IMGA15

IMGA15



ma dotyczące sensu życia muszą rozwijać s' powoli jak ciało i umysł.    " 10Wnie

* Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze zad chowaniu dzieci, tak dawniej, jak dziś, to pomaT J im w znajdowaniu sensu własnego życia. Aby to o * gnąć, muszą one przejść przez wiele doświadczeń związanych z dorastaniem. Dziecko musi w miarę swe-' go rozwoju uczyć się krok po kroku lepiej rozumieć siebie; pozwala mu to lepiej rozumieć innych ludzi a w rezultacie — nawiązywać z nimi więzi pełne zna-" czenia i wzajemnych satysfakcji.

Chcąc odnaleźć głębszy sens życia, trzeba być zdolnym do wyjścia poza ciasne granice egzystencji egocentrycznej oraz wierzyć w możność wniesienia — jeśli nie teraz, to kiedyś w przyszłości — istotnego wkładu w swoje życie. Poczucie to jest konieczne, jeśli chce się być zadowolonym z siebie i z tego, co się robi. Ażeby nie być zdanym na łaskę losu, trzeba rozwijać własne zasoby wewnętrzne —^ w taki sposób, by uczucia, wyobraźnia i intelekt wzajemnie wspierały się i wzbogacały. Uczucia pozytywne dają nam siły p°* trzebne do rozwijania naszej racjonalności; nadzieja na przyszłość jest dla nas jedynym oparciem wobec nieuchronnych przeciwności losu.

Jako wychowawca i lekarz dzieci cierpiących na po* ważne zaburzenia emocjonalne miałem za główne zadanie przywrócić im poczucie, że własne życie ma sens. Praca nad tym dowiodła mi, że dzieci nie wymagałyby specjalnego leczenia, gdyby chowano je tak, iż życie miałoby dla nich sens. Musiałem dociec, jakie doświadczenia życiowe dziecka najbardziej sprzyjają temu, żeby własne życie miało dla niego sens; dzięki jakim doświadczeniom życie w ogóle ma więcej znaczenia. Najważniejszy jest w tej dziedzinie wpływ rodziców i innych osób opiekujących się dzieckiem, a następnie — dziedzictwa kultury, jeśli jest ono przekazywane dziecku we właściwy sposób. Młodszemu dziecku przekazują je najlepiej utwory literackie.

Zważywszy te fakty uznałem, iż poważna część literatury mającej rozwijać umysł i osobowość dziecka jest bardzo niezadowalająca, nie pobudza bowiem i nie wzmacnia tych jego zasobów, które są mu najbardziej potrzebne przy rozwiązywaniu trudnych problemów wewnętrznych. Elementarze, z których dziecko uczy się czytać w przedszkolu, a potem w szkole, mają jedynie na celu rozwijanie technicznej sprawności, w oderwaniu od treści. Przeważająca część tzw. .literatury dziecięcej”.stara się albo bawić, albo pouczać, albo łą-czyć naukę z zabawą. Lecz większość tych książek ma treść tak płytką, ze me dają one nic istotnego. Zdobywanie określonej sprawności, takiej jak umiejętność czytania, staje się bezwartościowe, jeżeli poznawane dzięki niej treści nie wnoszą nic ważnego do naszego życia.

Wszyscy skłonni jesteśmy oceniać przyszłą wartość jakiegoś działania na podstawie tego, co daje nam ono obecnie. Odnosi się to zwłaszcza do dziecka, ponieważ w znacznie większej mierzę niż człowiek dorosły żyje onę teraźniejszością, i choć przeżywa lęki~o własną przyszłość, ma Jedynie bardzo niejasne wyobrażenie o tym, jaka będzie i czego będzie od niego wymagała. Jeżeli opowieści, których dziecko słucha albo które

czyta — jałowe, myśl, że opanowanie umiejętności czytania pozwoli mu w przyszłości wzbogacić swoje życie, stanowi dla niego jedynie pustą obietnicę. Największą wadą wspomnianych książek dla dzieci jest to, że okradają dziecko z tej wartości, jakiej powinno mu dostarczać obcowanie z literaturą, a jaką jest umożliwienie mu wglądu w głębsze znaczenie życia i w sprawy, które dla dziecka najważniejsze w danej fazie rozwoju.

Jeśli opowieść ma naprawdę przykuć uwagę dziecka, musi je zabawić i obudzić w nim ciekawość. Jeśli Je-dnak ma ^Wzbogacić jego życie, musi pobudzać wy-j obrażnię, pomóc dziecku w rozwijaniu inteligencji i po- +

rządkowaniu


uczuć, musi mieć związek z jego lękami

41


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0013 (163) nia dotyczące sensu życia muszą rozwijać się równi-fj powoli jak ciało i
skanuj0086 (15) 176 Socjologia /. zewnątrz, mieszkańców. Często są to ob-serwacje i opinie dotyczące
Zdjęcie0590 Różnorodność gatunkowa wzrasta \ miarę zbliżania się do równika. Dotyczy to życia n
img029 każdy człowiek ma własny plan życia (mniej lub bardziej uświadomiony), podkreśla, że „człowie
skanuj0086 (15) 176 Socjologia /. zewnątrz, mieszkańców. Często są to ob-serwacje i opinie dotyczące
ANKIETA BEZPIECZEŃSTWA OSOBOWEGO CZĘŚĆ III: DANE DOTYCZĄCE HISTORII ŻYCIA ZAWODOWEGO I
Dziecko ma prawo Dziecko ma prawo... Dziecko ma prawo do życia oraz do nauki! Wie o tym każdy przeds
2. Cykl realizacji projektu wg metodyki PCM Każdy projekt ma swój cykl życia, rozumiany jako ciąg ko
201504263838 1 jpeg Silni ludzie nie potrzebują pomocy Nikt nie ma prawa mnie krytykować Muszą być
IMGT60 108 1 topoglądowym. Ważne dla myślenia o edukacji jest powiązanie problematyki sensu 1 ż
Sieć będzie częścią ich przyszłego życia, muszą się nauczyć sobie z nią
Przestepstwa przeciwko czci i nietykalnosci Art. 213 Część szczególna dotyczących sfery życia prywa

więcej podobnych podstron