skanuj0007

skanuj0007



G o u t P-. FL/ wr&LoGff t6cx . nrł -$‘

Metody larwoskopowe

Metoda Baermanna



Metoda ta stosowana jest głównie do wykrywania larw nicieni płucnych bydła, a także owiec i kóz. Do wykonywania badania kału tą metodą niezbędne są: statyw, lejek szklany, przewód gumowy, zaciskacz, probówka dostosowana do przewodu gumowego, gaza, szkiełko zegarkowe lub płytka Petriego, woda, lupa binokularowa. Przed wykonaniem badania należy zmontować zestaw zwany aparatem Baermanna. Grudkę kału wielkości orzecha włoskiego zawija się w gazę i kładzie na sitku znajdującym się w lejku i nalewa się do lejka tyle wody, aby połowa próbki była w niej zanurzona. Tak umieszczoną próbkę należy pozostawić na 24 godziny. Następnie probówkę odłączamy i energicznym ruchem wylewamy z niej wo-dę, pozostawiając około 1 ml. Powstały osad wylewamy do szkiełka zegarkowego lub płytki Petriego i poszukujemy larw pod lupą bi-nokularową.

Metoda Vajdy

Metoda ta najczęściej stosowana jest do wykrywania larw ni-cięni płucnych owiec. Grudkę kału uformowanego (owiec, kóz)

umieszcza się na szkiełku podstawowym w kropli wody. Po JS miniitach kat należy usunąć, a w pozostałym na szkiełku płynie pod lupą szuka się larw nicieni.

Badając kał papkowatymależy umieścić gojg^jyfe&jJiońcern pro-bówki zrobić w nim zagłębienie i napełnicie.woda. Ba2Q minutach płyn pohłera-się^-zagłębienia-i-feada--p0€UupąJjinQkulatQwą. W związku z niewielką ruchliwością larw Dictyocaulus vivipanjs (występującego u bydła) metoda ta jest nieprzydatna do badania kału bydlęcego.

Metody badań w celu wykrycia jaj owsików


Metoda przylepca celofanowego (tzw. metoda Grahama - Graham, 1941)

Przeźroczysty pasek przylepca celofanowego o szerokości ok. 2 cm, nawinięty na rolkę, przykłada się lepką stroną w okolicy odbytu, starając się aby wszedł między fałdy skóry, a następnie energicznym ruchem odrywa się i przykleja starannie do szkiełka podstawowego, tak aby nie było banie-czek powietrza. Naklejony pasek można podnieść i dla rozjaśnienia dodać kroplę toluenu. Tak wykonany preparat ogląda się pod mikroskopem, szukając jaj owsików.

Metoda N1H (National Institute of Health — Hall, 1937)

Pałeczkę szklaną o średnicy ok. 4 mm i długości ok. 10 cm umocowuje się w korku. Na drugi koniec (zaokrąglony, gładki) nakłada się niewielki kawałek celofanu i przymocowuje gumką. Całość wkłada się do probówki.

Pałeczką pobiera się wymazy z fałdów skóry i błony śluzowej odbytu wprowadzając pałeczkę również niezbyt głęboko do odbytu.

21


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0013 o 5 0 0 • « ■ >;» a t s * t * M M Q •    « U V M ■ fl= is»ris rH
skanuj0013 (347) 12 Górniczy przemiennik częstotliwości VSD - 630 -1140/4.3 Komora iskrobezpieczna (

więcej podobnych podstron