skanuj0007 (441)

skanuj0007 (441)



U PODSTAWOWE POJĘCIA LOGISTYKI

1.1. Czym jest logistyka?

W tym rozdziale:

—    dowiemy się, czym jest logistyka,

—    poznamy miejsce logistyki wśród nauk o zarządzaniu,

—    dowiemy się, jaki jest przedmiot zainteresowań logistyki i jakie istnieją kategorie dóbr

materialnych.

Logistyka jest ciągle obecna w naszym otoczeniu. Jeżeli nawet nie uświadamiamy sobie tej obecności, to i tak ciągle stykamy się z różnymi jej przejawami. Idąc czy też podróżując, na trasie z domu do szkoły i z powrotem, jadąc na spotkanie ze znajomymi, wyjeżdżając na letnie wakacje, widzimy innych podróżujących ludzi, pociągi towarowe i samochody ciężarowe transportujące ładunki, rozładowywane przed punktami sprzedaży (sklepami) lub na ich zapleczach. Widzimy w sklepie, w magazynie i w trakcie transportu kartony i inne opakowania. Obserwujemy, jak są ładowane lub rozładowywane. Złościmy się, kiedy spóźnia się autobus lub kiedy rano w kiosku zabraknie naszej ulubionej gazety. Wszystkie te zdarzenia związane są z logistyką.

Czym w takim razie jest logistyka? Definicja przyjęta przez autorów „Słownika terminologii logistycznej"1 mówi, że logistyka to zarządzanie procesami przemieszczania dóbr i/lub osób oraz działaniami wspomagającymi te procesy w systemach, w których one zachodzą. Postarajmy się krótko objaśnić tę definicję.

Logistyka to zarządzanie - ta część definicji mówi nam, że logistyka jest częścią szerszej kategorii działań, która nosi nazwę zarządzania. Innymi słowy, każdy człowiek, który w praktyce zajmuje się logistyką, zajmuje się również zarządzaniem. Ale nie każdy, kto zajmuje się zarządzaniem, zajmuje się logistyką!

Czym jest w takim razie zarządzanie? Zarządzanie według definicji podanej w „Encyklopedii organizacji i zarządzania"2 to działalność polegająca na ustalaniu celów i powodowaniu ich realizacji w organizacjach podległych zarządzającemu na podstawie własności środków produkcji lub dysponowania nimi. Zarządzać możemy organizacją (sklepem, przedsiębiorstwem produkcyjnym, szkołą) na podstawie tego, że jest ona naszą własnością albo tego, że właściciel tej organizacji (osoba prywatna, inna organizacja, organ administracji lub państwo) upoważniły nas do prowadzenia tego rodzaju działalności.

Kiedy w takim razie działania zarządzającego (menedżera, dyrektora, kierownika) będą logistyką? O tym mówi dalsza część definicji logistyki. Stwierdza ona, że logistyka to

1

   M. Fertsch (red.), Słownik terminologii logistycznej. Instytut Logistyki i Magazynowania, Poznań 2006.

2

   L. Pasieczny (red.), Encyklopedia organizacji i zarządzania. PWE, Warszawa 1981.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
BIOCHEMIA II Metabolizm: podstawowe pojęcia i organizacja. 1.    Czym jest metabolizm
skanuj0010 (371) Rozdział 1.21.2. Historia logistyki W tym rozdziale: —    dowiemy si
skanuj0027 (158) Procesy logistyczne1.6. Procesy logistyczne W tym rozdziale: —    do
38539 skanuj0024 (174) Rozdział 1.51.5. Podział systemów logistycznych W tym rozdziale: —  &nbs
80206 skanuj0169 (9) 7. ŁAŃCUCHY DOSTAW I CENTRA LOGISTYCZNE7.1. Łańcuchy dostaw W tym rozdziale: —■
35992 skanuj0013 (303) Kim jest logistyk?1.3. Kim jest logistyk? W tym rozdziale: —   &nbs
25445 skanuj0020 (220) Rozdział 1.41.4. Czym są systemy logistyczne? W tym rozdziale: —   
skanuj0079 (31) TRANSPORT W LOGISTYCE4.1. Transport w systemie logistycznym W tym rozdziale poznamy

więcej podobnych podstron