wstęp do teorii polityki img 193

wstęp do teorii polityki img 193



183

narzucanymi z zewnątrz, zwłaszcza w sytuacji, gdy godzą one w interes państwa. Często jednak państwa wybierają swoje role międzynarodowe spośród ról narzucanych im przez środow isko.

W przypadku państw możemy także wyróżnić kryterium efektywności roli”. W tym przypadku dzielą się one na role deklarowane i realizowane rzeczywiście. Role deklarowane nie zawsze pokrywają się z rolami realizowanymi w praktyce. Fałszuje to obraz polityki zagranicznej państwa, ale ułatwia realizację celów ukrytych lub nic cieszących się poparciem środowiska międzynarodowego.

Według kryterium terytorialnego zasięgu roli możemy mówić o rolach globalnych, regionalnych i lokalnych18.0 możliwości realizowania ról o większym zasięgu decyduje głównie potencjał państwa w dziedzinie, jakiej dotyczy rola. Właściwie każde państwo realizuje jakieś role lokalne lub regionalne. Na formułowanie i realizację ról globalnych mogą sobie pozwolić głównie państwa o dużym potencjale ekonomicznym, chociaż, doraźnie role takie spełniać mogą też państwa o niewielkim potencjale, ale bardzo aktywne politycznie.

Ziemowit J. Pietraś przy podziale ról międzynarodowych stosuje także kryterium stosunku do rzeczywistości międzynarodowej. Według tego kryterium role dzieląsię na rewolucyjne, innowacyjne, konserwatywne i reakcyjne3’.

Najbardziej rozpowszechnionym kryterium podziału ról międzynarodowych jest kryterium przedmiotowe. Wyróżnić tuniożna role polityczne, ekonomiczne, kulturowe, rniliLame, ideologiczne i inne, wyznaczone na podstawie różnych płaszczyzn działalności państwa. Intensywność ról państwa na różnych płaszczyznach jego polityki zagranicznej może być różna w zależności od jego specyfiki, położenia, potencjału czy rozmiaru.

Warto leż zwrócić uwagę na wprowadzony do nauki przez Hansa Mor-genthau podział ról międzynarodowych państwa na podstawńe kryterium intencji roli. Wyróżnił on role mające na celu utrzymanie siły, wzrost siły czy demonstrowanie siły, prowadzące do status ąuo, imperializmu czy prestiżu. K lasyfikacja ta jako główny wyznacznik roli stawia kategorię siły (pawer) państwa, co ogranicza jej zastosowanie do państw niezaangażowanych i neutralnych. W odniesieniu do tego podziału role międzynarodowa można ułożyć w trzy' główne, przecinające się nawzajem kontinua, które można opisać jako zadowolonc/niezadowolonc, ak-tywne/pasywme oraz silne/słabe”.

Jednąz najbardz.iej rozbudowanych klasyfikacji ról międzynarodowych opartych na empirycznych badaniach przedstawi! Kalevi Holsti31. Na podstawie analizy oficjalnych deklaracji przedstawicieli 72 państw z lat 1965-1967 wyodrębnił on 17 głównych typów ról międzynarodowych. Klasyfikacji dokonał

21 Pietraś, Pojecie i klasyfikacja..., s. 36.

25 Ibidem.

19 Ibidem.

3C Klasyfikacja przedstawiona za: Franke), op.ciL, s. 84. 31 Holsti, op.cit., s. 13-28.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
72070 wstęp do teorii polityki img 107 114 nycb (SOP.% Standard Operating Pmcedures). Są one najczęś
72509 wstęp do teorii polityki img 29 33 Normy prawa międzynarodowego powszechnie obowiązującego i w
61309 wstęp do teorii polityki img 99 106 Najbardziej znanego podziału sytuacji decyzyjnych w polity
52691 wstęp do teorii polityki img 28 32 wszystkim zagadnienia bezpieczeństwa. Tradycyjną formą zabe
36860 wstęp do teorii polityki img 41 46 sku międzynarodowym44. Ze swej istoty stanowią one podstawę
24350 wstęp do teorii polityki img 212 202 mat realistyczny eksponuje zatem takie kategorie określaj
wstęp do teorii polityki img 183 173 sobność w bogactwa naturalne, z których najbardziej wartościowe
wstęp do teorii polityki img 183 173 sobność w bogactwa naturalne, z których najbardziej wartościowe

więcej podobnych podstron