inside front cover

inside front cover



Niemiecki samolot myśliwski skala 1:33


Messerschmitt 109W

Modela Me-103W i Helnkel Ho-100 >',MKF S'2005J opracowane przez Rafała Ciesielskiego wykonał Piotr Szymański - relacje z budowy można znaleźć w intcrnecic na stronie VAVW.kartonwork.pl


HISTORIA

Pod koniec 1939 roku w niemieckim sztabie zaczęto rozważać plany najazdu Danii i Norwegii. Chcąc wykorzystać do tego celu samoloty transportowe Ju-52 obawiano się. iż ze względu na ograniczony zasięg samolotów myśliwskich Me-109 mogą się one stać łatwym łupem dla samolotów przeciwnika. Probantem, Który również należało rozwiązać była mała liczba lotnisk dostępnych w Norwegii. Problemy to postanowiono rozwiązać przebudowując samolot myśliwski Me-109 na wersje pływakową, gdyż fiordy doskonale nadawały s ę do pe-nieria 'Oli ukrytych baz okrętów wojennych i wodnosamolotów.

Pierwsze prace nac samolotem Me-109 W-0 podjęto pod koniec ' 939 roku Do przebudowy wykorzystano płat o wiec samolotu Me-109 E-1 i pływaki pochodzące z samolotu Arado 196 Wyniki pierwszych prób nie były za chccajcc, samolot okazał sio wolniejszy o 80 kilometrów na godzinę od wersji lądowej, pogorszyła się jego zwrolnosć i zasięg Pomimo negatywnych wyników postanowiono przebudować jeszcze 6 samolotów bazujących na wariancie Me-109 E-4 i nadając im oznaczenie Me-109 W-1. Wersja la wyposażono w mocniejszy si nik, dodatkowe zbiorniki paliwa w pływakach płetwę ustatecz niając pod ogonem Samoloty trafiły do służby w 1940 roku i były testowane w Norwegii. Samoloty nie sprawdziły się i nie były łubiane przez pilotów, dwa z nich zostały zniszczone w trakcie wodowania Po czterech miesiącach próby zakończono i pozostałe samoloty przekazano na złom.

Nie zaniechano jednak całkowicie prac naC tym samolotem i zaprojektowano kolejną wersje, tym razom opierającą na płatowcu wersji F i wyposażone; w pływaki umocowane na pojedynczych pylonach zamiast skomplikowanej konstrukcji z zastrzałów Wariant ten jednak pozostał prawdopodobnie tylko na papierze i mo został wdrożony do produkcji.

Model przedstawia przypuszczalny wygląd wersji Me-109 W-2

DANE TECHNICZNE

Rozpiętość    - 9.92 m

Długość    -9.01m

Uzbrojenie    - 2 karabiny maszynowe MG    17

1 działko MG-FF kalibru 20    mm

Brak jest wiarygodnych danych nu temat osiągów samolotu.

UWAGI OGÓLNE

Do wykonania modelu potrzebne będą następujące materiały: tektu ra o grubości 1 mm. drut ze spinaczy biurowych, kawałek przezroczystej folii. Do klejenie polecam butapren ora/ kleje dwuskładnikowe np. Distal

Model należy do średnio trudnych, i nie powinien przysporzyć node larzom kłopotów w czasie budowy, pamiętać jednak należy o jednej generalnei zasadzie, że to szkielet t wręgi należy dopasowywać do poszycia, a me odwrotnie.

Bardziej doświadczonym i ambitnym modelarzom polecam wykonanie otwartego przedziału silnika wraz z jego mak;etą.

■Wszystkie elementy szkieletu oznaczone literą W oraz elementy oznaczone gwiazdką ' należy podkleić na tekturę o grubości 1 mm

OPIS BUDOWY MODELU Kadłub

Budowę kadłuba należy rozpocząć od wykonania szkieletu przedniej części kadłuba składającej się z elementów do W1 do W13.

W szkielecie kadłuba umieścić .wannę" kabiny nilota 28. od góry wkleić część 26 podklejoną na tekturę o grubości 1 mm. W kabinę w oznaczonych miejscach wkleić wyposażenie oraz fotel pilota i pedały orczyka. Drążek sterowy wykonać według szablonu D3 przykleić do niego część 36 Imitację rękojeści drążka można wykonać z czarnej nitk nasączonej k-ojem i nawiniętej ciasno na końcówce drążka.

Tablica przyrządów - w elementach 5Gb oraz 55c wyciąć białe pc a następnie podkleić folią F5 i F6 oraz elementarni 56a i 55b. Gotową tablicę przykleić do elementu 55a.

Pasy piersiowe pilota przykleić do tylnej wręgi kabiny, następnie przeprowadzić pod częścią35 i końcówki opuścić na fotel p ieta. Pasy brzuszne przykleić do ooków fotela pilota, a ich końcówki umieścić w misce siedzenia.

Następnie ro/.począć oklejanie szkieletu poszyciem, rozpoczynając od segmentu 6 i posuwając się w kierunku przodu modelu.

