Skan6 (3)

Skan6 (3)



mogą dać się słyszeć w czasie jazdy, od czasu do czasu, trzaski pochodzące od samoistnego przemieszczania się ładunków elektrostatycznych z kół na nadwozie.

Źródłem . powstawania innych zakłóceń elektrostatycznych może być tez pasek klinowy napędu wentylatora. Zapobiega się temu produkując obecnie paski klinowe z tworzywa gumowego częściowo przewodzącego prąd elektryczny. Ponadto, zakłócenie tego rodzaju nie może wystąpić w samochodach, które mają napęd wentylatora za pomocą osobnego silnika elektrycznego, oczywiście należycie zabezpieczonego przed zakłóceniami

Paski antystatyczne, są wyprodukowane z gumy przewodzącej ładunki elektryczne. Stosowanie pasków dobrze połączonych elektrycznie z nadwoziem z jednej strony, zwisających luźno z drugiej i stykających się dzięki temu z podłożem (drogą) zapobiega gromadzeniu się większej ilości ładunków elektrostatycznych na nadwoziu Ładunki te, przemieszczając się w sposób niekontrolowany z nadwozia na ziemię mogą zakłócać odbiór radiowy, będąc słyszalne w głośnikach jako trzaski.

Zastosowanie pasków antystatycznych umożliwia połączenie elektryczne nadwozia samochodu z podłożem drogi, ułatwiając odpływ zakłócających ładunków elektrostatycznych do ziemi.

Wykrywanie zakłóceń

Biorąc pod uwagę wszystko, co dotychczas powiedziano na temat zakłóceń występujących w instalacji radiowej w samochodzie, można przystąpić do wykrywania, niekiedy nawet całkiem tajemniczych, zakłóceń w działaniu instalacji radiowej pojazdu. Skuteczność działania instalacji przeciwzakłóceniowej należy badać w następujący sposób: najpierw badać osobno stopień i rodzaj zakłóceń przy odbiorze fal D, S i K, a potem osobno występujących na falach UK.

W celu przeprowadzenia pierwszego rodzaju prób należy włączyć odbiornik i ustawić położenie na skali pomiędzy dowolnymi stacjami radiofonicznymi zakresu fal D, S lub K. Odbiór głośności szumu powinien pozostawać na stałym poziomie i nie ulegać zakłóceniom podczas pracy silnika.

Jeśli tak nie jest, to może się okazać, ze usłyszymy z głośnika trzaski, których częstotliwość zmienia się w zależności od prędkości obrotowej silnika. Będzie to jednak wskazanie raczej ogólne. Przyczyną zakłóceń mogą być: układ zapłonowy, regulator napięcia. źródło prądu (prądnica, alternator) albo pozostałe odbiorniki w samochodzie.

Badanie skuteczności instalacji przeciwzakłóceniowej na zakresie fal UK przeprowadza się inaczej. Wskaźnik skali ustawia się dokładnie na odbiór silnej stacji Następnie przesuwa się wskaźnik skali odbiornika powoli w prawo lub w lewo. Im szerszy jest zakres odbierania stacji na falach UK bez wystąpienia zakłóceń, tym instalacja przeciwzakłóceniowa działa skuteczniej.

Jeżeli występują zakłócenia, to nawet gdy sądzimy, że zestaw urządzeń przeciwzakłóceniowych został z całą starannością zamon towany, trzeba go jeszcze raz sprawdzić, bo nawet najlepszemu fachowcowi może zdarzyć się jakiś błąd.

Należy sprawdzić, czy żaden z przewodów zapłonowych nie ma przerwy i czy wszystkie mają właściwą rezystancję (najlepiej sprawdzić za pomocą przyrządu, np. omomierza).

Zdarza się, ze końcówka przeciwzakłóceniowa została przez nieuwagę wkręcona nie w rdzeń przewodu zapłonowego, lecz w jego izolację. Silnik działa, lecz niewłaściwie wkręcona końcówka jest dodatkowym źródłem zakłóceń. Brak właściwego styku spotyka się często w przewodach zapłonowych z rdzeniem grafitowym. W takim wypadku naprawa przewodu jest niemożliwa. Przewód taki należy zmienić na normalny przewód zapłonowy z końcówką przeciwzakłóceniową (do przewodów o rozłożonej rezystancji nie wolno montować końcówek przeciwzakłóceniowych).

Jeżeli zakłócenia pozostały nadal, trzeba sprawdzić świece zapłonowe. Za duży, a tym samym niezgodny z zaleceniami, odstęp elektrod, jak i zanieczyszczone świece zapłonowe są tez powodem zakłóceń. Dobrze jest wkręcić nowy zestaw świec zapłonowych, szczególnie wtedy, gdy wymiana (po przejechaniu 15 20 tys. km) i tak będzie konieczna. Jeśli w dalszym ciągu pojawiają się w odbiorze trzaski, trzeba stwierdzić, na których zakresach fal występują zakłócenia W zależności od tego różne będą środki do usuwania zakłóceń.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Skan66 62 V. Pisanie pracy spis treści, to tekst rozdziału powinien dzielić się na same punkty (bez
MBJ F ? Saussure [ tekst na 1 zajecia]10 mowy i nie mogą dać nam o niej pojęcia, że to właśnie one d
44328 Skan60 50 IV. Opracowywanie potrzebnych materiałów W praktyce — zwłaszcza w przypisach — częs
6 (1046) Tablica rozdzielcza Lampka ostrzegawcza układu ABS .leżeli lampka ta zapali się w czasie ja
UNIWERSYTET#SWPS międzynarodowym. Dzięki temu doktoranci już w czasie studiów mogą włączyć się w
Instrukcja Xantia up by dunaj2 5 BEZPIECZEŃSTWO JAZDY Hamulce • Jeżeli lampka kontrolna zapali sie
MBJ F ? Saussure [ tekst na 1 zajecia]10 mowy i nie mogą dać nam o niej pojęcia, że to właśnie one d
Nie oczekujcie od dnia tego, co mogą dać jedynie lata. Ale nie zapominajcie, że lata składają się z
Określenie tematu ściśle sformułowane ograniczenia mogą z różnych przyczyn nie dać się
kolorowanka004 liwogo l Bódź ostrożny gdy w czasie jazdy na rowerze oglądasz się do tylu . Patrz lep
50190 Slajd32 (111) 1.    Umożliwia równoległe ustawienie się kół w czasie jazdy do p
BN06 20.    Zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy,

więcej podobnych podstron