IMGA84 (2)

IMGA84 (2)



126 Warzywa psiankowate

trzebuje średnio 325 ml wody na wytworzenie 1 g suchej masy. Przy uwzględnieniu strat (parowanie, przesiąkanie w głąb gleby w uprawie gruntowej) dzienne zapotrzebowanie na wodę w uprawie przedłużonej wynosi około 3 I na 1 mł, a w uprawie wczesnej (luty — początek lipce) 41 na 1 m(Geiasler 1985). To zróżnicowane — w zależności od pory roku — zapotrzebowanie na wodę wynika ze zmiennych warunków klimatycznych. głównie świetlnych, decydujących o tempie wzrostu i rozwoju roślin (rys. 7.1).

W uprawie wczesnej, przy większym zagęszczaniu roślin na 1 mJ, potrzeby te mogą być o 20—30% wyższe. Obok dawki wody istotną rolę odgrywa równomierne jej dostarczanie do podłoża, co zależy od sposobu nawadniania w poszczególnych metodach uprawy i od właściwości fizycznych podłoża. W świetle dotychczasowych badań najbardziej racjonalnym sposobem zaspokajania potrzeb wodnych wszystkich roślin uprawianych w pomieszczeniach, w tym pomidora, jest automatycznie sterowane nawadnianie oparte na pomiarach ilości światła słonecznego padającego na daną powierzchnię uprawną (patrz rozdz. 2.3).

W uprawie pomidora prowadzonej w rodzimej glebie w szklarniach i tunelach foliowych za optymalną wilgotność gleby przez cały okres wegetacji roślin przyjmuje się 76—85% potowej pojemności wodnej. Ważna jest również właściwa wilgotność warstwy pod ornej (na głębokości 0,3—0.6 m), z której pomidor czerpie pewną ilość wody. Silne przesuszenie tej warstwy, nawet przy optymalnej wilgotności warstwy ornej, wpływa ujamnie na plonowanie. Zjawisko to występuje niekiedy w jesiennej uprawie pomidora w pomieszczeniach ogrzewanych.

Przy nawadnianiu za pomocą deszczowni rozpryskowej lub węża z sitkiem należy ograniczać ilość zabiegów, aby zmniejszyć pracochłonność oraz zapobiec wzrostowi wilgotności powietrza. Częstotliwość nawadniania i wielkość jednorazowej dawki wody zależą w znacznym stopniu od pojemności wodnej i struktury gleby. W okresie powolnego wzrostu roślin (listopad — luty) i przez pierwsze 2—3 tygodnie po posadzeniu rozsady umiarkowane nawadnianie przeprowadza się co 7—10 dni. W okresie intensywnego wzrostu i plonowania (maj — sierpień) nawadniać trzeba dwa razy w tygodniu.

a w bardzo ciepłe, słoneczne miesiące letni* trzy razy tygodniowo. Jednorazowa dawki wody nie powinna przekraczać w okresie małego zapotrzebowania 8—10 mm, a w p*. łni okresu wegetacji 15—20 mm. We wszy. stkich metodach uprawy z ograniczoną iioj. cią podłoża najkorzystniejsze jest nawadnia-nie podsiąkowe lub kroplowe pod każdą roślinę, gdyż tylko wtedy można pokryć zapotrzebowanie pomidora na wodę.

7.1.3.4. Dwutlenek węgla

Normalne stężenie C02 w atmosferze, wyno-szące 0.03% obj.. nie jest wystarczające dla uzyskania maksymalnych plonów w uprawie pomidora pod osłonami. Dlatego trzeba zwiększać ilość C02 w pomieszczeniach produkcyjnych, w których prowadzi się uprawę hydroponiczną w podłożach mineralnych i wolno rozkładających się podłożach organicznych.

