skanuj0079

skanuj0079



przestępstw z art. 203 k.k. i art. 213 k.k. i wymierzył mu łączfl! karę trzech lat więzienia. Obrona wniosła rewizję, w wynikał której właściwy sąd wojewódzki postanowił wznowić przemkl sądowy i uzupełnić go„zasięgając opinii w Akademii Medycźj^H w Krakowie „co do stopnia poczytalności oskarżonego, z uwa-; gi na jego zboczenie płciowe: ekshibicjonizm, masochizm i sól domię”.

W okresie dwumiesięcznej obserwacji w Klinice Psychiatry! cznej AM w Krakowie stwierdzono między innymi, że oskarżoj^B dobrze orientował się w czasie, miejscu i sytuacji. Nie uważa! się za psychicznie chorego, ale przeciwnie, wielokrotnie stwi^H dzał, że zarówno on sam, jak i jego rodzina — to ludzie „zawsżl zdrowi jak kamienie”. Nie wypowiadał urojeń; nie stwierdzeni też, aby halucynował. Nastrój miał przeważnie podwyższo^H moriatyczny; był gadatliwy, często wulgarnie dowcipkował® bezkrytycznie przechwalał się swoimi możliwościami i sukce- f sami seksualnymi u kobiet, rubasznie i napastliwie zachowywał się wobec pielęgniarek i nieletnich pacjentek w klubie dla che! rych. Kiedy wskazywano mu na niestosowność tego zachowani! się, wpadał w rozdrażnienie, wybuchał gniewem, klął i wulglrl nie przezywał personel lub płakał.

Wielokrotnie powracał do opowiadań o swoich przeżyciJ^B erotycznych, przytaczając najintymniejsze, czasem drastyca^B szczegóły. Wynurzenia te nie dotyczyły jednak czynów będącyc! przedmiotem oskarżenia. Na ten temat wypowiadał się niechęl! nie, z dużym napięciem psychicznym. Potwierdził jedynie, żl zmuszał żonę do bicia go „pałą” po obnażonych pośladkacł! wyjaśniając: „bo mi to dobrze robiło, rozgrzewało mnie, wolni mi to było robić”. Nie wykluczał również, że między nim a córką# „mogło coś tam być, ale nie stosunek, zresztą nie pamiętam, bj3! łem pijany i chciało mi się spać”. Innym czynom, opisany!! przez rodzinę i świadków, zaprzeczał, podkreślając, że poza sil! nym popędem seksualnym nigdy nie miał żadnych zbocze! płciowych.

Mimo odmiennego stanowiska poprzednich biegłych całośfl obrazu psychopatologicznego oraz wystąpienie zaburzeń do! piero około 56 roku życia skłoniły nas do poszukiwania ich or| ganicznego podłoża. Dlatego powtórzono badania specjalisfr^B czne i laboratoryjne w tym kierunku. Najważniejsze z nic! przytaczamy: Badanie psychologiczne wykazało między innym! że poziom intelektualny oskarżonego jest obniżony do pogram! cza ociężałości umysłowej i debilizmu. Wyniki testów świadcz! o jego degradacji intelektualnej oraz o zmianach organicznyp! w ośrodkowym układzie nerwowym. Badanie neurologiczij! ujawniło znaczne upośledzenie węchu, obustronnie zaznaczon! nierówność odruchów z kończyn dolnych, kolanowy i skokow!

