DSC07022

DSC07022



IM Słowo królewskie

aki i o jej przyszłość (Miłość, cz. II). Tymczasem co nąjmniej dwie jeszcze godne są pamięci: dyskuąja na podwieczorku u Holszańskich na temat środków i celów działania, a zwłaszcza o terrorze (Miłość, cz. II), oraz dyskusja Agnieszki z ks. Komodzińskim o religii i Kościele {Wiatr w oczy, cz. I, finał). Dopiero razem dają one zarys problematyki myślowej wniesionej przez nowe pokolenie, ujawniają metodę i zamysł pisarki.

Dyskusje Nocy i dni są komponowane dwoiście: z jednej strony posiadają one wartość historyczną i ogromną siłę charakteryzacyjną, z drugiej — aranżowane są wyraźnie pod kątem przyszłości, przynajmniej problemów II Rzeczypospolitej, stanowią przyszłościową komponentę powieści. W dyskusji lozańskiej nie tylko ważą się racje ówczesnych klasowtów i niepodległościowców — padają również argumenty wynikające jaż z dalszego biegu dziejów.

—    Cudzoziemscy laprtaHśri będą w tej waszej wyśnionej Polsce rozdrapywać bogactwa ludu jeszcze lepiej niż teraz. Waazc bojówki będą jeszcze jako wojsko poi akie strzelać do robotników.

—    Nieprawda! — krzyknęła Nata Sztumska.

—    Prowokacja! To prowokacja!

—    Waata dyktatura proletariatu będzm alrzalać ni* tylko do burtuaaji, ala do każdego, kto alf poważy myśleć (II, 027).

Tak samo apór między Śniadowakim u Holazsńskim i Ceglarakim dotyczy nie tylko sprawy: ewolucja rewolucja, ale w ogóle kweatii ter roru. Dopełnia go rozmowa Agnieazki z Boleaiem Orłowiczem, pseudonim śmiałek (dopatrywano się w nim Walerego Sławka) —■ refleks na ras tającego faszyzmu:

—A jeśli człowieka przeobrazić nie można? — zapytał Orłowie* jakoś złowrogo i półgłosem. — Najwyżej tylko urobić, zażyć do czegoś, co widzą i wiedzą tylko niektórzy? Czasem tylko ktoś jeden? (HI, 901).

Prócz spraw społecznych i politycznych w kręgu wielkiej dyskusji pojawiają się również sprawy bez porównania rzadziej poruszane, zwłaszcza u nas: sprawy religii i Kościoła. Rozmowa Agnieszki z ks. Komodzińskim — jedna z najcięższych i tak nie dokończonych rozmów jej życia" (III, 202—263)) — to jedyna scena prometejskiego buntu przeciw Bogu, jakby Improwizacja JNocy i dni* — wybuch herezji. Skrupia się on w końcu na Kościele, i to bynąjmniej nie na Kościele okresu zaborów: JNa co ta potężna organizacja Kościoła wpjtyącego? Na co ta walka ucięta o jego czysto życiowe zwycięstwo coftte que coOte?” (III. 179), Na

dodatek Agnieszka ujmuje się za masonerią: „To jest piękna idea i wcale nie przeciwna uczuciom religijnym. Polega na bezinteresownym, bezimiennym praktykowaniu cnoty, urzeczywistnia braterstwo, prawdziwe człowieczeństwo. A co kler zrobił z tą piękną ideą moralną? Wdeptaliście ją w błoto, podali na pośmiewisko..." (III, 177) .

Zapewne, intelektualizm Nocy i dni nie jest ich wartością imponującą ani samoistną. Noce i dnie nie są ani polską Czarodziejską górą, ani Nadzieją, Mimo wszystko jest to jednak intelektualizm istotniejszy niż w utworach polskich pretendujących do tych porównań i potrącający o problematykę najdonioślejszą .

