sr4

sr4




Ogni.ko _(■ lada-



OlJibko „Ujgowr**



Ogni-Ko Jnatafk aMnłaMT




żonych końcami w kształcie gwiazdy) długo utrzymuje ogień bez ciągłego dokładania gałęzi. Takie ognisko jest niezastąpione w nocy; wystarczy tytko od czasu do czasu podsuwać szczapy ku środkowi.

Ognisko ..tajgowe", z grubych polan ułożonych jedno na drugim, pali się długo i daje dużo węgli, jest odpowiednie do suszenia ubrania. Dobrze grzeje ognisko zwane ..kominkiem amerykańskim'*. W ziemię wbija się pod kątem dwa grube polana, na których opiera się rodzaj ścianki z polan ułożonych jedno na drugim. Ściankę umieszcza się w ten .sposób, by na nią dął wiatr, przed ścianką rozpala się ogień i z trzech stron obkłada się go grubymi polanami. Oto mamy prawdziwy kominek, przy którym przyjemnie jest posiedzieć.

Ognisko „polinezyjskie" jest niewidoczne, daje wicie węgli i popiołu; takie ognisko roznieca się w wykopanym dole, którego ścianki obkłada się polanami, a na dnie rozpala się ogień. Ognisko ..polinezyjskie'4 dobre jest w czasie deszczu; wtedy buduje się nad nim jeszcze osłonę.

Do gotowania żywności należy zrobić takie palenisko, aby otrzymać więcej ciepła i aby ogień był skierowany pod dno kociołka lub imbryka. Palenisko tworzy się z dwóch ścianek z darniny lub dwóch zsuniętych kłód. między którymi rozpala się ogień.

Do ogniska kładzie się przeważnie drzewo brzo-zowe, olchowe, sosnowe i świerkowe. Osina, modrzew, jarzębina, czeremcha dają niewiele ciepła. Unikajcie wrzucania do ognia igliwia, gdyż świeże igliwie daje gęsty dym, suche zaśa wytwarza wiele iskier, od których mogą się zapalić blisko leżące rzeczy, a nawet 1 drzewa szpilkowe. Na noc ognisko należy zgasić; ale by nie tracić z rana cza-


Ognisko „polio**? J*h**"


su i zapałek na ponowne rozpalanie, zasypcie je popiołem. Rano będzie się jeszcze tlić i łatwo je rozdmuchacie, dokładając suchych wiórów.

Zapałki należy chronić od wilgoci. Noście je w pudełku zrobionym z kory brzozowej, bo ta kora nie przemaka; można też przed wędrówką zanurzyć każdą zapałkę w roztopionym wosku lub parafinie; gdy podeschną, złóżcie je do metalowej gilzy lub słoiczka o grubych ściankach i zakorkujcie (korkiem).

Możemy rozniecić ogień z krzemienia i krzesiwa (stalowej blaszki) albo lupą — ze słońca. Jeśli nie macie lupy, to możecie użyć sposobu Cyrusa Smitha z „Tajemniczej wyspy" — złożyć razem dwa szkiełka od zegarka, napełnione wodą.

Rady dla leśnego kucharza

Jeśli niezbyt liczycie na leśny chleb i jarzyny, to weźcie z sobą na wędrówkę ziemniaki, mąkę, kaszę i mięso. W lesie dobry zbieracz roślin potrafi ugotować smaczny obiad. Dla uzupełnienia poprzednich przepisów przyrządzania potraw z dziko rosnących roślin jadalnych dajemy wam jeszcze kilka dobrych rad.

Umiecie już piec ziemniaki w popiele. Jeśli zachce ®ię wam ziemniaków gotowanych, a nie macie kociołka lub jeśli jest on zajęty na zupę, wykopcie dół, włóżcie do niego kamienie i rozpalcie ognisko. Gdy kamienie się nagrzeją, usuńcie ogień i popiół, wrzućcie do dołu ziemniaki, nalejcie wody i szczelnie przykryjcie gałęziami i mchem. Po upływie pół godziny ziemniaki będą gotowe.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
sr4 trzema łub dwoma zagiętymi kolcami, które przypominają kotwicę. Toteż przezwano tę roślinę: rog
sr4 górne — nasadą obejmują łodygę. Liście są takie pokryte wioskami, a brzegi ich są karbowane. W
sr4 Muchomor bulwiasty Mticliomor czerwonawy odżywcze i rujnują je. Rizomorfy rozchodzą się po korz
sr4 daje około dwustu nasionek. a cała roślina — około trzech tysięcy. Każdy mniszek zajmuje powier
sr4 ści się mnóstwo twardych i uwłosionych nasion; owoce te zawierają około 40 t witaminy C. D
sr4 uratowała życie myszce i doprowadziła uczonych do wielkiego odkrycia tajemnicy zielonych liści&
sr4 odparowuje się do zagęszczenia. Ufarbujcłe tym barwikiem papier lub kawałek tkaniny. Aby kolor
sr4 Gdym zwiedzał grobowiec starego Setewajo. wielkiego władcy Zulusów, pamiętałem o Panu". I
sr4 herbatę bez filiżanki, grać w szachy bez figury. A koledzy wasi niech zgadują, jaką czynność
Page6 Cgj=y= de : Vol. 2*)ANSWER / REPLY AlV sr.4’ ex. ^ X. 5 (CL /i X_ A) - to reply ffiift* ( Ł &
11981 sr 4 łysze falami żyta. Idziemy i mimochodem patrzymy na kłosy; dobry urodzaj, wielkie kłosy,
22695 sr4 Olej wydobywany za pomocą benzyny W czasach najdawniejszych olej wyciskano z nasion rośli
sr4 Olej wydobywany za pomocą benzyny W czasach najdawniejszych olej wyciskano z nasion roślin olei

więcej podobnych podstron