skanuj4

skanuj4



i u. nromsmw Malinowski.


w

Bronisław Malinowski zasłynął jako badacz kultury społeczeństw pierwotnych, twórca i główn przedstawiciel kierunku funkcjonalnego w socjologii. Był profesorem uniwersytetu londyńskiego ora Yale, dyrektorem Instytutu Polonijnego w Nowym Jorku. Pracował naukowo i badawczo oraz pisał 2 granicą. W pracach swoich rozwijał metodę monografii antropologicznych, badania terenowe, zwrac; uwagę na rolę kultury w życiu społeczności.

11. Florian Znaniecki, i

Florian Znaniecki uważany jest za twórcę polskiej socjologii jako dyscypliny akademickiej. Działalnoś twórczą prowadził w Poznaniu i w Stanach Zjednoczonych. Swoją teorię socjologiczną wyłożył w wici dziełach. Jej istotą jest wyodrębnienie socjologii jako nauki posiadającej swój własny przedmiot metodę badań. Oryginalny system socjologii F. Znanieckiego nazywany jest humanistyczną socjologi indukcyjną. Przyjmował on, że zjawiska społeczne oparte na postawach ludzkich, ich wartościac dotyczących współżycia między sobą, na roli i osobowości społecznej stanowią podstawę t( dyscypliny. Przedmiot socjologii tworzą również cztery systemy (układy) społeczne wyodrębnione dl Delów badawczych: czyny społeczne, stosunki społeczne, osobowość społeczna i grupa społeczna Znaczącą zasługą F. Znanieckiego w socjologii jest opracowanie metody autobiograficznej dokumentów osobistych, opartej na pamiętnikach, wspomnieniach.

12.Jan Szczepański. \j

fan Szczepański był twórcą pierwszego po wojnie podręcznika z socjologii. Zainteresowania jeg< >kupiały się wokół historii socjologii, zmian społeczeństwa polskiego w procesie uprzemysłowienia socjologicznych zagadnień narodu, człowieka.

13. Socjologia ogólna a socjologie szczegółowe, t

s/Iiędzy socjologią a różnymi socjologiami szczegółowymi istnieje ścisła zależność. Socjologia ogólm lostarcza socjologiom szczegółowym teorię, aparat pojęciowy i metody badawcze. Socjologu izczegółowe dzięki swoim konkretnym badaniom przynoszą wyniki z różnych dziedzin rzeczywistość ipołecznej, które to uogólniane na gruncie socjologii ogólnej i tworzą jej teoretyczno-metodologiczm )rzedmiot. Socjologia dzieli się współcześnie na ponad trzydzieści subdyscyplin. Do aktywnie ozwijających się w Polsce należą m. in. Socjologie: pracy, organizacji i zarządzania, wsi, miasta yychowania i oświaty, rodziny, kultury, medycyny, prawa, religii, wiedzy i nauki, moralności.

> Socjologia pracy- interesuje się społecznymi aspektami pracy, wpływem warunków społecznych na motywy, przebieg, intensywność i wyniki pracy. Bada również skutki, jakie praca wywołuje w różnych zbiorowościach.

>


Socjologia rodziny- analizuje strukturę tej zbiorowości, jej wewnętrzne stosunki, pełnione funkcje. Rodzina jako podstawowa grupa życia społecznego stanowi czuły instrument zmian społecznych, przejawów kryzysu, rozkładu różnych instytucji społecznych, przeobrażeń w sferze wartości.

>


Socjologia prawa- bada formy i przejawy funkcjonowania norm prawnych, ustawodawstwa w społeczeństwie. Interesuje się ewolucją poglądów na normy prawne oraz świadomością prawna różnych zbiorowości społecznych i całego społeczeństwa. Zajmuje się społecznymi warunkami przestrzegania prawa, zależnością między ustawodawstwem a przestępczością i dezonianizacia snołeczna


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0120 243teoria dzy naukowej, ujmująca naukę jako czynnik przemiany społecznej, ujawniająca ide
67785 skanuj0056 (9) Oblicza sponsoringu Rola sponsoringu Rola sponsoringu w życiu kulturalnym i spo

więcej podobnych podstron