SNC00086

SNC00086



Zasady ogólne Art 12

podarki. Określenie „gospodarowanie nieruchomościami” występuje licznie w wielu przepisach ustawy. Zamieszczenie tego zwrotu w dziale zatytułowanym „Przepisy ogólne” oznacza, że całość unormowań wiąże się z gospodarką nieruchomościami. Natomiast w art. 12 ustawodawca pragnął podkreślić wymagania związane z gospodarowaniem nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego. Miarą tego gospodarowania powinny być zasady prawidłowej gospodarki.

2.    Pojęcie zasad prawidłowej gospodarki jest używane w wielu przepisach naszego systemu prawa. Dla przykładu można przytoczyć art. 258 i 696 k.c. Ustawodawca, posługując się klauzulą tej treści przy określaniu granic uprawnień do korzystania z praw majątkowych własnych lub cudzych, ani razu nie sprecyzował tego pojęcia, pozostawiając ten problem do wyjaśnienia przedstawicielom teorii, zakładając prawdopodobnie, że dla praktyki wystarczy powszechne i potoczne jego rozumienie. Treść pojęcia zasad prawidłowej gospodarki obejmuje czynności faktyczne i prawne. Do pierwszych należy zaliczyć czynności zabezpieczające nieruchomości przed uszkodzeniem lub zniszczeniem, a więc zachowanie ich w stanie nie pogorszonym, z czym wiąże się obowiązek czynienia uzasadnionych gospodarczo inwestycji dla sprawnego spełniania funkcji, jakie wiążą się ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości. Chodzi tu przede wszystkim o utrzymanie nieruchomości w stanie zdatnym do dobrego użytku. Nieruchomości powinny przynosić pożytki przekraczające koszty utrzymania. Ma to być gospodarowanie efektywne z punktu widzenia oceny właściciela i z punktu widzenia interesu społecznego. Ujmując problem syntetycznie, sprowadza się on do możliwości osiągania maksymalnych korzyści i największej użyteczności społecznej przy małych nakładach pracy i środków finansowych, z wyłączeniem marnotrawstwa.

Do zakresu prawidłowego gospodarowania można przykładowo zaliczyć czynności prawne zmierzające do ustalenia prawa własności, do ochrony własności nieruchomości w wypadkach jej naruszeń, rozgraniczenia nieruchomości, dokonywanie podziałów i scaleń oraz podziałów nieruchomości, jak również wyposażanie ich w niezbędne urządzenia infrastruktury technicznej. Powierzenie zarządu nad nieruchomością osobie legitymującej się licencjonowanymi kwalifikacjami oraz wyłonienie zarządcy w trybie zamówień publicznych może stanowić wyraz troski o prawidłowe gospodarowanie nieruchomością.

3.    Do wymagań zachowania prawidłowej gospodarki należy zaliczyć także wykonywanie prawa własności, które mieści się w granicach ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jedn. tekst: Dz.U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), ustawa ta bowiem kategorycznie określa sposób korzystania z nieruchomości. Następnie wykonywanie uprawnień do władania nieruchomościami powinno pozostawać w zgodności z przepisami kodeksu cywilnego, regulującymi stosunki sąsiedzkie (art 144-154 k.c.).

4.    W rozważany zakres wchodzą także czynności zmierzające do ochrony pomników przyrody, użytków ekologicznych oraz zespołów przyrodniczo-krajo-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
SNC00096 Zasady ogólne Art.
Zdjęcie0566 Szkoda- zasady ogólne ‘Art. 415 kc S Kobo^is7d^?i^ra^z.rod*. ■
Zdjęcie0567 Szkoda - zasady ogólne P Art. 415 kc SZkodę. oDowwzany jest do jej naprawienia.
SNC00088 Zasady ogólne Al jednostkami. Darowizny nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa d
SNC00090 luady ogólne Art 13 l Nieruchomość może być przedmiotem darowizny na cele publiczne dokonan
1982312g610715245592718309357 n Własność górnicza, użytkowanie H Art. 12. 1    W
69717 SNC00094 Zasady ogólne Aft 14 państwowej Jednostce samorządu terytorialnego, i na odwrót, a ta
Ściąga zmiany w VAT w 2015 r. DZIAŁ IV Obowiązek podatkowy Rozdział 1 Zasady ogólne art.
Zasady ogólne (1) Art. 31 ust. 3 Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i pr
1982312g610715245592718309357 n Własność górnicza, użytkowanie H Art. 12. 1    W
Pozostałe państwa muszą do organizacji przystąpić: podstawa prawna art. 12, który określa warunki

więcej podobnych podstron