Snap13

Snap13



Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna

jednolite koncepcje, które swymi zakresami obejmują przyrodę, człowieka i etyczne odniesienia człowieka do przyrody.

Według K.M. Meyer-Abicha kryzys ekologiczny obecnie kieruje naszą uwagę na zagadnienia dotyczące relacji między człowiekiem a przyrodą. Stąd wynika konieczność podjęcia badań w zakresie praktycznej filozofii przyrody. Mieści się ona w klasycznym podziale filozofii na teoretyczną, która pyta o prawdę ludzkiego poznania i praktyczną, która pyta o prawdę ludzkiego działania61. Nowe zadania stające przed filozofią przyrody wymagają zmiany perspektywy badawczej. Antropocentryczna wizja przyrody i człowieka nie jest właściwą podstawą dla uprawiania praktycznej filozofii przyrody. K.M, Meyer-Abich proponuje taką koncepcję człowieka, która traktuje go jako jeden z równorzędnych gatunków w przyrodzie. Człowiek jest częścią przyrody, jest jej elementem, poprzez który przyroda się wyraża, „dochodzi do głosu”62. Takie ujęcie prowadzi do traktowania przyrody nie jako zewnętrznego środowiska dla człowieka (Umwelł), ale jako współśrodowiska człowieka (Mitwelt)63, Z powyższej perspektywy wynikają powinności człowieka względem przyrody. W naszych działaniach skierowanych na przyrodę nie możemy, według K.M. Meyer-Abicha, postępować tylko i wyłącznie zgodnie z naszym własnym punkiem widzenia, ale musimy uwzględniać dobro całej przyrody64.

Według G. Bóhme społeczne zapotrzebowanie prowadzi do dwóch modyfikacji podstawowego pytania filozofii przyrody: „czym jest przyroda?”. Pierwsza polega na koncentrowaniu się filozofii

Philosophie 7(1985)1, ss. 199-206; tenże, „Bedingungen gegenwartiger Naturphilo-sophie”, w; „Uber Natur”, dz. cyt., ss. 123-133; tenż.e, „Einleitung. Einer neuen Naturpbilosophie den Boden bereiten”, w: „Kiassiker der Naturphilosophie”, pod red. G. Bóhme, Mimchen 1989, ss. 7-12.

61 K.M. Meyer-Abich, „Wege zum Frieden mit der Natur”, dz. cyt., s. 16; tenże, „Naturphilosophie auf neuen Wegen”, arl. cyt., s. 64.

63    Tenże, „Wege zum Frieden mit der Natur”, dz. cyt., ss. 94-95, 97-98; tenże, „Nalurphilosophie auf neuen Wegen”, dz. cyt., s. 67.

Tenże, „Wege zum Frieden mit der Natur”, dz. cyt., s. 114-115.

64    Tenże, „Naturpbilosophie auf neuen Wegen”, art. cyt., ss. 64-69, przyrody na przyrodzie ożywionej, tworzącej środowisko dla życia człowieka. Powoduje to podział rzeczy materialnych według rzędów wielkości i rozumienie przez przyrodę przede wszystkim tego wszystkiego, co jest dostępne potocznej obserwacji dokonywanej przez człowieka. Druga jest związana z traktowaniem człowieka jako części przyrody i uwzględnianiem stosunku człowieka do przyrody1. Te modyfikacje wyznaczają problematykę „nowej filozofii przy* rody”2, która koncentruje się na dialektycznym napięciu między przynależnością, a wykraczaniem człowieka poza naturę, przyrodę3. Przyroda zatem jest rozpatrywana łącznie z człowiekiem i jego działaniem, gdyż człowiek (jego ciało) stanowi swoisty sposób manifestowania się przyrody4, dzięki czemu jest ona zhumanizowana, antropogeniczna5.

Problemy, które wynikają w związku z kryzysem ekologicznym, postępem naukowo-technicznym i jego wpływem na życie, określają ramy nowej filozofii przyrody6. G. Bóhme przenosi akcent z rozpatrywania przyrody nieożywionej na badania przejawów życia, stąd nauki biologiczne wyznaczają podstawy dla filozofii przyrody7. Jednakże same nauki przyrodnicze nie mogą udzielić nam odpowiedzi na pytanie o istotę przyrody, a także nie dają całościowego obrazu świata, gdyż, zdaniem G. Bóhme, badają tylko szczegółowe,

55

1

G. Bóhme, „Bedingungen gegenwartiger Naturphilosophie”, art. cyt., s. 125-126.

2

* Warto zaznaczyć, że swoje poglądy G. Bóhme umieszcza w kontekście podziału filozofii przyrody na następujące trzy okresy: przedsokratejski, renesansowej filozofii przyrody i filozofii przyrody niemieckich idealistów. Swoją „nową filozofię przyrody” traktuje jako ostatni, czwarty okres {tenże, „Die Aktualitat der Naturphilosophie”, art. cyt., s. 199; tenże, „Bedingungen gegenwartiger Naturphilosophie”, art. cyt., s. 124).

3

Tenże, „Die Aktualitat der Naturphilosophie”, art. cyt., s. 203.

4

“ Tenże, „Bedingungen gegenwartiger Naturphilosophie”, art. cyt., s. 132.

5

w Tenże, „Die Aktualitat der Naturphilosophie”, art. cyt., s. 204.

6

Tenże, „Die Aktualitat der Naturphilosophie”, art. cyt., s. 201-202; tenże, „Bedingungen gegenwartiger Naturphilosophie”, art. cyt., s. 124-125.

7

Tenże, „Die Aktualitat der Naturphilosophie", art. cyt., s. 205.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC01747 (4) ZDROWIE PUBLICZNE JAKO NAUKA Zapewnienie jednolitych kompleksowych regulacji prawnych d
Snap03 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna się kwestie dotyczące istoty organizmów żywych. W
Snap05 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna jest jedyną możliwą. Współcześnie funkcjonuje kilk
Snap07 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna wizji rzeczywistości, stworzenie całościowego, syn
Snap10 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna który z faktu matematyczności świata wyciąga wnios
Snap12 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna materia nie jest ciągła, że nie może być w nieskoń
Snap16 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna Szczególnie istotne wydaje się określenie relacji
Snap04 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna staje się istotna przy interpretacji danych doświa
21363 Snap06 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna W filozofii przyrody bada się zatem rozciągł

więcej podobnych podstron