■Słabsze po stronie prawej. Elektroencefalogram: zapis o znacznym uogólnionym spłaszczeniu z rozrzuconymi niskonapięciowymi falami theta. Po stroboskopie nasila się ilość elementów ■polnych w czole i w przednich skroniach obustronnie. Badanie fcłynu mózgowo-rdzeniowego: przejrzystość i barwa w normie, ■ytoza 11/3, białko 0,83 promille, odczyny: Nonne Apelta (+), Rmdy’ego (++), Weichbrodta (+). Badania radiologiczne: w ■Obrazie zdjęć przeglądowych czaszki stwierdzono drobnoziarniste i grudkowate zwapnienia w przedniej jamie czaszkowej po ■tronie prawej, ponad płaszczyzną klinową przy linii środkowej. Kajmują one obszar o wymiarach 4x3x3 cm. Wysycenie zwap-Inień jest bardzo słabe. Odma mózgowa frakcjonowana: układ komorowy nie jest przemieszczony w osi dwubocznej. Nato-I miast stwierdza się ubytek wypełnienia w zakresie rogu czoło-Jwego prawej komory bocznej, który jest ponadto przemie-Łzczony dogrzbietowo. Spłaszczenie sklepienia przedniego odcinka prawej komory bocznej. Przemieszczenie ku szczytowi ■czaszki i dogrzbietowo przedniej części zbiornika okołospoidło-Iwego i rowka zawoju obręczy. Wnioski rtg: guz przypodstaw-I no-przyśrodkowych części prawego płata czołowego (glejak ła-I godny?, oponiak?). Pozostałe standardowe badania dodatkowe Ir specjalistyczne (w tym badanie okulistyczne) nie wykazały odchyleń od stanu prawidłowego.

U mężczyzny uprzednio zdrowego, liczącego około 55 lat, wystąpiły po raz pierwszy stopniowo narastające, ilościowe i ja-[kościowe zaburzenia popędu seksualnego. Należały do nich ko-f lejno: wzmożenie pobudliwości płciowej,, czyn kazirodczy wobec nieletniej córki, sodomia, ekshibicjonizm, pedofilia hetero- i homoseksualna, masochizm z cechami sadyzmu oraz koprolalia.

| Dwa spośród tych zboczeń, tj. kazirodczy czyn nierządny z nie-j letnią córką (art. 203 k.k.) oraz publiczne dopuszczanie się czy-[nów nierządnych (ekshibicjonizm; art. 213 k.k.), stały się przy-Iczyną konfliktu oskarżonego z prawem. W toku postępowania •karnego trzy razy poddano go ekspertyzie sądowo-psychiatrycz-nej. Dwukrotnie (raz po obserwacji szpitalnej), wykluczając po-Idłoże organiczne, biegli psychiatrzy rozpoznali u niego cechy psychopatii seksualnej, które zamanifestowały się w okresie cli-\max virile, i uznali go za poczytalnego. Natomiast obserwacja w Klinice Psychiatrycznej AM w Krakowie wykazała, że poza j opisanymi zaburzeniami popędu seksualnego oskarżony ujawniał morię, dhwiejność uczuciową, drażliwość i gniewliwość ze skłonnością do agresywności. Badanie psychologiczne oskarżonego wykazało obniżenie poziomu intelektualnego z cechami degradacji.

Opisane objawy uzasadniały kliniczne rozpoznanie zespołu psychoorganicznego. Decydujące znaczenie W ustaleniu etio-

215


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
4 wrzeTnia 06 C str 4 V 2 Tomasz K. został skazany za przestępstwo kradzieży (art. 278 § 3 k.k.) i
DOZWOLONA KRYTYKA ( Art. 213 )- przy przestępstwie zniesławienia. a)    jeśli zarzut
Przestepstwa przeciwko czci i nietykalnosci Art. 213 Część szczególna dotyczących sfery życia prywa
Przestepstwa przeciwko czci i nietykalnosci Art. 213 Przastępstwn przeciwko czci i nietykalności c.
skanuj0117 (2) W świetle art. 159 Sejm posiada tylko prawo do złożenia kresu funkcji ministra, w dro
skanuj0046 (10) Art. 144 ust. 3 Prezydent może skracać J<adaiici£-Sejm im pjzypadkai^^jj^ewid^iaf
IMGv38 (3) możliwości popełnienia przestępstwa z art. 267 § 3 i 4 Kodeksu Karnego, polegającego na n
IMGx24 dotyczące wykorzystywania tych informacji między innymi w celu popełnij przestępstwa z art. I
prawonokarna reakcja WOBEC SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW 2 ART. 197 KK I ART. 200 KK W ŚWIETLE TEORII&nb
12 (7) Rozdział III. Obiekty budowlane i pomieszczenia pracy art.213. Dotyczy projektów, budowy i pr

więcej podobnych podstron