Strategia緕piecze艅stwa (13)

Strategia緕piecze艅stwa (13)



Si艂y zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej sk艂adaj膮 si臋 z trzech rodzaj贸w wojsk:

-    si艂 l膮dowych;

-    wojsk lotniczych i obrony powietrznej;

-    marynarki wojennej.

W ich strukturach wyst臋puj膮 wojska operacyjne oraz si艂y i 艣rodki obrony terytorialnej. Wojska operacyjne s膮 przygotowane do wykonania g艂贸wnych zada艅 podczas dzia艂a艅 wojennych. Si艂y obrony terytorialnej wspieraj膮 i zabezpieczaj膮 dzia艂ania wojsk operacyjnych oraz realizuj膮 samodzielne dzia艂ania ochronno-obronne w wyznaczonych rejonach odpowiedzialno艣ci.

Wojska l膮dowe stanowi膮 trzon si艂 zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przeznaczone s膮 do odparcia l膮dowo-powietrznych uderze艅 agresora aktywnymi dzia艂aniami obronnymi we wsp贸艂dzia艂aniu z pozosta艂ymi rodzajami wojsk, w dowolnym rejonie kraju, na ka偶dym kierunku i wobec ka偶dej formy zagro偶enia militarnego.

Wojska lotnicze i obrony powietrznej stanowi膮 rodzaj si艂 zbrojnych o najwy偶szym stopniu gotowo艣ci bojowej w okresie pokoju. Ich g艂贸wnym zadaniem jest zapewnienie os艂ony obszaru Rzeczypospolitej Polskiej i przeciwdzia艂anie naruszeniom polskiej przestrzeni powietrznej.

Marynarka wojenna jest przeznaczona g艂贸wnie do obrony morskiej granicy pa艅stwa, ochrony 偶eglugi i interes贸w gospodarczych w polskich obszarach morskich oraz obrony wybrze偶a przy wsp贸艂dzia艂aniu z innymi rodzajami si艂 zbrojnych.

Zdolno艣膰 bojow膮 si艂 zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej osi膮ga si臋 przez wysokie morale, dyscyplin臋 i wyszkolenie 偶o艂nierzy oraz wyposa偶enie oddzia艂贸w w nowoczesne uzbrojenie i sprz臋t. Priorytetowo traktuje si臋 doskonalenie struktur organizacyjnych wojsk, rozw贸j 艣rodk贸w i system贸w rozpoznania, dowodzenia, walki radioelektronicznej, kierowania ogniem oraz obrony powietrznej i przeciwpancernej. Sprawne funkcjonowanie si艂 zbroj-

nych zapewni system wsparcia logistycznego wojska, z wykorzystaniem wydzielonego potencja艂u wszystkich sektor贸w gospodarki narodowej.

W czasie pokoju si艂y zbrojne s膮 utrzymywane w gotowo艣ci bojowej i mobilizacyjnej, zapewniaj膮cej sprawno艣膰 na wypadek potrzeby ich operacyjnego rozwini臋cia. Potencja艂 wojska w okresie pokoju jest dostosowany do potrzeb stralcgiczno-opcracyjnych i mo偶liwo艣ci ekonomicznych pa艅stwa. Stopie艅 skompletowania jednostek oraz system ich uzupe艂niania r贸偶nicuje si臋 stosownie do zada艅 przewidywanych na czas wojny.

Przej艣cie sil zbrojnych ze struktury i stanu liczebnego czasu pokoju na struktury i stan liczebny czasu wojny odbywa si臋 przez ich mobilizacyjne rozwini臋cie. Zasadniczym czynnikiem gwarantuj膮cym osi膮gni臋cie wymaganego potencja艂u bojowego jednostek wojskowych jest planowe gromadzenie wyszkolonych rezerw osobowych oraz 艣rodk贸w transportowych i materia艂owych. W procesie tym, opr贸cz wojskowych ogniw dowodzenia i zarz膮dzania, uczestnicz膮 tak偶e okre艣lone organa rz膮dowej administracji og贸lnej i samorz膮d贸w terytorialnych. Dowodzenie wojskami w okresie zagro偶enia i wojny realizuje si臋 przez rozwini臋ty wojenny system dowodzenia si艂ami zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest on integraln膮 cz臋艣ci膮 systemu kierowania obron膮 pa艅stwa.

Zwierzchnikiem si艂 zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie pokoju ca艂okszta艂tem dzia艂alno艣ci sil zbrojnych kieruje minister obrony narodowej.

Pozamilitarne ogniwa obronne

Ochrona ludno艣ci przed katastrofalnymi zagro偶eniami przemys艂owymi, kl臋skami 偶ywio艂owymi i skutkami dzia艂a艅 wojennych jest konstytucyjnym obowi膮zkiem wszystkich organ贸w w艂adzy', administracji pa艅stwowej i samorz膮dowej, a tak偶e obowi膮zkiem organizacji spo艂ecznych i podmiot贸w gospodarczych. Zadania wynikaj膮ce z tego obowi膮zku polegaj膮 g艂贸wnie na rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu wszelkich form zagro偶e艅 godz膮cych w

83


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
FP (13) f( c)) NPV<0... 5.wz贸Vrfa wariancje portfela sk艂adaj膮cego si臋 z dw贸ch akcji i jak zmniejs
IMG13 (12) POLISACHARYDY Proste polisacharydy sk艂adaj膮 si臋 wy艂膮cznie z glukozy np. skrobia czy glik
page0323 315FLousyja (ziemie). Kr贸lestwo Polskie sk艂ada si臋 z- 5, a wielkie ksieztwo Finlandzkie z 8
skanuj0006 na to, 偶e w ostatecznym rachunku globalna rzeczywisto艣膰 gospodarcza sk艂ada si臋 z licznyc
20.    Doktryna szkolenia Si艂 Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej DD/7(A)
Wykonawca maj膮cy siedzib臋 lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej sk艂ada
Reg Zalicz PE ZALICZENIE PRZEDMIOTU 13 STYCZNIA 2009 Kolokwium zaliczeniowe sk艂ada si臋 z dwu cz臋艣ci:
05112012906 Kopia System organizacyjny administracji publicznej Administracja publiczna w Rzeczypo
Sygnatura: 9616/P 25.    Ceremonia艂 wojskowy Si艂 Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
i pododdzia艂贸w Si艂 Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do przywr贸cenia normalnego funkcjonowania pa艅
STRATEGICZNA KONCEPCJA BEZPIECZE艃STWA MORSKIEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ BB%
KIEROWANIE I DOWODZENIE SI艁AMI ZBROJNYMI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Prezydent Rzeczypospolitej
TR-M t "Si艂y Zbrojne w Kraju鈥 zawsze uchyla艂y si臋 od walki z naje藕d藕c膮, nawet w najtragicznie

wi臋cej podobnych podstron