Snap16

Snap16



Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna

Szczególnie istotne wydaje się określenie relacji między filozofią przyrody a filozofią przyrodoznawstwa, teorią bytu (metafizyką) oraz antropologią filozoficzną.

2.3.1. Filozofia przyrody a filozofia przyrodoznawstwa

Filozofię przyrodoznawstwa można określić jako refleksję epistemologiczno-metodologiczną nad teoriami przyrodniczymi, jako badanie charakterystycznego dla tych nauk typu poznania przyrody80, a także metod i procedur badawczych charakterystycznych dla tych nauk. Tak rozumiana filozofia przyrodoznawstwa jest częścią filozofii nauki81.

Z. Hajduk wyróżnia zewnętrzne i wewnętrzne filozoficzne dociekania nad naukami przyrodniczymi. W pierwszym znaczeniu filozofia przyrodoznawstwa jest filozofią normatywną, logicznie uprzednią w stosunku do praktyki badawczej. Natomiast wewnętrzne dociekania stanowią badanie aktualnego stanu nauki. Mają zatem charakter empiryczny i czasowy83.

Powyższe rozumienie filozofii przyrodoznawstwa oraz przyjęcie świata fizycznego za przedmiot filozofii przyrody powodują, że mamy do czynienia z dwiema oddzielnymi dyscyplinami filozoficznymi. Filozofia przyrodoznawstwa bowiem bada nauki przyrodnicze, a nie bezpośrednio świat fizyczny.

89 Zob. np. B. Gawęcki, „Przygotowanie do filozofii”, Warszawa 1964, ss. 123-124; K. Klósak, „Z teorii i metodologii filozofii przyrody”, dz. cyt., ss. 117-118. sl Filozofię nauki określa się najczęściej jako krytyczną refleksję nad poznaniem naukowym, jako badanie struktury teorii i rozumowań stosowanych w nauce, jako analizę pojęć i terminów funkcjonujących w naukach. Jest to więc refleksja nad wewnętrzną struklurą nauki, jej specyfiką i statusem metodologicznym. W filozofii nauki próbuje się scharakteryzować procedury badawcze stosowane w nauce, istotne dla uprawiania i rozwoju nauki, analizuje się fundamentalne pojęcia, szuka się także ukrytych założeń, leżących u podstaw racjonalnego usprawiedliwiania procedur stosowanych w badawczej praktyce nauki.

K Z. Hajduk, „Filozofia przyrody a filozofia nauki”, art. cyt., s. 174.

W neopozytywizmie odrzucono możliwość istnienia takiego typu filozofii przyrody, jaki postulowałam w paragrafie 2.1. Zastąpiono ją filozofią przyrodoznawstwa. Sprowadzanie filozofii przyrody do analizy pojęć i teorii z zakresu nauk przyrodniczych było po części uwarunkowane stanowiskiem, w myśl którego na wszelkie interesujące pytania dotyczące przyrody są w stanie odpowiedzieć nauki przyrodnicze. W takim ujęciu nie ma w zasadzie miejsca dla innego typu refleksji nad przyrodą, niż ta, która jest charakterystyczna dla nauk przyrodniczych. Tym samym dla filozofa pozostaje tylko badanie teorii przyrodniczych83.

Tego typu stanowisko nie wydaje się być uzasadnione. Filozofii przyrody z racji jej przedmiotu nie można zastąpić analizą teorii przyrodniczych, czy pojęć w nich występujących. W paragrafie 2.1. zostały wymienione takie zagadnienia, których nauki przyrodnicze swymi metodami nie są w stanie badać. Zatem stanowisko głoszące, że na wszelkie interesujące pytania dotyczące przyrody nauki przyrodnicze wcześniej czy później będą w stanie odpowiedzieć, nie jest niczym uzasadnione.

Jak się zatem wydaje, przy powyższym rozumieniu filozofii przyrodoznawstwa oraz filozofii przyrody obie te dyscypliny filozoficzne różnią się przedmiotem badania i nie widać powodów, aby filozofię nauk przyrodniczych traktować jako rodzaj filozofii przyrody. Sprawa jednakże się komplikuje, gdyż, jak to przedstawiłam w paragrafie 2.2.2, rozwijany jest obecnie pewien specyficzny typ refleksji nad wynikami nauk przyrodniczych, odbiegający swym charakterem od badań typowych dla filozofii przyrodoznawstwa, a mimo to tak właśnie określanych. Chodzi mianowicie o „dyskusję na temat filozoficznych implikacji teorii przyrodniczych. [...] Jej przedmiotowe twierdzenia [...] odróżnia od składników teorii empirycznych również przedmiotowych, sposób

* „Obydwie grupy nauk [nauki przyrodnicze i filozofia nauk przyrodniczych, która analizuje proces badawczy - dop.A.L.] stanowią o zreflektowanym rozumieniu przyrody. Podkreśla się w ten sposób brak podstaw dla typowo filozoficznych dociekań nad przyrodą.” (Z. Hajduk, „Filozofia przyrody a filozofia nauki”, art. cyt., s. 172).

6!


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Snap04 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna staje się istotna przy interpretacji danych doświa
Snap03 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna się kwestie dotyczące istoty organizmów żywych. W
Snap05 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna jest jedyną możliwą. Współcześnie funkcjonuje kilk
Snap07 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna wizji rzeczywistości, stworzenie całościowego, syn
Snap10 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna który z faktu matematyczności świata wyciąga wnios
Snap12 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna materia nie jest ciągła, że nie może być w nieskoń
Snap13 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna jednolite koncepcje, które swymi zakresami obejmuj
21363 Snap06 Filozofia przyrody jako nauka filozoficzna W filozofii przyrody bada się zatem rozciągł

więcej podobnych podstron