skanuj0128 (14)

skanuj0128 (14)



264

nych dokumentach realizowanych w latach 70. przez reżyserkę. Sama Hui potraktowała swój film nie tylko jako przejmującą opowieść o współczesnym Wietnamie, lecz również jako alegorię Hongkongu, w latach 80. znajdującego się u progu wielkich przemian, związanych z przejęciem Pachnącego Portu przez Chińską Republikę Ludową w 1997 roku.

Historie opowiadające o wietnamskich uciekinierach, są w jakiś sposób związane z sytuacją ludzi w Hongkongu (i to nie tylko wietnamskich emigrantów). My również mamy prawdziwe poczucie braku przynależności do jakiegokolwiek kraju. Różnorakie polityczne siły starają się odpowiadać za nasz los, ale my musimy sami kontrolować naszą przyszłość. W sumie nikt NAS nie pyta, jak MY sami widzimy przyszłość Hongkongu. Ludzie z łodzi są dramatyzacją tego problemu1.

Do spraw społecznych związanych z niepewnym statusem Pachnącego Portu i ludzi w nim mieszkających powróci Ann w zrealizowanych w latach 90. dwóch, przejmujących filmach obyczajowych: Pieśni wyjścia (The Song of Exile, 1990) i Letnim śniegu (Summer Snów, 1995).

Po zrealizowaniu Ludzi z łodzi, Ann Hui sięgnęła po melodramat którego podstawą jest literatura zwany wenyi (nazwa powstała z połączenia dwóch słów wenxue - literatura i yishu - sztuka), dla którego wzorem stał się klasyczny, hollywoodzki melodramat, zwłaszcza nieme filmy Franka Borzage2. Podstawowym tematem w wielu filmach wenyi, jest sytuacja kobiety, której miłość stanowi wyzwanie dla uświęconego, patriarchalnego porządku, wymagającego od niej poświęcenia uczucia (choć pamięć o nim pozostanie żywa).

Dedykowany Ch'un Kinowi - mistrzowi wenyi - film Ann Hui Miłość w upadającym mieści (Love in a Fallen City, 1984), jest stylową adaptacją powieści Eileen Chang. Akcja rozgrywa się w Hongkongu (w książce jest to Szanghaj), tuż przed wkroczeniem wojsk japońskich w 1941 roku. Liuan (Chow Yun - Fat), jest bogatym playboyem zakochanym, z wzajemnością w pięknej rozwódce Bai Liusu (Córa Miao). Niestety rodzinne i biznesowe koneksje skazują Liuana na małżeństwo z majętną, indyjską księżniczką. Bohater musi podjąć decyzję: czy ożenić się dla pieniędzy i utrzymywać Bai w charakterze kochanki, czy przekreślić

swoją przyszłość i całkowicie oddać się miłosnej pasji. Liuan wybiera drugą opcję. Finał rozgrywa się podczas dywanowego nalotu na Hongkong. Przebywający w staromodnym, oszczędzonym przez japońskie samoloty hotelu Repulse Bay, bohaterowie patrzą na apokalipsę otaczającego ich świata. Paradoksalnie, wojenna katastrofa staje się dla nich wybawieniem, uwalniając ich na zawsze od społecznych uwarunkowań. Choć jednocześnie jest to zakończenie gorzko ironiczne - szczęście bohaterów trwa jedynie chwilę - nadlatujące japońskie samoloty zrównają wkrótce z ziemią i luksusowy hotel wraz z przebywającymi w nim ludźmi.


Dość naiwne przesłanie filmu (miłość, podobnie jak wojna, niszczy świat, w jakim dotychczas żyli bohaterowie) wyłania się z delikatnie nakreślonej przez reżyserkę fabuły, w której miłosne porywy zostają sublimowane i wyrażają się w ledwo dostrzeganych gestach i szeptem wypowiadanych słowach. Miłość w upadającym mieście pozornie powtarza fabularny i ideologiczny schemat tradycyjnych filmów spod znaku wenyi, w których poszukująca seksualnego wyzwolenia kobieta odnajduje je wpadając jednak w okowy tradycjonalizmu. Choć bohaterka Miłości... poślubia swego ukochanego, ale ich związek jest wyzwaniem rzuconym patriar-chalnemu, klasowemu porządkowi, małżeństwo Liuana i Liusu jest na przekór z góry ustalonemu porządkowi społecznemu, w którym bogaty dziedzic poślubia majętną księżniczkę, a rozwódka skazana jest na życie w samotności.

Melodramatem, ale daleko bardziej wyrafinowanym, transgresyjnym nawet, jest, zrealizowany w 1988 roku przez Hui, film Rozgwieżdżone niebo (Stany at Nighł). Akcja filmu rozgrywa się w latach 1967-1987, jest więc rozpięta między dwiema, bardzo ważnymi dla Hongkongu datami: burzliwymi zamieszkami studenckimi, inspirowanymi przez Rewolucję Kulturalną w Chinach i momentem przejęcia Pachnącego Portu przez Chińską Republikę Ludową. Bohaterką Rozgwieżdżonego nieba jest ambitna kobieta (Lin Ching Sia), wdająca się w czasie studiów w burzliwy romans z uniwersyteckim profesorem (George Lam). Miłosny związek przerywa ciąża żony profesora. Po latach, pracująca jako urzędowy adwokat bohaterka zakochuje się w młodym idealiście (Erh Tung - Sheng), który okazuje się być... synem profesora - jej wielkiej miłości sprzed lat.

Na film Hui patrzono przede wszystkim przez pryzmat społeczno-polityczny. Skomplikowane relacje między bohaterką a mężczyznami jej

1

   Lisa Odham Stokes, Michael Hoover, Once Upon a Time in Hong Kong. W: tychże, City on Tire. Hong Kong Cinema. London: Verso 1999, s. 181.

2

   Szerzej na temat okoliczności powstania filmów wenyi zob. Lisa Odham Stokes, Michael Hooyer, He Ain't Heavy. W: City on Tire, dz. cyt., s. 208-209.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0002 (14) 264 Ćwiczenia z receptury Tabela 30 Ważniejsze skróty używane przy pisaniu
26117 skanuj0142 (14) 264 B. Cieślar [WM-13] Przekrój poprzeczny pręta (rys. 6.27.1) jest obciążony
16437 skanuj0089 (14) 182 Socjotechnika 182 Socjotechnika - r r i I . władzy. Jeśli przez władzą r
Nowy styl w muzyce - rap - styl w muzyce zapoczątkowany już w latach 70. przez czarnoskórych
68015 skanuj0014 18 CO TO JEST FILOZOFIA? w niemałej mierze od tego, jak na te piania odpowie. Nie t
skanuj0011 7.5. Motywacja a zadowolenie z pracy W polskich badaniach1 nad motywacją do pracy prowadz

więcej podobnych podstron