Choć dyskusje w Nocach i dniach rozwijają równorzędnie argumenty wszystkich stron, nie przyznając wyłączności żadnej (nawet bliskiej sercu Dąbrowskiej kooperacji, którą poddaje krytyce), ogólna ich wymowa nie pozostawiała wówczas wątpliwości W sposób istotny uwyraźniały one współczesne przesłanie powieści, wypełniając konkretną treścią deklarację Agnieszki: „Wolność to tylko zobowiązanie. Moralne, a zwłaszcza społeczne..." (III, 301). Jeśli pamięta się, co w latach trzydziestych znaczyły takie kwestie, jak zdrada ideałów młodości przez piłsudczyków, jak pacyfikacje i dyktatura proletariatu, jak Ecclesia mi* iitans, masoneria etc. — to stwierdzić trzeba, że była to dyskursywność raczej nieakudemickn, i tnką pozostała w pewnej mierze do dziś. Treści te nie mogły nie wpływać na rozczarowania i grymasy krytyki, choć żaden z dawnych entuzjastów powieści nio podjął z nią na ton temat polemiki wprost.

Kłusownictwo boże. A nawet przeciwnie. Hereąj© znęciły jakby modernizujący nurt katolicyzmu do zainteresowania duchem relig\j-

337 W związku z tą dyskuąją S. Stempowski pisał do autorki (Jaworze, 11VII1934)-' .Młodzieńcza -zadomośó* Agnieszki w dyskusji z księdzem i jej obrona masonem prawdziwe i wzruaząjące, ale Ty za nią cięgi dostaniesz, mężna niewiasto”.

m Nic z tych treści intelektualnych nie przedostało się do serialu, który — bogatszy o wątek młodego pokolenia — tym właśnie mógł konkurować z filmem. Reżyser wprowadził do serialu wszystkie główne dyskusje powieściowe, lecz wyprał je z wszelkich istotnych treści, zamienił w niewiele znaczące pogaduszkL O niezrozumieniu przez Antczaka tych kwestii niech świadczy fakt, iż z epizodycznej co prawda postaci Tytusa Niechcice, wzorowaną] na Edwardzie Abramowskim, zrobił flrcyka i amanta (gra go A Kopiczyński). Oczywiście i w powieści podkochuje się on w Agnieszce, lecz jego rola nie sprowadza się do pohukiwania w losie! W ogóle wątek drugiego pokolenia, choć słabszy także w oryginale, został w serialu zbanalizowany w stopniu marznie dotkliwszym niż pokolenia poprzedniego.

25-mai-11 m-m


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC07022 IM Słowo królewskie aki i o jej przyszłość (Miłość, cz. II). Tymczasem co nąjmniej dwie jes
DSC07017 IM Słowo królewskie gtęiwikuł, współbrzmiąca z bytem, związana z instynktem życia — jaźń
DSC07016 IM Słowo królewskie „terminował lata, lata...") wskazywałby, że idzie tu o świadome
DSC07016 IM Słowo królewskie „terminował lata, lata...") wskazywałby, że idzie tu o świadome
DSC07017 IM Słowo królewskie gtęiwikuł, współbrzmiąca z bytem, związana z instynktem życia — jaźń
DSC07019 IM Słowo królewskie Nąjliiirdzicij zaskakujący w powieści jest stosunek do inteligencji kal
DSC07021 IM Słowo królewskie ibi>rj»imji W obronie Marcina piórka powoływała się na idanie wwykw
DSC07012 176 Słowo królewskie natomiast co do wartości szczegółów znacznie ją przewyższają. Wartość
DSC07013 178 Słowo królewskie Poza narratorem tej prozy czuje się wciąć naocznego świadka. Dążenie D
DSC07008 108 Słowo królewskie się ze swym losem. .Artyzm dzieła — pisała — jest tylko jedynym w swoi
DSC07012 176 Słowo królewskie natomiast co do wartości szczegółów znacznie ją przewyższają. Wartość
DSC07014 180 Słowo królewskie Myśli, sentencje, aforyzmy, o których mowa, pojawiąją się w Nocach i d
DSC07018 190 Słowo królewskie nej, mało przychylnej siły* (I, 428), skończyć się krachem. Wszystkie
DSC07011 i 74 Słowo królewskie Nie napisane studium. Dzieła, które sdobywąją sobie podobną popularno
DSC07013 178 Słowo królewskie Poza narratorem tej prozy czuje się wciąć naocznego świadka. Dążenie D

więcej podobnych podstron