img1340x581

img1340x581



fippkll pi/odprtlllKmiJ

26 obszur j臋zyka polskiego si臋ga艂by dzi艣 niemal po Dunaj: zamiast j臋zyka czeskiego mieliby艣my dzi艣 dialekt czeski j臋zyka polskiego, tak jak mamy dialekty: wielkopolski, ma艂opolski, mazowiecki itd.. do dzi艣 u偶ywane na wsi. przynajmniej przez starsze pokolenie (istniej膮ce ju偶 za Chrobrego czeskie odr臋bno艣ci j臋zykowe utrzyma艂yby si臋 jako cechy dialcktalnc, zasadnicze, najwa偶niejsze nowe zmiany j臋zykowe natomiast by艂yby odt膮d wsp贸lne dla mieszka艅c贸w ziem nad We艂taw膮. Odr膮. Wart膮 i Wis艂膮). I oczywi艣cie odwrotnie: gdyby naszym pierwszym historycznym Piastom nie Uda艂o si臋 rozci膮gn膮膰 swego zwierzchnictwa na terytoria 艢l臋偶an i Wi艣lan, i gdyby terytoria te pozosta艂y na zawsze pod panowaniem czeskim, obszar j臋zyka czeskiego obejmowa艂by dzi艣 艢l膮sk i Ma艂o-polsk臋. a ukszta艂towane ju偶 wcze艣niej Icchickie w艂a艣ciwo艣ci j臋zykowe spad艂yby tam do roli occh lokalnych, zdominowanych przez nowsze cechy czeskie.

Te wyimaginowunc przyk艂ady mia艂y na celu unaocznienie roli granic pa艅stwowych w kszta艂towaniu si臋 j臋zyk贸w narodowych. Zreszt膮 historia powszechna dostarcza nam w tym wzgl臋dzie wielu przyk艂ad贸w rzeczywistych. Tutaj ograniczymy si臋 do jednego: powstanie Holandii jako odr臋bnego, niezale偶nego pa艅stwa doprowadzi艂o do ukszta艂towania si臋 j臋zyka holenderskiego, chocia偶 ze stanowiska 艣ci艣le j臋zykoznawczego nie jest on niczym innym jak jedn膮 z gwar dolnoniemieckich i chocia偶 m贸wi膮cy narzeczem dolnoniemieckim (plattdcutsch) mieszkaniec Hamburga czy Bremy bez por贸wnania 艂atwiej zrozumie Holendra ni偶 swego rodaka z Frankfurtu (nad Menem) czy Monachium, m贸wi膮cego narzeczem g贸rnomeinicckim (hochdcutsch): tylko okoliczno艣ci hisiorycz-no-polityczne (istnienie odr臋bnych pa艅stw niemieckiego i holenderskiego) decyduj膮 o tym. 偶e dolnoniemiccki i g贸rnonicmiccki. bardzo r贸偶ne i nawzajem w艂a艣ciwie niezrozumia艂e, traktuje si臋 jako dialekty jednego niemieckiego j臋zyka narodowego, tak bliski dolnoniemicckicmu holenderski natomiast 鈥 jako odr臋bny j臋zyk narodowy.

Tak wi臋c mo偶na powiedzie膰 (rozumiej膮c to stwierdzenie w duchu naszych dotychczasowych wywod贸w), 偶e pa艅stwo polskie, obejmuj膮c swymi granicami takie a nic inne terytorium i do niego ograniczaj膮c najwa偶niejsze rodz膮ce si臋 na nim zmiany j臋zykowe. ..stworzy艂o'* w swych granicach j臋zyk polski. Oczywi艣cie oddzia艂y-

want臋 by艂o tu od pocz膮tku obustronne: kszta艂mj;禄c;t si臋 i w miar臋 27 up艂ywu czasu coraz wyra藕niej u艣wiadamiana przez jej u偶ytkownik贸w polska wsp贸lnota j臋zykowa na r贸wni z innymi czynnikami scalaj膮cymi cementowa艂a pa艅stwo, przyczyniaj膮c si臋 w bardzo powa偶nym stopniu do kszta艂towania si臋 zal膮偶k贸w 艣wiadomo艣ci narodowej.

