IMG78 (2)

IMG78 (2)



Zastosowani* programów komputerowych w terapii pedagogicznej dzieci dyslektycznych

—    nagrać tworzoną przez nas melodie,

—    odtworzyć ją,

—    zapisać na dysku twardym.

Cennym uzupełnieniem jest możliwość dołączenia automatycznego akompaniamentu do tworzonej przez dziecko melodii, np. sekcji rytmicznej, basów, akordów. Można także wzbogacić brzmienie melodii efektem Auto Arpeggio.

5. Przykład wykorzystania programów w procesie terapii dysleksji

Pokrótce zaprezentowane obszary zastosowania komputerów w terapii zaburzeń funkcji wzroku, słuchu oraz ruchu wskazują na mnogość golowych programów oraz nieograniczone możliwości tworzenia aplikacji komputerowych za pomocą programów prezentacyjnych. Proces terapii z udziałem komputera powinien przebiegać w trzech etapach: wstępnym, merytorycznym oraz końcowym. Dobór i układ wykorzystanych programów do procesu terapii ma ogromne znaczenie dla jego ostatecznych efektów. Należy w tym miejscu podkreślić, że najlepsze efekty osiąga się stosując w komputerowej terapii dysleksji uzupełniające ćwiczenia zrealizowane metodami tradycyjnymi.

A. Programy komputerowe w części wstępnej ząjęc terapeuty cznych

Ze względu na fakt, iż część wstępna zajęć terapeutycznych powinna obejmować ćwiczenia zapewniające dziecku komfort emocjonalny, mobilizując je i budząc wiarę we własne możliwości oraz wpływając na koncentrację uwagi—należy tu stosować programy proste, ale jednocześnie wysoce motywujące. Dobre efekty uzyskuje się stosując programy typu— gry, z którymi praca będzie dla ucznia zabawą, a jednocześnie osiągnięte przez uczniów powodzenie zapewni im poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości.

„Animated Shapes” (ożywione kształty)

Jednym z programów komputerowych, z którymi praca w fazie wstępnej terapii jest doskonałym przygotowaniem do zasadniczej części zajęć jest „Animaied Shapes”. Aplikacja ta, wydana przez Flix Productions, umożliwia dzieciom ćwiczenia w rozpoznawaniu kolorów i kształtów. Zastosowana forma nauki przez zabawę sprawia, że program ten budzi zainteresowanie dzieci i mobilizuje je do pracy. Prosta obsługa jest istotnym walorem „Aninuted Shapes”. Po uruchomieniu programu pojawia się pierwsza plansza, na której wzdłuż lewego brzegu znajdują się kolejno: kwadrat, okrąg, trójkąt, prostokąt i ośmiokąt foremny. Po stronic prawej widać dziesięć prostokątów—każdy innego koloru. Na środku ekranu widnieje pytanie: „What shape is this V (jaki to kształt). Pod pytaniem ukazuje się jedna z figur (patrz rys. 20). Dziecko używając klawiszy ze strzałkami musi wybrać spośród figur widocznych z lewej strony ekranu — taką samą jak ta. Po wybraniu kształtu pojawia się drugie pytanie. „What colour is this T (jaki to kolor). Grający znów używa strzałek, by spośród dziesięciu różnych kolorów wybrać właściwy. Trafne wybory są potwierdzane krótką melodią, nieprawidłowe zaś komputer sygnalizuje niskimdżwiękiem. Zadanie polega na określeniu kształtu i koloru kilku figur, które następnie przemieszczają się i zatrzymują

39


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG66 (3) Zastosowanie programów komputerowych w terapii pedagogicznej dzieci dyslektycznych kowska
IMG68 (3) Zastosowanie programów komputerowych w terapii pedagogicznej dzieci dyslektycznych Rys. 1
54680 IMG74 (2) Zastosowanie programów komputerowych w terapii pedagogicznej dzieci dyslektycznych
IMG80 (3) Zastosowanie programów komputerowych w terapii pedagogicznej dzieci dyslektycznych Dzieck
84424 IMG91 Zastosowanie programów komputerowych w terapii pedagogicznej dzieci dyslektycznych Zast
IMG82 (3) Zastosowanie programów komputerowych w tempu pedagogicznej dzieci dyslektycznych •‘•Prack
IMG87 (2) Zanotowanie programów komputerowych w terapii pedagogicznej dzieci dyslektycznych NE

więcej podobnych podstron