skanuj0006 (543)

skanuj0006 (543)



92


TURYSTYKA JAKO ZJAWISKO GOSPODARCZE

Infrastruktura komunikacyjna - zalicza się do niej wszelkiego rodzaju szlaki komunikacyjne, w tym drogi i autostrady oraz linie kolejowe. Rozpatrując infrastrukturę komunikacyjną, należy uwzględnić transport kołowy, kolejowy, wodny oraz powietrzny. Wobec tego do szlaków komunikacyjnych zalicza się także połączenia promowe oraz powietrzne linie komunikacyjne. W transporcie turystycznym dużą rolę odgrywa sieć połączeń, ich gęstość i jakość (w tym stan dróg). Drugą grupę zaliczaną do infrastruktury stanowią środki transportu, odpowiednio samochody, autokary, pociągi, promy i inne jednostki pływające oraz samoloty. Kolejną grapę stanowią jednostki obsługi turystów, czyli stacje serwisowe, stacje benzynowe i tak zwana infrastruktura towarzysząca transportowi drogowemu w postaci np. restauracji i sklepów. Dla komunikacji kolejowej, promowej i lotniczej są to dworce i terminale. Nie bez znaczenia dla turystów jest ich przepustowość, przestronność, czystość i kompetencja zatrudnionych tam osób. Czwartą grapę infrastruktury stanowi zaplecze techniczno-usługowe oraz sama organizacja usług komunikacyjnych.

Infrastruktura noclegowa - w jej skład wchodzą obiekty noclegowe różnego typu i o różnym standardzie. Ustawa o usługach turystycznych z 1997 roku wyróżnia osiem rodzajów obiektów noclegowych. Są to:

•    hotele,

•    motele,

•    pensjonaty,

•    domy wycieczkowe,

•    kempingi,

•    pola namiotowe,

•    schroniska młodzieżowe,

•    schroniska.

Poza wymienionymi i wyróżnionymi w ustawie o usługach turystycznych obiektami noclegowymi są jeszcze ośrodki wczasowe, domy pracy twórczej, domy pielgrzyma, apartamenty, gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne, hostele i inne.

Infrastruktura gastronomiczna (żywieniowa) - w branży turystycznej są to jednostki świadczące usługi żywieniowe. Zalicza się do nich restauracje, bary uniwersalne, przekąsko-we, szybkiej obsługi, kawiarnie, herbaciarnie, pijalnie, winiarnie, piwiarnie, puby, jadłodajnie, a także smażalnie, cukiernie, lodziarnie i bufety. Dragą grapę stanowią obiekty handlowe, np. sklepy, kioski. Do trzeciej grupy zalicza się obiekty uzupełniające, np. magazyny, firmy produkujące żywność i inne.

Infrastruktura uzupełniająca (towarzysząca) - czwartą grapę infrastruktury stanowi wiele elementów uzupełniających podstawową ofertę turystyczną, ale często w znaczący sposób wpływających na atrakcyjność produktu turystycznego. Zatem infrastrukturę towarzyszącą mogą stanowić: obiekty rozrywkowe, punkty usługowe i handlowe, urządzenia i obiekty rekreacyjne oraz wiele innych obiektów i urządzeń ułatwiających percepcję walorów turystycznych. Mogą to być kolejki linowe i wyciągi, zagospodarowane punkty widokowe, lornetki stacjonarne i inne.

Należy pamiętać, iż turyści korzystają z infrastruktury turystycznej i paraturystycznej. Zadaniem infrastruktury paraturystycznej jest zaspokojenie potrzeb przede wszystkim mieszkańców ośrodków recepcyjnych, ale korzystają z niej również przybywający tam turyści.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0006 (543) — 92 TURYSTYKA JAKO ZJAWISKO GOSPODARCZE Infrastruktura komunikacyjna - zalicza się
skanuj0010 (434) 96 — TURYSTYKA JAKO ZJAWISKO GOSPODARCZE7.5.4.    Usługi organizacji
skanuj0008 (484) 94 TURYSTYKA JAKO ZJAWISKO GOSPODARCZE tro przemierzające niemal nieczynne już tras
skanuj0010 (434) 96 — TURYSTYKA JAKO ZJAWISKO GOSPODARCZE7.5.4.    Usługi organizacji
skanuj0012 (394) 98 TURYSTYKA JAKO ZJAWISKO GOSPODARCZE właściwie odebrana, powinna być odpowiednio
skanuj0002 (647) 88 — TURYSTYKA JAKO ZJAWISKO GOSPODARCZE powiązaniach, które gwarantują funkcjonowa
skanuj0004 (605) — 90 — TURYSTYKA JAKO ZJAWISKO GOSPODARCZE Kolejnym ważnym terminem jest rynek tury
82451 skanuj0004 (605) — 90 — TURYSTYKA JAKO ZJAWISKO GOSPODARCZE Kolejnym ważnym terminem jest ryne
skanuj0001 (621) 7. TURYSTYKA JAKO ZJAWISKO GOSPODARCZE Turystyka, jak powszechnie się uważa, stanow
skanuj0004 (398) WSPÓŁCZESNA TURYSTYKA KULTUROWA 11Wprowadzenie Od samego początku turystyki jako zj
skanuj0071 (24) 191 TURYSTYKA KULTUROWA A ROZWOJ GOSPODARCZY niż 10 tys. mieszkańców, oraz medianą w

więcej podobnych podstron