz ^młentycznie wyglądającego i smakującego placebo. Podobnie jak w otwartej ^Bpróbie prowokacji, zarówno verum, jak i placebo podaje się w powoli ^Zwiększających się dawkach, ale nikt z zainteresowanych (ani lekarz, ani ^■pielęgniarka, ani choiy lub jego rodzice) nie wie, kiedy stosowane jest verum, 1 a kiedy placebo. Test pozawala na maksymalną obiektywizację wyników.

10.5.1 Zespoły objawów klinicznych w przebiegu alergii pokarmowej

Zespół anafilaksji miejscowej jamy ustnej

Charakteryzuje się obrzękiem, świądem, pieczeniem błony śluzowej jamy ■sfcnej i gardła natychmiast po zetknięciu alergizującego pokarmu z błoną bzową jamy ustnej. W następnym etapie mogą pojawić się objawy z dalszych Bonków przewodu pokarmowego: ból brzucha, biegunka. U części chorych Ipączają się objawy układowe: pokrzywka, duszność, a nawet wstrząs anafilak-■ezny. Zespół ten występuje u osób z pyłkowicą po spożyciu świeżych jarzyn ■iwoców (najczęściej jabłek, śliwek, melonów, kiwi, marchwi, selera). Najczęś-rięj zespół opisywany jest u osób uczulonych na pyłek brzozy ze względu na jeakcje krzyżowe z alergenami zawartymi w owocach. Rozpoznanie opiera się ■apfywiadzie, SPT oraz oznaczeniu swoistych IgE. Leczenie polega przede ■seystkim na eliminacji z diety uczuląjącego pokarmu. Ponieważ alergeny są pałkami ciepłochwiejnymi, gotowane owoce i warzywa zwykle nie wywołują jeż objawów klinicznych. Inne zespoły chorobowe wywołane alergią pokarmową Bpnieniono w Tabeli 10.7.

Otsjawy ze strony układu oddechowego

Iteakcja na alergeny obejmująca drogi oddechowe występuje zwykle w po-Bązaniu z reakcjami z innych narządów i na ogół wskazuje na cięższy przebieg choroby. Częstość potwierdzonych reakcji alergicznych z układu ■pechowego na uczulający pokarm oceniana jest na 2-8% chorych z astmą


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0033 (74) Rozdział 10. Wybrane choroby alergiczne 199Schemat leczenia Leczenie alergicznego ni

więcej podobnych podstron