DSC03382 (2)

DSC03382 (2)



ograniczeń. W związku /. tym akt komunikacji mówionej służy prz wszystkim zwykłym, codziennym potrzebom międzyludzkiego kontaktoraz przekazowi doraźnych informacji, natomiast teksty pisane są przed wszystkim magazynem starannie zebranych i uporządkowanych informacji, przeznaczonych często nie tylko na doraźny i jednorazowy użytek ja-kiegoś odbiorcy. Zresztą tym odbiorcą bywa też niekiedy sam nadawca (np. jeśli idzie o różnego rodzaju notatki, które się sporządza dla samego siebie).

CECHY KOMUNIKACJI USTNEJ I PISANEJ

Zwykłe mówienie (a więc nie przez telefon) jest komunikacją „twarzą w twarz”, czyli partnerzy są blisko siebie i nie tylko się słyszą, lecz najczęściej także widzą. Tworzenie tekstu ustnego i jego n adawanie (mówienie) oraz odbieranie tegoż tekstu, czyli wysłuchanie i zrozumienie, stanowią jednolity akt, ponieważ dokonuje się on w tym samym miejscu i czasie. Na komunikat odbierany przez słuchacza składają się nie tylko językowe elementy wypowiedzi, czyli sam potok słów, lecz także mimika i gestykulacja mówiącego, czyli znaki przynależne do tzw. kodu kinezycznego. Dalszym źródłem informacji, często zresztą nie uświadamianych, są zmieniające się relacje przestrzenne między partnerami rozmowy. Tak np. mówiący może wobec słuchacza przyjąć dystans, który w naszej strefie kulturowej uzna się za neutralny. Zmniejszanie odległości między partnerami świadczy o dążeniu do kontaktu bardziej poufałego lub zgoła intymnego, a zwiększanie jest wyrazem tendencji do kontaktu bardziej oficjalnego. Ten rodzaj znaków nazywa się kodem proksemicznym.

Akt komunikacji mówionej (ustnej) jest też zwykle silnie powiązany z sytuacją, z wszelkimi realiami otoczenia oraz z położeniem partnerów (np. rozmowa przy pracy). Zatem również warunki partnerów, okoliczności i wszelkie inne elementy sytuacji, czasem wywoływane gestem, są ważnymi znakami składającymi się na komunikat. Znaki sytuacyjne ściśle łączą się z przyjętymi w danym społeczeństwie wszelkimi kulturowymi regułami zachowania się w różnych okolicznościach, zatem można je nazwać kodem kulturowym. Dzięki temu dochodzi do znacznej redukcji znaków językowych w komunikacji mówionej (ustnej) bez szkody dla porozumienia. Tak np. za kompletny i sensowny uznamy jedno wy razowy tekst wieczór, pod warunkiem że zostanie wymówiony we Wrocławiu pod kioskiem z gazetami w godzinach popołudniowych i będzie mu towarzyszyć gest kładzenia stosownej ilości pieniędzy na okienku kiosku. Nośnikami pozostałych składników złożonego komunikatu, który można sobie


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC03382 (2) ograniczeń. W związku /. tym akt komunikacji mówionej służy prz wszystkim zwykłym, codz
89351 SL272424 Pęd układu po wystrzale też musi być równy zeru. w związku z tym działo zostaje odrzu
DSCN4345 a co za tym idzie i energii.jZwykle więc zwierzęta, zaspokajające swe codzienne potrzeby po
W1 Page Ograniczona nośność na ścinanie 9 Grunt jest ośrodkiem wieloskładnikowym i w związku z tym
66 (171) W tym przykładzie lwp yB w przedziałach AB i DE jest ograniczona odcinkami linii prostych.
PICT6470 z ograniczonych możliwości obserwowania jednocześnie wszystkich , i wyprowadzenia w związku
Perspektywy rozwoju systemów rejestracji... W związku z tym pojemności tych pamięci są ograniczone.
Re exposure of DSC03333 Wiedniami i obietnicą nowego złotego wieku. W związku z tym August odda) Apo
DSC03384 106 JĘZYK USTNY A JĘZYK PISANY nawet podać zestaw sytuacji typowych dla komunikacji mówione
SL272424 Pęd układu po wystrzale też musi być równy zeru. w związku z tym działo zostaje odrzucone w
img010 2 endogennemu, tj. powstającemu wev tłuszczów i białek. 1/ tego powodu związku z tym, ze

więcej podobnych podstron