skanuj0066 (7)

skanuj0066 (7)



130

Roślinność siedlisk leśnych

zieleni na zewnątrz i czerwieni wewnątrz. Kwitnie od marca do maja. Owoc - 6-komorowa torebka. Roślina zaliczana do leczniczych, ale ma też właściwości trujące.

Kosaciec żółty

Iris pseudacorus L.

Rodzina: kosaćcowate Iridaceae <250} Występuje na całym niżu na terenach bardzo podmokłych. Charakterystyczny dla siedlisk Ol, LMb. Roślina trwała wysokości 50-100 cm o pędach walcowatych i wielokwiatowych. Liście szablaste, wąskie (1-3 cm), żywo zielone, nieco krótsze niż pędy kwiatowe. Kwiaty duże, żółte, długoszypułkowe, 6-listkowe, z których zewnętrzne są odgięte, z pomarańczową plamką. Kwitnie od maja do lipca. Owoc - trójgraniasta torebka.

Kosmatka gajowa

Luzula nemorosa (Pollich) E. Mey.

Rodzina: sitowatc Juncaceae di*} Roślina pospolita w całej Polsce. Charakterystyczna dla drzewostanów bukowych (buczyny kwaśne). Najczęściej występuje na siedliskach LMśw, LMwyżśw, LGśw, ale spotykana jest też w borach mieszanych. Roślina trwała wysokości do 80 cm. Liście równowąskie szerokości ok. 3 mm, na brzegach orzęsione. Kwiatostan w formie wiechy. Liczne kwiaty skupione po 4-8, na ogół białawe. Kwitnie od czerwca do lipca. Owoc - torebka w kształcie stożka.

Kosmatka olbrzymia

Luzula sylvatica (Huds.) Gaudin Rodzina: sitowate Juncaceae

<IB> Roślina pospolita w Karpatach i Sudetach. Charakterystyczna dla siedlisk BGśw, BWGśw. Roślina trwała wysokości

Roślinność siedlisk leśnych

do 1 m. Liście długości do 50 cm i szerokości ok. 1 cm, łodygowe są odstające i krótsze. Kwiatostan rozpierzchły z kilkoma kulisto wydłużonymi kłosami zawierającymi 5-10 kwiatów. Działki okwiatu czerwonawe z białym obrzeżem. Kwitnie w okresie kwiecień-czerwiec. Owoc - trójgraniasta czarna lśniąca torebka.

Kosmatka owłosiona

Luzula pilosa (L.) Willd.

Rodzina: sitowate Juncaceae

CŹ56} Roślina charakterystyczna dla borów świeżych (Bśw). Można ją spotkać na nieco żyźniejszych siedliskach, ale jest to sygnał degradacji środowiska. Dorasta do 30 cm. Liście odziomkowe zimozielone, wysokości pędu, łodygowe krótsze, wszystkie wełnisto owłosione. Kwiatostan baldachowaty, rozpierzchły. Kwiaty pojedyncze, błonkowate. Działki kwiatowe brązowe. Kwitnie w marcu-kwietniu. Owoc tępa jedno-komorowa torebka.

Kostrzewa leśna

Festuca sylvatica (Pollich) Vill.

Rodzina: trawy Gramineae

wrechlinowate Poaceae

CfliD Trawa występująca na niżu i terenach podgórskich, w lasach bukowych. Charakterystyczna dla siedlisk LMśw. Wyrasta nawet powyżej 1 m w gęstych kępach. Liście długości do 60 cm, szerokości do 1,5 cm, płaskie, długo zaostrzone, z porozcinanymi języczkami liściowymi. Kwiatostanem jest zwisająca wiecha długości do 20 cm. Kłoski po kilka na gałązkach wiechy. Okres kwitnienia przypada na czerwiec-lipiec.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0050 (16) Roślinność siedlisk leśnych 4-płatkowe, na długich szypułkach, zebrane w małe baldac
skanuj0037 (34) Roślinność siedlisk leśnych 72 w Polsce występuje bowiem wiele drzew i krzewów, któr
skanuj0040 (31) Roślinność siedlisk leśnych 78 Drzewo jednopienne, kwiaty męskie - żółte kotki gęsto
skanuj0081 (7) 162 Roślinność siedlisk leśnych Liście 5-7-listkowe nieparzysto pierzaste, prawie dto
skanuj0043 (27) Roślinność siedlisk leśnych 84 powierzchni naszych lasów. Jest gatunkiem głównym na
skanuj0080 (6) 160 Roślinność siedlisk leśnych Puszka brązowa na krótkiej (3 cm) czerwonej szczecinc
60548 skanuj0075 (8) 148 Roślinność siedlisk leśnych Łodyga do 1 m wysokości, naga, od dołu czerwono
27840 skanuj0073 (8) 144 Roślinność siedlisk leśnych szeregu z każdej strony nerwu listka. Dojrzewan

więcej podobnych podstron