skanuj0006 (522)

skanuj0006 (522)



254 6. Turystyka kwalifikowana (turystyka aktywna) jako forma turystyki zrównoważonej

formy aktywności fizycznej (np. aerobik w basenie, nurkowanie itp.), a w dużej mierze wynika z lansowanej w ostatnich latach przez media mody na aktywny wypoczynek.

Należy jednak dodać, że obecnie mamy do czynienia ze swego rodzaju odwróceniem tej „piramidy”. W turystyce coraz wyraźniej zaznacza się bowiem moda na aktywny wypoczynek. Nawet w promocji dotyczącej turystyki wypoczynkowej sensu stricte pojawiają się elementy aktywnego wypoczynku. Na górze tej piramidy znajduje się turystyka kwalifikowana, której uczestnicy są określani mianem prawdziwych turystów, oraz turystyka przygodowa z jej różnymi wersjami ekstremalnymi.

Można więc rzec, że ewolucja form turystyki zatoczyła krąg i następuje stopniowy powrót do jej korzeni. No może w nieco nowocześniejszym wydaniu.

Jak już wcześniej podano, jedną z coraz bardziej popularnych form współczesnej turystyki, bliskich turystyce kwalifikowanej (czy też turystyce aktywnej), jest turystyka przygodowa. Jak podaje Canadian Tourism Commission [Fennell 1999, 51], jest ona związana z większym lub mniejszym poziomem aktywności. Stanowi więc „wypoczynek czynny na wolnym powietrzu, który odbywa się w niezwykłym, egzotycznym, odległym bądź dzikim terenie”. Podobnie traktują turystykę przygodową T.A. Bentley i S.J. Page [2001] oraz S.J. Page i R.K. Dowling [2002], definiując ją jako turystykę nastawioną na aktywność w środowisku przyrodniczym. Autorzy podkreślają, iż opiera się ona na kontakcie z przyrodą, wiąże się z wyzwaniami fizycznymi, ale zawiera w sobie też elementy edukacyjne. Turystyka przygodowa może więc przyjmować różne formy i rozmiary. S.J. Page i R.K. Dowling [2002] wyróżniają trzy typy turystyki przygodowej:

•    turystykę „małej skali” z wieloma elementami ekoturystyki (np. birdwatching scuba diving);

•    turystykę „średniej skali” o orientacji sportowej (np. kajakarstwo, rafting);

•    turystykę „dużej skali”, przejawiającą cechy turystyki masowej (np. safari).

Wyznacznikiem turystyki przygodowej nie jest więc jej skala ani forma. Najważniejszą rolę przy wyróżnianiu turystyki przygodowej odgrywają elementy emocjonalne [Quinn 1990]. Zatem dla tych, którzy poszukują przygody, nagrodę stanowi odkrywanie i odsłanianie tego, co ukryte i nieznane. Wyznacznikiem turystyki przygodowej jest również poziom ryzyka. D.R. Christiansen [1990] wyróżnia na podstawie poziomu ryzyka turystykę przygodową „twardą” (ang. hard adventure activities) i „miękką” (ang. soft adventure activities). Turystyka przygodowa „miękka” jest uprawiana przez te osoby, które są zainteresowane przeżyciem przygody o niewielkim stopniu ryzyka, podczas gdy turystyka przygodowa „twarda” jest znana uczestnikom i organizatorom wypraw jako charakteryzująca się wysokim poziomem ryzyka. W tym kontekście ryzyko jest traktowane jako niebezpieczeństwo poważnych obrażeń ciała, a nawet śmierci. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, iż pojęcie „turystyka przygodowa” ma charakter subiektywny. Dla jednych przygodą będą bowiem wędrówki po połoninach, dla innych -obserwacja dzikiej przyrody w parkach narodowych, a jeszcze dla innych - rafting po rwących rzekach Alaski czy skoki na bungee w Afryce Południowej. Niewątpliwie natomiast wyróżnikiem turystyki przygodowej spośród innych rodzajów turystyki są następujące czynniki [Weaver 2001a, 2001b]: element ryzyka w doznaniach turystycznych, zwiększony poziom wysiłku fizycznego ponoszony przez uczestników wypraw, a także posiadanie określonych umiejętności w celu zapewnienia powodzenia wyprawie.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
38773 skanuj0020 (254) 276 6. Turystyka kwalifikowana (turystyka aktywna) jako forma turystyki zrówn
skanuj0024 (204) 280 6. Turystyka kwalifikowana (turystyka aktywna) jako forma turystyki zrównoważon
skanuj0004 (582) 252 6. Turystyka kwalifikowana (turystyka aktywna) jako forma turystyki zrównoważon
skanuj0024 (204) 280 6. Turystyka kwalifikowana (turystyka aktywna) jako forma turystyki zrównoważon
11315 skanuj0022 (227) 278 6. Turystyka kwalifikowana (turystyka aktywna) jako forma turystyki zrówn
15394 skanuj0011 (390) 264 6. Turystyka kwalifikowana (turystyka aktywna) jako forma turystyki zrówn

więcej podobnych podstron