Na podstawie doświadczeń stwierdzono, że uprawiając pomidory w tunelu foliowym w podłożu torfowo-korowym stężenie C0pomiędzy roślinami latem na wysokości najbujniejszego ulistnienia, mimo otwartych wietrzników. spadło do 180 ppm (Pudelski 1988). Tylko przy uprawie w glebie nawożonej dużymi dawkami obornika lub w innych szybko rozkładających się materiałach organicznych, np. słomie, zawartość C02 w powietrzu pod osłonami nie spada poniżej zawartości atmosferycznej, nawet w godzinach najintensywniejszej asymilacji. Przez większą część doby stężenie to może być nawet 2-lub 3-krotnie wyzsze od atmosferycznego, a więc osiągnąć wartość optymalną dla pomidora.

Według Geisslera (1985) wzbogacanie atmosfery pomieszczeń w C02 w uprawie pomidora ma większe znaczenie niż w uprawie ogórka. Dla dobrego wykorzystania wyższego stężenia C02 ważne jest. aby w okresie gazowania wilgotność powietrza była utrzymywana również na odpowiednim poziomie, tj. 60—70%. Jako minimalną intensywność światła, przy której wzbogacenie atmosfery w C02 jest celowe, przyjmuje się 2000 lx. W tym czasie także temperaturą należy podnieść o 2—3°C w stosunku do optymalnej. Przy zachowaniu takich warunków wzbogacanie atmosfery pomieszczeń

Okres gazowania


0.75

1.50

2.50


180—200


Uwaga: Przy stosowaniu plynnncgo CO, podane iiofeigazu należy zwiększyć trzykrotnie.


Tabela 7.4. Zapotrzebowanie na gaz propan-butan dla wytworzenia 0.1-procentowego Styrem a CO, w atmosferze w bezglebowej uprawie pomidora (wg Geisslera 1985)

lloić zużytego gazu w g/m1 - h

Od pierwszego do ósmego tygodnia uprawy Od dziewiątego tygodnia do początku plonowania W okresie plonowania

Średnie miesięczne zużycie gazu w g/m* trwa 2—4 godziny po gazowaniu. Większość autorów jest zdania, że gazowanie należy przerwać na 1—2 godziny przed przewidywanym otwarciem wietrzników. Na temat celowości i opłacalności wzbogacenia atmosfery pomieszczeń w CO, w uprawie pomidora latem przy otwartych wietrznikach nie ma dotychczas danych.

7.1.4. Terminy uprawy i stanowisko w planie

zagospodarowania

w CO] w uprawie pomidora jest bardzo powszechna zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech.

W badaniach polskich wzbogacano atmosferę szklarni w CO, we wczesnej uprawie pomidora i uzyskano wzrost plonu owoców o 30% przy zawartości CO, na poziomie 15000 ppm (2750 mg CO,/ms). Taką zawartość utrzymywano przez cały okres uprawy wtedy, kiedy intensywność światła przewyższała 20 W/m2 (Libik i in. 1982). Wzbogacanie atmosfery w CO, do poziomu 0.1% zwłaszcza w okresie, gdy nie otwiera się jeszcze wietrzników. przyspiesza tworzenie suchej masy. wykształcanie kwiatostanów. zwiększanie masy owoców, a tym samym przyspiesza i zwiększa plon wczesny — według niektórych danych holenderskich do 90%.

Zwiększenie stężenia dwutlenku węgla do 0.1% jest wskazane już w okresie produkcji rozsady, zwłaszcza w czasie doświef-lania. Także w uprawie na miejscu stałym, bezpośrednio po posadzeniu rozsady, zwiększa się stężenie CO, do 0.1%. zaczynając gazowanie pół godziny po wschodzie słońca i kończąc 2 godziny przed zachodem, a według innych autorów około godziny 14.00 (Geissler 1985). Zalecenia te dotyczą tylko dni o natężeniu światła większym od 10 klx, gdy natężenie wynosi 4—10 klx, wystarczy 1—6 godzin gazowania na dobę, przy jeszcze niższym — 2—4 klx — wystarczają na ogół 2—4 godziny gazowania (tab. 7.4).

