SNC00133

SNC00133



k.c.). Granice przestrzenne nieruchomości sięgają jednak tylko do pewnej wysokości i głębokości, mianowicie tak wysoko i tak głęboko, jak to wynika ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia gruntu. Własność gruntu rozciąga się również na złoża kopalin, jeżeli stanowią one części składowe nieruchomości (definicję części składowej zawiera art. 47 § 2 i 3 k.c.). Złoża kopalin stanowiące części składowe nieruchomości gruntowej są własnością Skarbu Państwa (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - prawo geologiczne i górnicze). Kwestię prawa do wód reguluje ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. - prawo wodne (Dz.U. Nr 115, poz. 1229). Zgodnie z art. 12 tej ustawy, powierzchniowe wody stojące oraz wody w studniach i rowach stanowią własność właścicieli gruntów, na których się znajdują.

Granice między nieruchomościami nabywanymi na własność Skarbu Państwa lub na własność jednostki samorządu terytorialnego przyjmuje się według istniejącego stanu prawnego, a jeżeli nie można go stwierdzić, według stanu zapisanego w katastrze nieruchomości (art. 26 ust. 1).

3. Instytucja użytkowania wieczystego ma dwojaki charakter. Obok zagadnień cywilistycznych, mających dominujące znaczenie, występują w niej istotne zagadnienia natury administracyjnej, i dlatego regulacja prawna dotycząca tej instytucji zawarta jest w dwóch podstawowych aktach prawnych, tj. w kodeksie cywilnym i w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Kodeks cywilny normuje wyłącznie problematykę cywilnoprawną, a ustawa o gospodarce nieruchomościami reguluje zarówno problematykę administracyjnoprawną, jak i cywilnoprawną. Począwszy od 1990 r. instytucja użytkowania wieczystego przechodzi swoistą ewolucję w kierunku cywilnoprawnym. Do użytkowania wieczystego, nawet na gruncie prawa administracyjnego, stosuje się coraz częściej wiele typowych instytucji prawa cywilnego (np. nawiązanie stosunku prawnego w drodze umowy czy zabezpieczenie wierzytelności w drodze ustanowienia hipoteki). Treść stosunku prawnego użytkowania wieczystego jest kształtowana w umowie (art. 232-24) k.c.). Zgodnie z art. 233 k.c., w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez umowę o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków, użytkownik może korzystać z terenu z wyłączeniem innych osób. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może rozporządzać swoim prawem. Sąd Najwyższy, badając charakter instytucji użytkowania wie* czystego (postanowienie z dnia 17 stycznia 1974 r., III CRN 316/73, OSNCP 1974, nr 11, poz. 197), stwierdził wyraźnie, że wieczyste użytkowanie zostało ukształtowane jako instytucja pośrednia między prawną kategorią własności a kategorią tzw. praw rzeczowych ograniczonych i w wypadkach nie unornuwj nych w art. 232-243 k.c. oraz w umowie o oddaniu terenu państwowej w wieczyste użytkowanie należy — przy trudnościach interpretacyjnych " wać analogię przede wszystkim do przepisów zawartych w dziale 11 tytułu drugiej kodeksu cywilnego, dotyczących treści i wykonywania własności.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
powszechnych działań, inne sięgają zasięgiem tylko do pewnych klas czy nawet rodziny. Uświadamianie
47818 SNC00134 Ml ti V • t i HiKtW • j«t M /• mt* niciikImuiu.Au sięgn ją jcdntlk tylko do pewnej wy
Obraz07 (4) Złożone przez niego zeznania o sytuacji na tym kierunku ograniczyły się jednak tylko do
okresie reform przeprowadzanych przez Aleksandra Wielopolskiego, istniała jednak tylko do 1867
FizykaII70901 703 rośnie magnetyczna silą pręta pocieranego, ale tylko do pewnej granicy, która zaw
tów nie przyjęło jednak tego do wiadomości: byli głęboko przekonani, że rozmawiają z lekarzem z krwi
DSC01172 Świadczenia podstawowe obejmują również zwrot do pewnej wysokości kosztów nabycia protez or
Magazyn68201 78 nie podlegają zajęciu sądowemu do pewnej wysokości. W celu ułatwienia oszczędzaj
P1260129 w wieży południowo-zachodniej do pewnej wysokości pozostał granitowy wątek z wieży romański
P2210338 45 Kurta piery.iza działyw anta odnosi się jednak zawsze do przestrzeni i czasu równocześni
SNC00157 Art. J3 Ustawa o gospodarce nieruchomościami jego części, w stosunku do której użytkowanie

więcej podobnych podstron