img006 (9)

img006 (9)



1. Stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitainemogą

polegać na:

1)    udzielaniu całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację i rehabilitację pacjentów, niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnianii im produktów leczniczych i wyrobów medycznych, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzeniu edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych - zakłady opiekuńczo-lecznicze;

2)    udzielaniu całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację, opiekę i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnianiu im produktów leczniczych potrzebnych do kontynuacji leczenia, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzeniu edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych - zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze;

3)    udzielaniu świadczeń zdrowotnych polegających na działaniach usprawniających, które służą zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia - zakłady rehabilitacji leczniczej;

4)    sprawowaniu wszechstronnej opieki zdrowotnej, psychologicznej i społecznej nad pacjentami znajdującymi się w stanie terminalnym oraz opieki nad rodzinami tych pacjentów - hospicja.


Ambulatoryjne świadczenia zdrowotne obejmują świadczenia podstawowe lub specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz świadczenia z zakresu rehabilitac leczniczej, udzielane w warunkach niewymagających ich udzielania w trybie stacjonarnym i całodobowym w odpowiednio urządzonym, stałyrr pomieszczeniu. Udzielanie tych świadczeń może odbywać się v\ pomieszczeniach przedsiębiorstwa, w tym w pojeździe przeznaczonym d< udzielania tych świadczeń, lub w miejscu pobytu pacjenta.


Ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych udziela się w: ambulatorium (przychodni, poradni, ośrodku zdrowia, lecznicy lub ambulatorium z izbi chorych), a także zakładzie badań diagnostycznych i medycznym laboratoriun diagnostycznym.


W miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych:

1)    nie mogą być świadczone usługi pogrzebowe oraz prowadzona ich reklama;

2)    może być wykonywana działalność gospodarcza inna niż działalność lecznicza, pod warunkiem że działalność ta nie jest uciążliwa dla pacjenta lub przebiegu leczenia.


Podmiot wykonujący działalność leczniczą podaje do wiadomości publicznej informacje o zakresie i rodzajach udzielanych świadczer zdrowotnych. Treść i forma tych informacji nie mogą mieć cech reklamy.


Podmiot leczniczy nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenie takiego świadczenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia.


1.    Podmiot leczniczy jest obowiązany spełniać następujące warunki:

1)    posiadać pomieszczenia lub urządzenia, odpowiadające wymaganiom odpowiednim do rodzaju wykonywanej działalności leczniczej oraz zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych - Minister właściwy do spraw zdrowia określi w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą;

2)    stosować wyroby odpowiadające wymaganiom ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych;

3)    zapewniać udzielanie świadczeń zdrowotnych wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania zdrowotne określone w odrębnych przepisach;

4)    zawrzeć umowę ubezpieczenia;

a)    odpowiedzialności cywilnej,

b)    na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych określonych w przepisach o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - w przypadku podmiotu leczniczego prowadzącego szpital.

2.    Minister właściwy do spraw zdrowia, określi, w drodze rozporządzenia, wykaz wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych o szczególnym znaczeniu dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych oraz zakres informacji o tych wyrobach, mając na uwadze potrzebę zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w zakresie diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia przebiegu chorób oraz kompensowania skutków obrażeń lub upośledzeń.

4. W celu monitorowania przestrzegania przepisów prawa pracy, kierownik raz na kwartał przekazuje Państwowej Inspekcji Pracy oraz właściwym organom samorządu zawodów medycznych informacje o liczbie osób, które wykonują zawód medyczny na podstawie umów cywilnoprawnych albo jako praktykę zawodową z którą podmiot leczniczy zawarł umowę cywilnoprawną.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
75619 Image (11) Odbiór i odbiorca w procesie historycznoliterackim 77 zależnie od tego, w jakim sto
11. Gaz ziemny - procesy oczyszczania i wykorzystania W zależności od złoża gazy zawierają więcej lu
DSC00590 (11) EWALUACJA * TO PROCES POZNAWCZO - OCENIAJĄCY, KTÓRY DOSTARCZA INFORMACJI, W JAKIM STOP
DSC01579 ■ Kerr twierdzi, że w zależności od tego, o jakim etapie przystosowania do niepełnej s
Charakterystykę inwertora można podzielić na 5 obszarów (w zależności od tego w jakim stanie są oba
Charakterystykę inwertora można podzielić na 5 obszarów (w zależności od tego w jakim stanie są oba
img039 2 całkiem odmiennie odczytane w zależności od tego, w jakim kraju człowiek żyje i wychowuje s
69353 Image (13) Odbiór i odbiorca w procesie historycznoliterackim 79> III Zamierzam teraz porus
41941 Image (1) JANUSZ SŁAWIŃSKI ODBIÓR I ODBIORCA W PROCESIE t    HISTORYCZNOLI
Image (13) Odbiór i odbiorca w procesie historycznoliterackim 79> III Zamierzam teraz poruszyć pa
Image (17) Odbiór i odbiorca w procesie historycznoliterackim 83 sze uprawiane jakby w imieniu które
Image (9) Odbiór i odbiorca w procesie historycznoliterackim    75 odbiór utworu prze

więcej podobnych podstron