Image228 (2)

Image228 (2)



Top www


W «Ł


twww.e-tonsil.pl


[ TOnSIL

zestawy lii-ti głoś n i k i


wiązki, a tym samym zwiększają gęstość mocy promieniowania padającego na fotodetektor. Aktywna bariera podczerwieni przedstawiona została na fotografii 4.

Kabel światłowodowy w systemie ogrodzeniowym - należy do jednych z najbardziej zaawansowanych technik ochrony zewnętrznej obiektów. Wykorzystuje się w niej badanie przerwania promieniowania elektromagnetycznego lub zmiany jego parametrów w kablu światłowodowym. Światłowód zainstalowany może być między innymi w drucie kolczastym rozciągniętym nad ogrodzeniem. Przecięcie drutu powoduje automatyczne wywołanie sygnału alarmowego. Zaletą stosowania tej techniki jest uniemożliwienie wykonania prostych tymczasowych połączeń przez intruza. Zmiana parametrów sygnału (tłumienia) podczas działania mechanicznych sił zewnętrznych powoduje stan alarmu podczas zginania, naciskania oraz naciągania kabla światłowodowego umieszczonego na ogrodzeniu.

Kabel światłowodowy w systemie podłożowym - pozwala na detekcję zmian sygnału powodowanego przez przechodzącego człowieka. Zasada działania opiera się na analizie parametrów promieniowania elektromagnetycznego rozchodzącego się w światłowodzie pod wpływem nacisku na jego ochronną powłokę zewnętrzną. Kabel światłowodowy umieszczany jest kilka centymetrów pod ziemią. Oddziaływanie sił zewnętrznych jest wykrywane nawet w odległości kilkunastu centymetrów od kabla, dlatego też nie ma konieczności układania go zbyt gęsto. Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania należy jego praktycznie całkowita nie widoczność. Za pomocą zastosowania analizy spektralnej lub interferometrycznej odbieranego sygnału istnieje możliwość regu-lac;i czułości detekcji sygnału, przez co minimalizuje się liczbę fałszywych alarmów. Systemy podłożowe należą jednak do drogich zabezpieczeń i zwykle znajdują zastosowanie jedynie do ochrony obiektów o znaczeniu strategicznym, gdzie brak wczesnego wykrycia intruza może powodować duże straty materialne lub zagrożenie życia wiciu ludzi.

Zasada instalowania elementów SSWiN

Kluczową sprawą w projektowaniu systemów SSWiN jest optymalne rozmieszczenie elementów systemu. Poprawne usytuowanie elementów zapewnia minimalizację kosztów, a przede wszystkim niezawodność działania.

Elementy rozmieszcza się zgodnie z następującymi zasadami:

Manipulator główny montowany jest tuż przy wejściu, aby zapewnić możliwość rozbrojenia alarmu przez użytkownika w jak najkrótszym czasie.

Manipulator dodatkowy instalowany jest w celu zapewnienia sterowania nad systemami w miejscu wygodnym dla użytkownika (zainstalowany może on zostać np. w sypialni domu, co daje możliwość obserwacji zdarzeń w systemie oraz szybkie reagowanie na wszelkie alarmy). W celu uniemożliwienia wykrycia oraz zniszczenia centrali przez potencjalnego intruza, umieszcza się go w miejscu trudno dostępnym (najlepiej w centralnej części domu).

Dualne czujniki PIR+MW instaluje się tam, gdzie sama detekcja promieniowania podczerwonego mogłaby być przyczyną fałszywych alarmów (np. w salonie ze względu na obecność kominka, którego zmiany temperatury mogłyby być identyfikowane jako ruch przez detektor PIR). Czujniki dualne ze względu na przenikanie mikrofal przez ściany umieszcza się tak, aby się wzajemnie „nic widział)'” - eliminuje to zakłócenia zastosowanych czujników dualnych na skutek promieniowania innych czujników dualnych. Reakcja następuje przy jednoczesnej detekcji PIR+MW.

Standardowe czujniki PIR stosuje się w pomieszczeniach nicnarażonych na silne zmiany temperatury, a czoło pola ich detekcji kieruje się najczęściej na wprost okien. Detektory umieszczane są zazwyczaj w rogach pomieszczeń, gdyż zwykle kąt pola widzenia czujników wynosi 90 stopni - daje to optymalny obszar detekcji.

Czujniki zbicia szyby umieszcza się przy szklanych elementach w miejscu oddalonym od źródeł hałasu, które mogą powodować fałszywe alarmy.

Kontaktron umieszczony na drzwiach wejściowych ma za zadanie umożliwić użytkownikowi rozbrojenie systemu. Po przesłaniu sygnału o otwarciu drzwi następuje odliczanie przez centralę czasu na wprowadzenie kodu, dodatkowo każdorazowe otwarcie drzwi może wywoływać sygnał dzwonka. Sygnał przychodzący od kontaktronu może zostać wykorzystany również do sterowania oświetleniem.

