(Fannings), (Dust).
> .*<? j
.crbata proszkowa herbaciany pył
Klasyfikacja handlowa jest jednak bardziej skomplikowana i zwykle zaczj_ się ją od rejonu uprawy. W surowcu najwyższej klasy charakteryzuje się nie tylk kraj pochodzenia czy prowincję, ale również tzw. ogród uprawny, czyli plantację" port przeładunkowy. i
W zależności od wielkości liści i stopnia rozdrobnienia wyróżnia Si następujące klasy herbaty i symbol oznaczenia:
Tippy Golden Flowery Orange Pekoe TGFOP,
Golden Flowery Orange Pekoe GFOP,
Flowery Orange Pekoe FOP,
Flowery Broken Orange Pekoe FBOP,
Broken Orange Pekoe BOP,
Broken Pekoe BP,
Flowery Pekoe FP,
-'i
Międzynarodowy handel herbatą kieruje się ścisłymi regułami i oznaczeni^ odgrywają w nim pierwszorzędną rolę. Na każdą partię herbaty wystawiany jęstjg certyfikat j akośc i.
Herbata liściowa. Herbatę liściową klasyfikuje się według kolejności listków na gałązce (rys. 4). ..... .
•'.'i -l
Jy'
Rys. 4. Klasyfikacja herbaty według kolejności liści; a - tips (pączki), b - Flowery Orange Pekoe (pierwsze liście), c - Orange Pekoe (drugie liście), d - Pekoe (trzecie liście), e - Pekoe Souchong (czwarte liście), f - Souchong (piąte i szóste liście)
W grupie herbat liściowych wyróżnia się sześć klas. Tippy Golden Flowery Orange Pekoe, Golden Flowery Orange Pekoe, Flowery Orange Pekoe są to tzw. herbaty kwiatowe, zawierające przede wszystkim młodziutkie, cienkie liście z nierozwiniętymi jeszcze pączkami liściowymi. Tipsami nazywa się koniuszki tych liści, które są widoczne na krzewie herbacianym w postaci jasnych zakończeń najmłodszych, jeszcze omszonych pędów liściowych, a wyciśnięty z nich w procesie obróbki sok uległ karmelizacji na włoskach, powodując ich żółtawo-złote zabarwienie.
Orange Pekoe zawiera długie, cienkie liście, znacznie dłuższe niż Flowery Orange Pekoe. Określenie orange nie ma nic wspólnego ze smakiem pomarańczy. Nazwa wskazuje, że herbata składa się wyłącznie z drugich listków, które podczas fermentacji nie nabierają ciemnej barwy, ale zabarwiają się na pomarańczowo.
Pekoe i Flowery Pekoe to herbaty z liści krótszych i grubszych i mniej zwiniętych, np. Flowery Pekoe z Cejlonu tworzą liście zwinięte w kulki, nazywane shotty lub curly.
Pekoe Souchong i Souchong to herbaty zawierające najgrubsze frakcje liści, luźno skręcone i dające niezbyt ekstraktywne napary.
Herbata łamana, W grupie herbat łamanych również występuje sześć klas. Flowery Broken Orange Pekoe, Golden Flowery Broken Orange Pekoe i Tippy Golden Flowery Broken Orange Pekoe to najdelikatniejsze herbaty w grupie herbat łamanych. Charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem, wspaniałym aromatem i mocniejszym naparem niż herbaty liściowe.
Należące do tej grupy Broken Orange Pekoe, Broken Pekoe i Broken Pekoe Souchong dają bardzo mocne napary, chociaż mniej aromatyczne od poprzednich.
Herbaty fannings i dust. Orange Fannings i Broken Orange Pekoe Finnings stanowią najdrobniejszy odsiew herbaty produkowanej metodą tradycyjną, krojoną. Napary z nich uzyskane mają bardzo mocną barwę. Jeśli herbaty te pochodzą z upraw górskich, mają wyśmienity aromat. Natomiast Pekoe Finnings otrzymuje się tylko podczas produkcji metodą CTC.
Dust i Pekoe Dust to najbardziej rozdrobnione w postaci pyłu asortymenty herbaty występujące w procesie produkcji herbaty łamanej oraz herbaty otrzymanej metodą CTC.. •••:•: ;.v^. .r: • . .. • ,
Inne metody produkcji herbaty. Przedstawiona wyżej tradycyjna metodą produkcji herbaty coraz częściej bywa zastępowana przez inne metody: .....
• metoda CTC najbardziej znana spośród nich. Jej nazwa pochodzi od pierwszych liter słów: Crushing (zgniatanie, miażdżenie), Tearing (rozrywanie), Curling (zwijanie, skręcanie). W metodzie tej wykorzystywane są specjalne urządzenia pozwalające na przeprowadzenie wymienionych etapów produkcji w jednym procesie technologicznym. Natychmiast po przesianiu następuje rozdrobnienie liści między walcami; liście te trafiają następnie do pomieszczenia, gdzie odbywa się proces fermentacji. Tą metodą produkowana jest m.in. herbata granulowana w Indiach. W Chinach i na Cejlonie stosuje się i tradycyjną metodę produkcji herbaty;