Kompendium Wiedzy geografii24

Kompendium Wiedzy geografii24



wana jest przemoc polegająca na stosowaniu różnego rodzaju represji, w wyniku których ludność ta zmuszana jest do opuszczenia zamieszkanego obszaru lub ucieczki z niego, wówczas zjawisko takie określa się mianem „czyszczenia" danego terytorium. Najczęstszymi przyczynami deportacji są różnice etniczne (narodowe), rasowe, religijne oraz ideologiczne.

Deportacja dokonywana bywa poprzez:

1)    zamykanie ludności w obozach koncentracyjnych (np. w Niemczech hitlerowskich, w byłym ZSRR);

2)    zsyłanie ludzi na oddalone i odizolowane obszary lub do innych krajów (np. irlandzkich zesłańców wywożono do Australii. Polaków z zaboru rosyjskiego na Syberię, dokąd również deportowano obywateli ZSRR. którzy wyznawali „nie prawo my ślne” poglądy polityczne itp.);

3)    przymusowe wysiedlanie całych narodów. Jest to działanie charakterystyczne dla okresu stalinizmu w ZSRR (wówczas wysiedlono m. in. Krymskich Tatarów, Czeczeńców. Niemców Nadwolżańskich i inne narody).

Deportacja znana jest od czasów starożytnych. Na przykład Babilończycy przepędzili Żydów z Palestyny, a wc wczesnym średniowieczu, w wyniku wojen krzyżowców z muzułmanami. Żydzi byli ponownie zmuszeni do opuszczenia Palestyny. (Patrz hasła: Czystka etniczna. Migracja).

DIASPORA

Słowo pochodzi z języka greckiego (diaspora. „rozproszenie”) i początkowo odnosiło się do deportacji Żydów z Palestyny po inwazjach Asyryjezyków (721 r. p.n.e.) i Ba-bilończyków (587 r. p.n.e). Bardzo długo termin len wiązano z rozproszeniem Żydów i starożytnych Greków w świecie antycznym. Później, w czasach nowożytnych, nabierał on znaczenia bardziej uniwersalnego i obecnie jest używany do określenia wszystkich etnicznych grup mieszkających poza granicami własnego kraju.

W literaturze istnieje również tendencja do posługiwania •się tym terminem tylko w odniesieniu do tych grup ludności.

które / różnych powodów opuściły swoją ojczyznę i przebywają na stałe poza jej granicami. W takim znaczeniu diaspory ulo/Mimiane są ze środowiskiem emigracyjnym. Dlatego też nie zalicza się do nich autochtonicznych grup etnicznych zumics/kałych w różnych krajach, nawet wówczas, kiedy mają one własne państwa etniczne. Nic należą także do diaspory iiMiby czasowo przebywające poza ojczyzną.

Znaczenie i rola diaspory w określonym kraju zależą od |p| organizacji i terytorialnego skupienia. Podstawową rolę w |cj zorganizowaniu odgrywają:

—    kultywowanie własnych tradycji,

—    utrzymywanie społecznych kontaktów pomiędzy »/Innkami diaspory,

—    nauczanie języka ojczystego,

—    praktykowanie religii i świąt,

—    zachowanie kuchni narodowej,

—    własne media (wydawnictwa, audycje radiowe i telewizyjne) i inne.

Dobrze zorganizowana diaspora może mieć duże wpływy polityczne nie tylko w państwie, w którym jej członkowie zamieszkują, ale również w kraju ojczystym (np. uważa się, że lliockn diaspora na Zachodzie rządzi również samą Grecją), u lukże w święcie (np. diaspora żydowska).

W szerokim znaczeniu diasporą określa się osoby danego tlnosu, znajdujące się poza własną ojczyzną. Przykładowo, Itfrinin Polonia obejmuje wszystkich posiadających etnicznie polską tożsamość, niezależnie czy mówi się o autochtonicznej ludności polskiej na Ukrainie albo Litwie, czy też o emigrantach polskich w Australii. Ameryce lub w Europie Zachodniej. Podobnie diasporą można określić autochtoniczną ludność hulgurską zamieszkującą od wieków w Serbii Wschodniej, która nie była nigdy wysiedlona z ojczyzny, a znalazła się poza granicami państwa bułgarskiego na skutek zmiany granic w 1919 roku.

Sytuacja diaspory —jej zorganizowanie, upolitycznienie I znaczenie — bywa różna w zależności od etnicznego I |H)litycznego charakteru kraju emigracji oraz państwa imigracji. Zarówno kraj emigracji, jak i imigracji może być państwem narodowym, wielonarodowym lub federalnym.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Kompendium Wiedzy geografii24 wana jest przemoc polegająca na stosowaniu różnego rodzaju represji,
Kompendium Wiedzy geografii24 wana jest przemoc polegająca na stosowaniu różnego rodzaju represji,
Kompendium Wiedzy geografii40 GEOSTRATEGIA Jest dyscypliną wiedzy wojskowo-politycznej, mocno związ
Kompendium Wiedzy geografii78 Państwo jest potęg:* tylko wówczas, gdy jest suwerenne. Uzależniony l
Kompendium Wiedzy geografii92 Odległość jest rozumiana wielorako, stąd możemy ją odnieść między inn
34148 Kompendium Wiedzy geografii96 Zasadnicze jest przeprowadzenie oceny terytorium z punktu widze
36046 Kompendium Wiedzy geografii66 że jest ono zagrożone. Ten rodzaj nacjonalizmu ma charakter poz
ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI STABRYŁA SUM METODA RANGO W ANIA - polega na zakwalifikowaniu różnego rodzaju
ści fizycznej, a szczególnie wydolności i tolerancji wysiłku. Usprawnianie polega na stosowaniu różn
44270 Kompendium Wiedzy geografii10 ADMINISTRACYJNO--TERYTORIALNY PODZIAŁ Jest to podział terytoriu
Kompendium Wiedzy geografii15 Dobrym przykładem jest naród rumuński, który powstał w wyniku romaniz

więcej podobnych podstron