skanuj0107 (3)

skanuj0107 (3)



wysłuchania orędzia Prezydenta RP skierowanego do Zgromadzenia Narodowego (art. 140 Konstytucji).

Prezydenta RP jed lalach 1992 1997 omadzenie Narodowe miało dodatkowo kompetencję uchwalenia Konstytucji wad zonę ponownie do polskiego systemu organów władzy w 1989 r., Zgromadzeń iowe dokonało w dniu 19 lipca 1989 r. wyboru jedynego Prezydenta PRL

47.    Tryb zmiany Konstytucji RP z 1997r.

Art. 235 ust. 1 - „Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat, lub Prezydent Rzeczpospolitej"

Zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60dni, przez Senat.

Sejm rozpatruje projekt w 3 czytaniach, przy czym pierwsze czytanie nie wcześniej niż 30 dni od dnia przedłożenia projektu. Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej przepisy rozdziałów I, II lub XII Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż 60 dnia po pierwszym czytaniu projektu tej ustawy.

Po uchwaleniu ustawy Marszałek Sejmu przekazuje ją do podpisania Prezydentowi RP. Prezydent podpisuje ustawę w ciągu 21 dnia i zarządza jej ogłoszenie w Dz. U. RP.

Jeżeli ustawa o zmianie Konstytucji dotyczy przepisów rozdziału I, II lub XII podmioty uprawnione do złożenia projektu mogą złożyć wniosek o przeprowadzenie w terminie 45 dni od dnia uchwalenia przez Senat ustawy o zmianie Konstytucji referendum zatwierdzającego. Marszałek Sejmu zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum, wyznaczając jego datę na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku. Zmiana Konstytucji zostaje przyjęta, jeżeli za tą zmianą opowiedziała się większość głosujących.

48.    Jakie znasz przejawy funkcji kontrolnej Sejmu

Polega na prawie kontrolowania poczynań rządu oraz pośrednio wpływania na kierunek prowadzonej przez rząd polityki. Podstawowym w tym zakresie przepisem jest art. 95 ust. 2 stanowiący, że „Sejm sprawuje kontrole nad działalnością RM w zakresie określonym przepisami Konstytucji i ustaw". Funkcja kontrolna realizowana jest w trzech płaszczyznach: działanie parlamentu in pleno (w całości), poprzez działalność komisji sejmowych (art. 195 Reg. Sejmu) oraz poprzez działalność poszczególnych posłów (art. 115 Konstytucji oraz 196 Reg. Sejmu). Istotą systemu parlamentarnego jest przyznanie Izbie wpływu na powoływanie rządu, kontrolę i możliwości spowodowania dymisji rządu i poszczególnych jego członków.

Konstytucja przewiduje powierzenie pewnych uprawnień tylko Sejmowi. Dotyczą one np. stanów nadzwyczajnych (tylko Sejm może wydać postanowienie o stanie wojny i tylko Sejm decyduje o zawarciu pokoju). Sejmowi musi zostać przedłożone rozporządzenie Prezydenta o wprowadzeniu stanu wojennego lub stanu wyjątkowego i ma on prawo uchylić takie rozporządzenie. Zgoda Sejmu jest też potrzebna dla przedłużenia stanu wyjątkowego i stanu klęski żywiołowej, ponad konstytucyjne maximum. Są to sytuacje szczególne, gdy potrzeba starannej kontroli decyzji władzy wykonawczej przeważa nad ogólnymi konsekwencjami zasady podziału władz.

Parlament udziela rządowi inwestytury do rządzenia (wyrażenie rządowi wotum zaufania), a następnie poddaje jego działalność kontroli parlamentarnej. Obecnie Sejm dysponuje możliwością uchwalenia:

•    rezolucji — zawierających prawnie wiążące wezwanie określonego organu państwowego do podjęcia wskazanego w rezolucji jednorazowego działania,

•    deklaracji - zawierających zobowiązania do określonego postępowania,

•    apeli - zawierających prawnie nie wiążące wezwanie do określonego zachowania się, podjęcia inicjatywy lub zadania,

•    oświadczeń - zwierających stanowisko w określonej sprawie.

Kontrolę parlamentarną należy łączyć z tymi instytucjami, z którymi wiąże się możliwość zaistnienia odpowiedzialności politycznej rządu. Są to: instytucja wotum nieufności i

57


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
76027(1) WYNIKI KLASYFIKACJI KOŃCOWOROCZNEJ Zachowanie podczas orędzia Prezydenta RP Obecność na wie
1. Jakie kompetencje posiada prezydent RP w stosunku do sit zbrojnych RP? -    jest n
Wyzwoleńcy - glosowali tylko w tribus miejskim Provocatio ad populum - środek prawny skierowany do z
bulenda0 BIURO OCHRONY RZĄDU Pracą BBN kieruje powoływany przez Prezydenta RP Szef Biura Bezpieczeń
CCF20081223006 18.    Zgromadzenie Narodowe może orzec o trwałej niezdolności P
godz orędzie p o prezydenta Strona główna * Informacje * Polska Orędzie marszałka Sejmu do Polaków:
skanuj0016 (241) że jest komunikatem skierowanym w dwie strony: do samego autora oraz w różnym stopn
skanuj0041 FTAA - koncepcja integracji skierowana do obu Ameryk, promowana i forsowana przez USA - s
Ostatnie przemowienie Prezydenta RP 3 Wszystkie okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końc

więcej podobnych podstron