skanuj0081 (7)

skanuj0081 (7)



162 Roślinność siedlisk leśnych

Liście 5-7-listkowe nieparzysto pierzaste, prawie dtoniaste, na ogonkach. Listki łódkowate, ostro zakończone. Przylistki zrośnięte z ogonkami. Kwiaty ciemnopurpurowe z ostro zaostrzonymi płatkami korony, w kształcie gwiazdy. Kwitnie od czerwca do lipca. Owoc - nagi orzeszek.

Sierpik barwierski

Serratula tinctoria L. Rodzina: złożone Composilae astrowate Asteraceae

Caf> Występuje na niżu. Gatunek charakterystyczny dla siedlisk BMśw i LMśw. Roślina trwała wysokości do 1 m. Łodyga, ulist-niona od samej ziemi. Liście górne siedzące, pierzastodzielne, dolne niepodzielone, ogonkowe, lancetowate. Koszyczki purpurowe w baldaszkowatym kwiatostanie. Pojedyncze okazy mają tylko żeńskie kwiaty, inne obupłciowe. Kwitnie od lipca do września. Owoc - podłużna niełupka ze szczecinkami.

Siódmaczek leśny

Trientalis europaea L.

Rodzina: pierwiosnkowate Primulaceae

Występuje w całej Polsce na niżu i w górach. Charakterystyczna dla borów świeżych i mieszanych: Bśw, BMwyżśw, BGśw, BWGśw. Roślina trwała. Łodyga prosta, do 30 cm, u samego dołu bezlistna, nieco wyżej 1-3 drobne listki, a pod wierzchołkiem w okółku najczęściej 7 lancetowatych liści nierównej wielkości. Z okółka liści wyrastają na szypulce jeden lub dwa kwiatki w kształcie siedmioramiennej gwiazdki. Kwitnie od maja do lipca. Owoc - pękająca torebka w kształcie kulistym.

Sit rozpierzchły

Jurcus effusus L. Rodzina: sitowate Juncaceae

<tte> Występuje w całym kraju na glebach podmokłych i bagiennych. Wyróżniony został dla siedlisk LMw, BMGw. Roślina trwała wysokości do 1 m tworząca zwarte kępy. Łodygi obłe, wyrastające z pełzającego kłącza, żywo zielone, bezlistne, gładkie. Kwiatostan boczny na podobnej do łodygi podsadce, rozpierzchły z rozgałęzionymi szypułkami. Kwiaty z 6 małymi działkami koloru brunatnoczerwonego. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc - jajowata torebka z wgłębieniem.

Sit skupiony

Juncus conglomeratus L.

Rodzina: sitowate Juncaceae

<25§> Występuje na glebach torfiastych, mineralnych, mało przewiewnych. Wyróżniony dla siedliska LMwyżw. Od situ rozpierzchłego różni się tym, że łodygi pod kwiatostanem są żeberkowane, a kwiatostan skupiony. Kwiaty promieniste z 6-dzielnym okwiatem oraz czerwonobrunatnymi działkami kielicha.

Skrzyp leśny

Equisetum sylvaticum L.

Rodzina: skrzypowate Equisetaceae

dUD Występuje w całym kraju w podmokłych i wilgotnych lasach, szczególnie łęgowych. Charakterystyczna dla LŁw, OIJ. ale też wilgotnych siedlisk borów mieszanych BMw, BMb. Roślina wieloletnia. Pędy płonne dorastają do 30-40 cm, jasnozielone z kilkunastoma spłaszczonymi żeberkami i zwisającymi okółkowo licznymi gałązkami. Nasadę okółków stanowią brązowe pochwy z wyraźnie podłużnymi zębami. Pędy zarodnikowe bardzo blade, bez gałązek, z wydłużonym nibykłosem


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0058 (9) 114 Roślinność siedlisk leśnych drzewostanów z olszą. Kłącze rozgałęzione. Liście z d

więcej podobnych podstron