Efekt nawożenia dwutlenkiem węgla

pomieszczenia

Pomidor uprawiany jest pod osłonami, przede wszystkim w szklarniach, ale również intensywnie rozwija się uprawa w ogrzewanych i nie ogrzewanych tunelach foliowych. Maleje natomiast powierzchnia uprawy odmian samokończących w skrzyniach inspektowych. najczęściej po produkcji rozsady.

W tabeli 7.5. przedstawiono najczęściej stosowane terminy uprawy pomidora pod różnego typu osłonami. Są różne sposoby intensywnego zagospodarowania pomieszczeń, w których główną uprawą jest pomidor. Obrazuje to rysunek 7.2. W szklarniach silnie ogrzewanych (do 30—35°C) można prowadzić całoroczną uprawę pomidora z nasadzeń styczniowych (7). Dzięki temu początek zbiorów owoców przypada na przełomie marca i kwietnia, a plony zbierane do połowy grudnia wynoszą 35—40 kg z 1 mJ. W bardzo ostre zimy ta niezwykle energochłonna uprawa udaje się tylko w odpowiednio szczelnych szklarniach ze sterowanym klimatem, ogrzewaniem podłoża, nawożeniem CO,, czyli w uprawach w ograniczonej ilości podłoża mineralnego lub organicznego bądź w klasycznych kulturach hydro- lub hydro-aeroponicznych. Najwcześniejszym terminem rozpoczynania uprawy (sadzenie rozsady) jest w naszych warunkach klimatycznych, głównie ze względu na światło, druga połowa lutego, zarówno dla uprawy przedłużonej (stosując wspomniane technologie lub z rozsady szczepionej), jak i dla uprawy wczesnej, tj.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
34427 IMGA84 (2) 126 Warzywa psiankowate trzebuje średnio 325 ml wody na wytworzenie 1 g suchej masy
IMGA84 (2) 126 Warzywa psiankowate trzebuje średnio 325 ml wody na wytworzenie 1 g suchej masy. Przy
45779 Obraz9 (40) 126 126 471. Bezwzględna wartość średniej energii wiązania, przypadającej na jede
80624 IMGB06 (3) 170 Warzywa psiankowate porażone rośliny, a także papierosy. Z roku na rok choroba
Obraz9 (40) 126 126 471. Bezwzględna wartość średniej energii wiązania, przypadającej na jeden nukl
58286 IMGB02 (3) 162 Warzywa psiankowate 162 Warzywa psiankowate Rys. 7JO. Papryka oprawiana w szkla
IMGB06 (3) 170 Warzywa psiankowate porażone rośliny, a także papierosy. Z roku na rok choroba ta prz
80624 IMGB06 (3) 170 Warzywa psiankowate porażone rośliny, a także papierosy. Z roku na rok choroba
45779 Obraz9 (40) 126 126 471. Bezwzględna wartość średniej energii wiązania, przypadającej na jede
przedstawia objętość (w ml) jednego grama jego suchej masy. Indeks wyraża więc gęstość osadu, lub st
DSC03097 I Myszotkoczfld • Dzmrm 4 ml wody na 100g hlc
DSC03097 I Myszotkoczfld • Dzmrm 4 ml wody na 100g hlc
33 Ryc. 12. Związek średnich miesięcznych temperatur wody na głębokości 40 cm (za okres 1969—1973) w
Co Cl tw Ryc. 13. Średnie miesięczne temperatury wody na głębokości 40 cm (1) w jeziorze Gopło, w
38 Tabela 11. Średnie miesięczne i średnie ekstremalne temperatury wody na głębokości 40 cm w
IMGA85 (2) 128 Warzywa psiankowate Tabela 7.5. Terminy uprawy pomidora w pomi—zczeniach Termin Okr
IMGA86 (2) 130 Warzywa psiankowate wysoka bowiem ilość azotu powoduje bujny wzrost rośliny, a zwłasz
IMGA93 (2) 144 warzywa psiankowate Ryt. 7.11. Przedłużona uprawa pomidora w workach polipropylenowyc

więcej podobnych podstron