Aktywne bariery podczerwieni tworzą za pomocą emitowanych i odbieranych wiązek „niewidzialne ogrodzenie”. W zależności od kształtu i rozmiaru ochranianego obiektu stosuje się różnego rodzaju bariery. Najczęściej projektuje się systemy wyposażone w dwie kolumny nadawcze, których wiązki rozchodzą się pod kątem 90 stopni, współpracują z mmi dwie kolumny odbiorcze, mogące zbierać sygnały przychodzące z dwóch kierunków, znajdujących się pod kątem 90 stopni.

Sygnalizator wewnętrzny umieszcza się zazwyczaj w centralnym miejscu budynku lub w takim, z którego rozchodzący się dźwięk będzie najlepiej słyszalny z zewnątrz.

Sygnalizator zewnętrzny montowany jest na ścianie budynku, przy czym wskazane jest, aby instalować go od strony ulicy. Takie roz wiązanie pozwala na zwrócenie uwagi na sygnał alarmowy znajdującym się w okolicy oso bom. Ułatwia to również zlokalizowanie obiektu grupie interwencyjnej, przy założeniu, że obiekt jest monitorowany przez z jedną z agencji ochroniarskich.

Przewodowe

oraz bezprzewodowe

połączenie elementów

W wariancie przewodowego połączenia SSWiN stosuje się standardowe elementy przewodowe. Obecnie jeszcze to rozwiązanie jest tańsze ze względu na ceny urządzeń oraz brak konieczności wymiany dość drogich baterii. Zasadniczym kłopotem w systemach przewodowych jest ograniczona możliwość zmian konfiguracji systemu.

W bezprzewodowych systemach SSWiN wykorzystuję się bezprzewodowe odpowiedniki prezentowanych elementów. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest brak przewodów (zwłaszcza gdy obiekt jest tuż po remoncie). Umożliwia to również lalwą zmianę konfiguracji systemu. Czujniki do systemów bezprzewodowych zasadniczo różnią się od elementów' używanych w standardowych instalacjach alarmowych, począwszy od komunikacji (najczęściej radiowej), po sposób zasilania. Mankamentem tego typu czujników jest konieczność wymiany baterii (zwykle co 2 do 3 lat). Połączenia przewodowego wymagają jedynie centrala oraz sygnalizatory'- W celu zapewnienia możliwości komunikowania się centrali poprzez łącza telekomunikacyjne należy przewidzieć dodatkowy kabel do gniazdka telekomunikacyjnego. W systemach bezprzewodowych standardem jest stosow anie pilotów do sterowania (rozbrajanie, uzbrajanie systemu). Piloty te posiadają również przyciski antynapadow e. których wciśnięcie powoduje wygenerowanie sygnału alarmowego.

Przykładowy algorytm działania SSWiN

Detekcja ruchu przez czujniki PIR, dualne czujniki PIR+MW w przypadku uzbrojonej strefy powodują automatyczne wywołanie sygnału alarmowego. Wyjątek stanowi czujnik PIR w przedsionku domu, który pozostaje w stanie czuwania (czas określony przez użytkownika) od momentu otwarcia drzwi (sygnał od kontaktronu). Czas ten jest przeznaczony na wprowadzenie kodu (rozbrojenie systemu). W przypadku aktywnych barier podczerwieni, przecięcie wiązki powoduje sygnał o zagrożeniu. Alarm uaktywniany jest po ustalonym czasie (możliwe jest natychmiastowe potwierdzenie alarmu za pomocą przycisków na manipulatorach). Rozwiązanie to pozwala na skuteczniejszą ohronę przed fałszywymi alarmami pochodzącymi od aktywnych barier

Elektronika dla Wszystkie!1 Grudzień 2006 63


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Image200 (4) Top www■zn*ii/w w. dexon.pl TECHNIKA NAGŁOŚNIENIOWA Przy projektowaniu większych system
54491 Image232 (2) Top wwwwww.alarmy-gerard.pl wzmacniacza mikrofonowego, to można w układzie wymusi
Image220 (3) Top WWW> www.e-alarmy.pl systemy alarmowe telewizja przemysłowa kontrola dostęp
Image168 (3) Top WWWr ilwww.e-tonsil.pl TonsiL) Ciqg dalszy zc strony S /. Stan niski w punkcie A um
Image206 (3) Top www rWWWmikrokontrola.pl PODUKCJA I SPRZEDAŻ AKCESORIÓW DO BEZKONTAKTOWEc IDENTYFIK

więcej podobnych podstron