wykłady1 (2)

wykłady1 (2)



Układ krążenia cd

PRZYCZYNY ANOMALII 3ERCOWO-NACZYNIOWYCH Ocenia się, że 8% nieprawidłowości rozwojowych Jest spowodowanych czynnikami genetycznymi, 2% — czynnikami środowiskowymi, a olbrzymia większość — skomplikowaną grą czynników genetycznych I środowiskowych.

Klasycznymi przykładami teratogenów środowiskowych są: wiru* różyczki I lek — The lidom id, a także witamina A. Wśród czynników wpływających na rozwój układu sercowo-na czyni owego wymieniany jest również alkohol I Inne substancje. Choroby matki — cukrzyca Insullnozaleźna lub nadciśnienie też są wiązane z powstaniem wad serca u potomstwa. Z wadami serca związane są aberrac|e chromosomowe. Od 6 do 10% noworodków z wadami serca wykazuje zaburzenia chromosomowe. Ponadto spośród wszystkich dzieci z wadami chromosomowymi aż 33% wykazuje wadę serca, a u dzieci z trlsomlą chromosomu 18 wady serca występują w blisko 100%. Wreszcie wady serca występują w wielu zespołach uwarunkowanych genetycznie, w tym w zespołach DIGaorgo, Goldenhara I Downa.

ANOMALIE PRZEGRODY MIEDZYKOMOROWEJ

Uwzględniwszy skomplikowany sposób powstawania części błoniastej przegrody mlędzykomorowej, można zrozumieć łatwość, z jaką dochodzi tu do powstania zaburzeń rozwojowych. Najpowszechniejszą wrodzoną wadą serca, spotykaną z częstotliwością 12 przypadków na 10 000 urodzeń, jest wada przegrody mlędzykomorowej. Wada ta może występować jako pojedyncza anomalia, ale często towarzyszą jej zaburzenia różnicowania okolicy stożka I pnla tętniczego. W zależności od wielkości ubytku przepływu krwi przez tętnice płucne może być 1,2 do 1,7 razy większy niż przepływ przez aortę. Zdarza się, choć bardzo rzadko, że ubytek nie ogranicza się tylko do części błoniaste), ale dotyczy także części mięśniowej przegrody.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
SNC01904 Układ krążenia cd PRZYCZYNY ANOMALII SERCOWO-NACZYNIOWYCH Ocenia się, że 8% nieprawidłowośc
histologia wyk?ad6 Przyczyny anomalii sercowo - naczyniowych Ocenia się, że 8% jest spowodowanych
wykłady2 (2) Układ krążenia cd ANOMALIE W OBRĘBIE PNIA TĘTNICZEGO I STOŻKA TĘTNICZEGO Najczęściej s
wykłady9 (2) I Układ krążenia cd I Powstawania przegród serca jest wywołane utworzeniem guzów wsler
29602 wykłady9 (2) I Układ krążenia cd I Powstawania przegród serca jest wywołane utworzeniem guzów
wykłady3 (2) Układ krążenia cd Niekiedy przegroda aortalno-płucna nie przebiega spiralnie, lecz sch
wykłady4 (2) Układ krążenia cd ZABURZENIA W OBRĘBIE ZASTAWEK PÓLKSIĘŻYCOWATYCH W tej grupie wad wro
wykłady5 (2) Układ krążenia cd HowiUH—rt A.Prawidłowy obraz serca 8 Ubytek błoniastej przegrody mię
32116 SNC01905 Układ krążenia cd ANOMALIE W OBRĘBIĘ PNIA TĘTNICZEGO I STOŻKA TĘTNICZEGO Nimrtoet spo

więcej podobnych podstron