Po przyklejeniu elementu 6 pod miejscem, w którym będzie przyklejony wiat'ochron, cd wewnętrznej strony przykleić części 25P i 25L

Elementy 2 i 3 oraz 4 i 5 uformować wstępnie na szkielecie, następ me skleić /e sobą. W segmentach 2 i 3 wkleić elementy 2bL. 2cL i 2bP 2cP stanowiące wyprowadzenie luf kadłubowych karabinów maszynowych. Gotowe osłony przykleić do szkieletu kadłuba. Segment 1 zwinąć i przykleić do przeć mej części modelu We wrędze W 9 wykonać otwór no oś śmigła. Następnie u-formowaći skleić pozostałe segmenty kadłuba: 7,8.9.

Dolne sklejki łączące segmenty wykonać we własnym zakresie.

Z elementów od W 17 do W 20 wykonać szkielet ogona, który następnie wklei ć w segment 9 i okl ©ić poszycie mlO,11.Ha,12.

Uwaga - na arkuszu zamieszczono dodatkowy element statecznika pionowego w wersji bez swastyk. Wybór użytego elementu pozostawiam wykonawcy.

Przykleić osłonę kabiny wykonaną z elementów Sd. o. f oraz folii F1, 2.3.4. Od środka wkleić wewnętrzne powierzchni© ram oszklenia 6g. h. i.

W części 6h wkleićpłytę pancerna cz. 54 z zagłówkiem cz. 54a.

W przednim segmencie kadłuba wkleić oś śmigła T5, wykonane z ciasno zwiniętego papieru. Do segmentów 2 i 3 przykleić rury wydechowe 3b oraz ich osłony 49L 49P.

Płaty

Posługując się rysunkami montażowymi wykonać szkielet ccntropła-ta z elementów W 21. W 22. W25L, W25P oraz zewnętrznych części skrzydeł od W 26 do W 30. Należy zwrócić uwagę na to, by bagnety wychodzące z cen-tropłata dawały się wsuwać w odpowiednie gniazda w dźwigarze zewnętrznej części płata W 26 P i W 26L.

Uformować elementy poszycia płata 13, I3a. 14P i UL W poszyciu wykonać otwory w miejscu mocowania pływaków. W miejscu mocowania pływaków poszycie można dodatkowo wzmocnić podklejając je pomiędzy żebrami kartonem Uformowane poszycie przykleić do szkieletu, następnie przykleić końcówki płatów 14gL, 14hL 14gPi 14hP.

Zmontować cały płat, nie smarować klejem bagnetów, a jedynie żeb ra zewnętrzne centropłata i zewnętrznych części piatów.

Statecznik poziomy

Obydwie połówki statecznika 15P i 15L uformować i skicić na krawędzi spływu wklejając jednocześnie części 15aL i 15aP. Golowe stateczniki nasunąć na dźwigar W311 przykleić do ogona.

Redaktor naczelny

Wydawca

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Łukasz Wąwożny

P.PU.H.W. "Answer’ Łukasz Wąwożny

Przedruk kopiowanie jedynie za zgoda Wydawcy.

Projekt modelu

skr poczt 70, 32-3C0 Olkusz

Ali rights reserved.

Ratel Ciesielski

tel./fax (0-32) 754 46 40. tel. 0-605 913 184

Redakcja nic ponosi odpowiedzialności

Ilustracja na okładce

e-rńail: biuro@answer.pl

za treść reklam ogłoszeń

Henryk Rzezniczok

www.answer.pl

Druk: Paper& Tinła, ul. Bardowskiego 4 Warszawa


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ME263 BLACK01 Niemiecki samolot myśliwski z napędem rakietowym (prototyp)Messerschmitt Me-263 VIOpra
Fokker Dr jpeg FOKKER Dr I NIEMIECKI SAMOLOT MYŚLIWSKI Z I WOJNY ŚWIATOWEJ
Instr01 (2) Niemiecki samolot myśliwski z I wojny światowejAlbatros D.V 9,00 m 7,36 m 2,75m&nbs
MC023 NIEMIECKI SAMOLOT MYŚLIWSKIggerScljmttt 109 d*-(>Opracowanie modelu: Bogusław Czyżyński Pr
History (2) Samolot myśliwski Skala 1:33Dewoitine D. 510 Załoga:    1 Rozpiętość (m)
thems4 niemiecki samolot myśliwski Z PIERWSZEJ WOJNY ŚWATOWEJ MODEL KARTONOWY W SKAL11 33 OPRACOWAŁ
D >u I MAŁY MODELARZ [30f?31P NIEMIECKI SAMOLOT MYŚLIWSKI Z PIERWSZEJ WOJNY ŚWIATOWEJ MODEL
Image13 (11) JSC 54 - szwedzki zbiornikowiec ZELOS JSC 601 - niemiecki samolot myśliwski Messerschmi
FokDrI modelik 01 Rok IX (XVI)    Nr 5/05    ISSN 1428-3840 NIEMI
24184 page1 (5) Me 262 A-1a SCHWALBE NIEMIECKI SAMOLOT MYŚLIWSKI Z II

więcej podobnych podstron