3. PRZYJ臉CIE CHRZE艢CIJA艃STWA

Drugim, opr贸cz powstania pa艅stwa, faktem dziejowym o ogromnym znaczeniu dla rozwoju j臋zyka polskiego by艂o przyj臋cie chrze艣cija艅stwa (chrzest Polski - a 艣ci艣lej Mieszka I i jego otoczenia, gdy偶 chrystianizacja Polski by艂a d艂ugim procesem, kt贸ry nic m贸g艂 si臋 dokona膰 jednym aktem 鈥 w roku 966). Donios艂o艣膰 tego faktu wynika z. kilku wzgl臋d贸w.

Po pierwsze, organizacja ko艣cielna umocni艂a pa艅stwo, o kt贸rego roli w dziejach j臋zyka by艂a mowa w poprzednim rozdziale. O rozumie politycznym pierwszych Piast贸w najlepiej 艣wiadcz膮 ich wysi艂ki zmierzaj膮ce do tego, by unikn膮膰 w dziedzinie religii jakiejkolwiek obcej zale偶no艣ci. Ju偶 w dwa lata po chrzcie, w 968 roku. powsta艂o obejmuj膮ce ca艂y kraj. a zale偶ne bezpo艣rednio od Rzymu, biskupstwo polskie z siedzib膮 w Poznaniu, a w roku 1000 polska metropolia (arcybiskupstwo) z siedzib膮 w Gnie藕nie i podleg艂ymi jej nowymi biskupstwami w Krakowie, Wroc艂awiu i Ko艂obrzegu oraz dotychczasowym w Poznaniu (warto w tym miejscu przypomnie膰, i偶 Czesi, kt贸rzy przyj臋li chrze艣cija艅stwo znacznie wcze艣niej od nas. w艂asnej metropolii ze stolic膮 w Pradze doczekali si臋 dopiero w XIV wieku). W ten spos贸b powsta艂y zr臋by odr臋bnej polskiej prowincji ko艣cielnej By艂 to bardzo istotny czynnik scalaj膮cy pa艅stwo i nar贸d. Jak powstanie pa艅stwa stworzy艂o now膮 wsp贸lnot臋 ziem i plemion, kt贸re wesz艂y w jego sk艂ad, tak organizacja ko艣cielna, kt贸ra zamkn臋艂a jego obszar w odr臋bnej polskiej prowincji ko艣cielnej z arcybiskupem gnie藕nie艅skim (p贸藕niej przybra艂 on tytu艂 prymasa Polski) na czele, dodatkowo zwi膮za艂a t臋 wsp贸lnot臋 nowymi a bardzo silnymi (jak tego dowodzi historia) wi臋zami. Na zewn膮trz przyj臋cie chrze艣cija艅stwa umocni艂o mi臋dzynarodow膮 pozycj臋 pa艅stwa polskiego w gronie niemal wy艂膮cznie ju偶 w贸wczas chrze艣cija艅skich


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
img015 Epoka przedpi艣micnna 26 obszar j臋zyka polskiego si臋ga艂by dzi艣 niemal po Dunaj: zamiast j臋zyka
skanuj0014 (269) Epoka pr/xxlpi艣micnna 26 obszar j臋zyka polskiego si臋ga艂by dzi艣 niemal po Dunaj: zam
img134?0x581 Epoka przed piUntcmu 20 obszar j臋zyka polskiego si臋ga艂by dzi艣 niemal po Dunaj: zamiast
26 Synteza dziej贸w Polski.. gemonem w pa艅stwie by艂y 禄klasy 艣rcdnie芦.鈥127 Istot臋 opozycji syntezy M.
26.    Historia ksi膮偶ki polskiej za granic膮 : problemy badawcze / Andrzej K艂ossowski.
INFORMACJE 1095 26.    Cz臋stochowski Oddzia艂 Polskiego Towarzystwa Teologicznego 
104D65 26 J艂;7.YK POLSKI LXX Ki toby przy pomocy inlerfikui. poi /imliaHk, sklepoluM, 艣odyciohobk.
SDC12909 aejow j臋zyka polskiego 75 aejow j臋zyka polskiego 75 鈥渆j, a!* ychnt. Po. nc-Dl, -h,
Obraz7 174 W. Kotarba 26.    Ponik艂o A., Gutowski J., Polskie prawo patentowe.
26 Programuj臋 w j臋zykach C/C++ i C++ Builder wo Zacznij. Object Inspector pokazuje w艂a艣ciwo艣ci (Prop
ScanImage011 (6) 26 dialektalnc j臋zyka karelskiego, zachowane w poszczeg贸lnych regionach w 艂膮cznie w

wi臋cej podobnych podstron