sr0

sr0



na do łodyżki i do siebie nawzajem. Dzieci mówią, że listki ..zasypiają". Takie położenie przybierają one również w dni chłodne i w czasie deszczów. Gdy jasny promień słońca przebije gałęzie drzew i wieci szczawik, listki jego opuszczą się szybko, aby się w ten sposób uchronić od silnego światła i zbytniego parowania. Jeśli roślinę tę przesadzić wraz z jej ściółką z igliwia do wazonika, zakryć szkłem i postawić na oknie w pokoju, to będzie żyć przez całą zimę. Można ją zimą odkopać spod śniegu; okaże się wtedy, że listki są świeższe niż w locie. W domu możemy obserwować zachowanie się liści; zwijają się one między 8 a 9 godziną wieczorem, a rozwijają między 3 a 4 rano; w dni pochmurne listeczki zwijają się o godzinę wcześniej.

Roślina ustawiona w ciemnym miejscu nie zwija listeczków. Zastanawiające jest to. że przy trwałym oświetleniu elektrycznym listki także się nie zwijają, ale potem w warunkach normalnych w nocy cierpią na ..bezsenność", a w dzień na nienormalne „zasypianie1*.

Gdy skosztujemy tych listków, stwierdzimy, że smak ich jest przyjemny, kwaskowy, bo zawierają one szczawian potasu. Toteż roślinę tę nazywamy szczawikiem, a naukowo Oxalia acetosella od słów: „oxys“ — ostry, „alis" — słony, ..aceto-.sella" — kwaśna, co daje w tłumaczeniu „ostro-słona kwaśna11.

Szczawiku dodaje się do sałat, sałatek jarzynowych i kapuśniaku zamiast szczawiu. Ze szczawiku zajęczego możemy robić kwaskowa te napoje chłodzące. W lasach północy szcza wik zastępuje Robinsonowi cytryny.

Średniowieczny piorunochron, zastępujący kapustę

W średniowiecznych miastach i osiedlach drewniane domy ciasno przylegały jeden do drugiego. Dachy przyozdabiano często iglicami albo chorągiewkami w kształcie kogutów, koni i herbów. W Tallinie na iglicy średniowiecznego ratusza znajduje się chorągiewka — rycerz z kopią, znany pod nazwą „Stary Tomasz". W czasie burzy, gdy piorun uderzył w jeden z domów i rozpoczynał się pożar, cała dzielnica, a czasem i potowa miasta szła z dymem. Cesarz Karol Wielki wydał zarządzenie, na mocy którego każdy mieszczanin: „Winien był nad domem swym mieć »Jovis barba«“. Mieszczanie sadzili więc na dachach swych domów małą roślinkę podobną do cebuli z różyczką z grubych, soczystych liści. Sadzono ją na dachu i poświęcano Torowi, który był pradawnym bogiem gromów i błyskawic. Mieszkańcy domów wierzyli, że straszliwy bóg nie będzie miotał błyskawic na dachy, na których rośnie poświęcona mu roślina. Stąd w średniowieczu na rozkaz Karola Wielkiego roślina pełniła rolę piorunochronu.

Roślinę tę spotyka się na glebach suchych, piaszczystych, na pagórkach i wzgórzach. Nazywa się rojnikiemSempervivum, to jest „wiecznie żyjącym".

Duże polany lasów sosnowych są czasem pokryte okrągłymi główkami rojnika jak bruk kamieniami. Na tym zielonym bruku tu i ówdzie leżą szyszki spadające z sosen. Od główek rojnika ciągną się cienkie jak nici pędy-wąsy, na końcach których znajdują się maleńkie kulki-różyczki grubiutkich, ściśniętych w bryłkę liści — nowych młodych

S — Siadami Roblntona


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PIŁKA NOŻNA 1.    Zawodników dzielimy na grupy. Piłkarze podają do siebie nawzaj
ŚWIADKOWIE HISTORII zaufanie do siebie samego, gdyż widzę, że ci, których miałem za tęższych od sieb
page0346 340 SOFIŚCI. wiedzą, w jakim zostają do siebie stosunku różne cnoty, że najczęściej za dobr
pic 11 03 122400 2502.    Ile łap maję razem pieski? Nauczyciel prosi do siebie dwoj
DUSZA CHRYSTUSOWA DUSZA CHRYSTUSOWA Jezu, ufam Tobie, że każesz mi przyjść do Siebie. Jezu ufam
Nr 36. WSZECHŚWIAT. 563 one na siebie nawzajem, strącają się ze swego toru, prawidłowość ich dróg
Zadanie 12. (0-4) Ogniskową /układu dwóch cienkich i przylegających do siebie soczewek można obliczy
Przyjdź do nas i sprawdź, dlaczego mówią, że jesteśmy
KSE6153 II L16 364i 649 Inbo jeszcze nie do końca. Xa sessyach mówią, że Polacy ruina nasza, jeżeli
NDIGSTDR01231380)73747 Patrząc na wafze pola , ciefzę fię mówiłaby dzieci nioie, źe Duch was z
33156 sr0 Skrzyp w połączeniu z ałunem służy do barwienia wełny na kolor popielaty. Skrzyp jest szk
skanuj0062 (59) Dorysuj wzorki kolorem zielonym i pomarańczowym. Pokoloruj na ten sam kolor parę pas
rr*sr. Witaj na stronach IPSI! Akademia fil-Ekonomiczna KI- w Krakowie flL -> Zapraszam wszystkic
0000026 (20) Ćwiczenie 8 Pozycja wyjściowa j.w.. dwie piłki na dwójkę. 1 — podanie jednocz

więcej podobnych podstron