skanuj0132 (11)

skanuj0132 (11)



272

wydarzeń, lecz egzystencję ludzi zmuszonych przez historyczne okoliczności do tragicznych w skutkach, życiowych wyborów. Główna postać Zwykłych bohaterów to przede wszystkim normalna kobieta, borykająca się ze swym emocjonalnym życiem, a dopiero w drugiej kolejności polityczna aktywistka. W sposób niezwykle przenikliwy Hui pokazuje, że za spektakularnymi wydarzeniami z pierwszych stron gazet stoją normalni ludzie, „normalni bohaterowie", niekiedy wyławiani z anonimowego tłumu jedynie przez policyjne kule i dziennikarskie flesze. Rachel Lee grająca postać Sow, tworzy poruszającą kreację - z powodzeniem wcielając się w żyjącego na ulicy czternastoletniego podlotka, młodą, emanującą erotyczną siłą studentkę i dojrzałą, doświadczoną przez los kobietę. Postać Lee symbolizuje Hongkong, miasto-państwo, wciąż szukające swej tożsamości, o którego losie decydują potężne polityczne siły rzucające je raz w objęcia kapitalistycznego świata, innym razem oddając we władanie komunistycznego porządku, przywiezionego na wyłaniających się z mgły czołgach Ludowej Armii Chin.

Z wyleli bohaterozoie to z pewnością najdojrzalszy film Hui, opus magnum, w sposób płynny łączący w sobie polityczną alegorię, społeczny obraz i wnikliwy psychologiczny wizerunek nieszablonowej postaci kobiecej, rzucającej wyzwanie nieczułemu na ludzki ból światu.

Zrealizowany w 2001 roku komediowy film grozy Widzialny sekret (Visible Secret) niejako spaja dotychczasową twórczość Hui, kierując uwagę widza do początków filmowej kariery hongkońskiej reżyserki. Jest to przeróbka Sekretu, debiutanckiego filmu Hui. I tym razem bohaterką jest dziewczyna, zamieszana w sprawę tajemniczego morderstwa. Pierwsza scena Widzialnego sekretu ukazuje makabryczną dekapitację mężczyzny, który przypadkowo wpadł pod tramwaj. Świadkiem tragicznego wydarzenia była mała dziewczynka. Piętnaście lat później June (zjawiskowo piękna Shu Qi - znana zachodnim widzom z roli w Transporter, 2002, Coreya Yuena), wciąż nie może otrząsnąć się ze wspomnień o przerażającym zajściu. Bohaterka poznaje sympatycznego chłopaka o imieniu Peter (Eason Chan), jednak z niewyjaśnionych przyczyn nie może kontynuować dobrze zapowiadającego się związku. Peter postanawia wyjaśnić tajemnicę swej wybrania. W toku śledztwa wychodzi na jaw, że od czasu feralnego wydarzenia dziewczyna widzi duchy, co więcej, jest wciąż prześladowana przez ducha mężczyzny z wypadku, który nie mogąc odnaleźć swojej głowy, nie jest w stanie kontynuować swego reinkarnacyjnego cyklu. Najbardziej zaskakujący jest finał - okazuje się bowiem, że piękna dziewczyna, w której kocha się bohater, także jest duchem - sulcubem uwodzącym mężczyzn. Ostatnia scena filmu ukazuje uśmiechającą się June, która żegnając się ze swym wybrankiem, rzuca mu romantyczne pytanie: „Czy będziesz za mną tęskni!?".

Hui przenosi liazohai ze średniowiecznych warowni do współczesnego Hongkongu, zaludniając rojne ulice błąkającymi się duchami i ludźmi obdarzonymi darem/przekleństwem ich widzenia. Widzialny sekret wpisuje się w cały szereg realizowanych w Azji na przełomie wieków filmów grozy, eksplorujących motyw widzenia duchów. Choć bezpośrednim impulsem do realizacji tych filmów było gigantyczne powodzenie amerykańskiego Szóstego zmysłu (Sixth Sense, 1999) M. Nighta Shyamalana, azjatyckie opowieści o duchach, w tym film Hui, stają się czymś więcej niż tylko filmowymi „straszydłami". Duchy nawiedzające bohaterów Widzialnego sekretu są synonimem przeszłości - tej odległej i tej bliższej, jeszcze żywej i niezabliźnionej, o której społeczność Hongkongu chciała by zapomnieć, ale o której zapomnieć nie sposób. Widzialny sekret różni się także od większości hongkońskich opowieści o duchach. Owszem są tutaj elementy fabuły, przyporządkowujące historię June do uniwersum filmowej grozy (sceny diabelskich opętań, makabryczna sekwencja dekapitacji, aura niesamowitości i niedopowiedzenia), jednak reżyserka nierzadko porzuca wartko płynącą akcję i pokazuje np. piękną scenę, w której June kołysze się na metalowej huśtawce wydobywając tym samym estetyczny walor, hipnotyzującą fotogenię z na pozór banalnych obrazów i sytuacji. Film Hui cechuje estetyczna wirtuozeria. Wspaniałe, soczyste zdjęcia Arthura Wonga - nestora hongkońskich operatorów filmowych - umiejętnie wykorzystane triki, świadczą o mistrzowskim wyczuciu reżyserki, ze znawstwem posługującej się najnowocześniejszą techniką filmową do ucieleśnienia swej subtelnej, ekranowej wizji. Dramatyczna, a przy tym niezwykle poetycka scena, w której odkrywający tajemnicę „tramwajowego morderstwa" bohaterowie przemieszczają się, podczas gdy otaczający ich ludzie i przedmioty pozostają w dziwnym bezruchu, jest prawdziwym, technicznym majstersztykiem, ewokującym określone znaczenia (bohaterowie jakby żyją w swym własnym, niedostępnym dla innych świecie).

Shu Qui, podobnie jak inni bohaterowie filmów Hui, staje się niejako postacią symboliczną. Ta wrażliwa dziewczyna, która widzi i czuje znacznie więcej niż ludzie, wokół których żyje, staje się prefiguracją samej reżyserki - ogarniającej wzorkiem panoptikum ludzkiej egzystencji i procesów nim rządzących, w jakiś sposób odsuniętej jednak od życia zbiorowości.

Ann Hui reprezentuje kino par excellance hongkońskie - gatunkowe, różnorodne stylowo, mieniące się estetycznymi i intelektualnymi odcieniami - a jednocześnie inne od typowych produkcji z Pachnącego


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0084 (11) ( cny minimalne w niektórych krajach są wyznaczane przez państwo, np. na mleko, prze
skanuj0130 (11) 268 268 Widzialny sekret następstwa tragicznych wydarzeń z przeszłości, rzutujących
68737 skanuj0077 (11) W modelach teoretycznych przyjmuje się najczęściej kształt krzywych podaży o n
skanuj0009 (11) KiHci( noS~EH p iiS ćjU (’L $ /2~Effi ^^V
skanuj0011 (11) 1 Vtj i L

więcej podobnych podstron