img414 (3)

img414 (3)



D. Chlebna-Sokól, D. Kardas-Sobantka

Szybkie męczenie się (tolerancja wysiłku)

Pojawianie się sinicy i/lub zaburzeń oddychania podczas wysiłku wskazuje na możliwość choroby serca i/lub układu oddechowego.

U starszych dzieci ujawnienie w wywiadach szybkiego męczenia się wymaga zadania dodatkowych pytań o samopoczucie w trakcie różnego rodzaju aktywności fizycznej: wchodzenie po schodach, wycieczki piesze, jazda na rowerze. Należy także uzyskać informacje o takich objawach, jak omdlenia ortosta-tyczne i duszność w nocy.

Wywiady zebrane od rodziców niemowląt powinny koncentrować się na zaburzeniach występujących przy karmieniu. Dziecko z niewydolnością krążenia często zjada jednorazowo mniejsze porcje, ma duszność podczas ssania i może się obficie pocić. Po zapadnięciu w sen z powodu zmęczenia budzi się szybko głodne, domagając się następnej porcji. Cykl ten powtarza się i wymaga uważnego różnicowania z kolką oraz innymi problemami związanymi z karmieniem.

2. BADANIE PRZEDMIOTOWE (FIZYCZNE)

Zwykle po dokładnym zebraniu wywiadów następuje badanie fizyczne, jeżeli ciężki stan dziecka nie zmusza do pospiesznego zorientowania się, co jest powodem zagrożenia życia i udzielenia natychmiastowej pomocy.

Badanie fizyczne dzieli się na ogólne oraz szczegółowe, obejmujące ocenę wszystkich układów i narządów. Stosuje się następujące metody badania: oglądanie, obmacywanie (badanie dotykiem, palpacyjne), opukiwanie i osłuchiwanie.

Przed rozpoczęciem badania należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą. Zimne ręce potęgują uczucie lęku i negatywne nastawienie do lekarza.

Do badania dziecko powinno być całkowicie rozebrane. Jedynie starsze dzieci mogą pozostać w majteczkach, aż do oceny narządów moczowo-płciowych zewnętrznych. Jeśli nie chcemy oziębić małego dziecka, możemy rozbierać je stopniowo; ten sposób postępowania stosujemy też u dzieci w wieku dojrzewania, które krępują się w obecności obcych osób.

2.1.    Badanie ogólne oraz najczęściej występujące w nim

objawy chorobowe

2.1.1.    Stan ogólny, ułożenie ciała, chód i mowa

Podczas badania ocenia się stan świadomości dziecka, jego ułożenie, wyraz twarzy, chód, mowę oraz niektóre objawy chorobowe ze strony różnych układów takie, jak: duszność, drgawki, sinica, bladość, obrzęki.

23


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
img431 (5) D. Chlebna-Sokół, D. Kardas-Sobantka Dotykiem sprawdza się zauważone wcześniej wykwity i
img448 (3) D. Chlebna-Sokól, D. Kardas-Sobantka •    czy daje się stwierdzić wcięcie
59449 img460 (6) D. Chlebna-Sokół, D. Kardas-Sobantka Okres między 3. a 6. miesiącem życia charakter
img465 (6) D. Chlebna-Sokól, D. Kardas-Sobantka Podwyższoną aktywność FZ w surowicy stwierdza się pr
img446 (2) D. Chlebna-Sokół, D. Kardas-Sobantka W bardziej ogólnym dzieli się brzuch na 4 kwadranty
img468 (6) D. Chlebna-Sokół, D. Kardas-Sobantka Uważa się (*), że u najmłodszych dzieci liczba komór
badania2 _D. Chlebna-Sokól, D. Kardas-Sobantka_ w 5. dobie życia zmniejsza się nawet do połowy wart
badania8 _D. Chlebna-Sokół, D. Kardas-Sobantka_ szpiczaku mnogim). Zwolnienie opadania krwinek obse
badania2 _D. Chlebna-Sokól, D. Kardas-Sobantka_ w 5. dobie życia zmniejsza się nawet do połowy wart

więcej podobnych podstron