ksi C4 85 C5 BCka 20057

ksi C4 85 C5 BCka 20057



144    ■    A u.,. 11 ,i: i i<.n/rl>’.!':)• A <•.//•/.-n

nonmN)su i groteski uprawniła «fo pisanin dla dzieci ludzi, którzy nic o dzieciach nic wiedzy, którzy dzieci nic znają, totc/. choćby chcieli, nic umieją liczyć się z dzieckiem.

Niełatwa to rzecz znajomość czytelniku. Wbrew pozorom tym tnidnicjs/a, im czytelnik jest młodszy. Nic m autorowi nie pomagają wspo-mniema przeżyć własnych, /dany jest wyłącznic na talent i na obserwowanie dziecka. A obserwację tę utrudnia zmienność i płynność stadiów rozwojowych dziecka.

Książka dla najmłodszych służyć ma co naimniej trzem okresom rozwojowym dziecka (nic licząc dodatkowej służby dzieciom starszym, o czym mówiłam wyżej), a w każdym funkcja jej jest odmienna

1    W obsłudze dziecka 4 5-letnicgo najważniejszą jej funkcją jest umożliwienie dorosłym nawiązania i utrzymaniu kontaktu z. dzieckiem. Najwięcej tu znaczy wygląd zewnętrzny książki, ilustracja. To oktes prawic wyłącznych przeżyć uczuciowych.

2    Dziecku 5 6-lclnicmu służy do roz.szcrzania zakresu pojęć, słownictwa, znajomości świata. Pomaga w nawiązaniu kontaktu z rówieśnikiem czy rodzeństwem.

W tej dziedzinie oddziały w unia należałoby    w rodzinach inteligenckich

przez wzgląd nu harmonijny rozwój psychofizyczny zwiększyć umiar w stosowaniu głośnego czytania dzieciom i dawania im do ręki książek. Natomiast w rodzinach robotniczych i chłopskich książka dla najmłodszych ma jeszcze wielkie zadania do spełnienia dla przyczynienia się do rozwoju dziecka.

Chęć oddziaływaniu przez książkę na roz.szerz.cnic zakresu pojęć dziecka wypływa na ogól z przeceniania wartości szybkiego rozwoju intelektualnego dziecka Niestety, dorosłym brak cierpliwości dla upartych nawrotów dzieci do jednych i tych samych opowiadań i książek. Nasz przedszkolak nieskończenie większą ilość razy, niż. to dorośli zwykli tolerować, może wracać do lego samego opowiadania czy czytania i w ielkim Mędcindoroslychjctt. żcnic potni li ą uszanować tej naturalnej potrzeby dziecka. Gdyby to rozumienie Utorowało sobie drogę do szerszych kół wychowawców, nic spotykalibyśmy tak częstego u nus zjawiska zbyt pośpiesznej zmiany materiału książkowego dla dzieci.

.V Trzecią, odrębną lunkcją książki dla najmłodszych jest. że we wszystkich miejscach skupienia dzieci    a w ięc w licznych rodzinach, w przedszko

lach, świetlicach, zakładach zamkniętych książka staje się tworzywem dla zabaw: dla zabaw umysłowych, ruchowych, rytmicznych, dla piosenek, inscenizacji oraz prac zbiorowych.

Dla lej roli książki dla najmłodszych o wiele więcej irzebu materiału niż dla samego tylko opowiadania i głodnego czytania. ( hodzi tu o taki materiał, |vlcn dynamiki, akcji, ruchu i życiu, rytmów tanecznych i zmiennych (o których tak trafnie w swych przykazaniach mówił Czukowski, pierwszy teoretyk literatury dziecięcej i twórca jej poetyki), który w naturalny sposób pozwoli dziecku przejść od słuchania, tj. <kI zabawy recepty wnej, do zabawy ruchowej czy umysłowej, do zabaw rytmicznych, śpiewu, inscenizacji, albo zabaw umysłowych, słownych lub rysunku, lepienia, prac zbiorowych itp.

I utaj to może być z wielkim pożytkiem wykorzystany różnorodny materiał drobnych utworów wierszowanych, wyposażonych w akcję i dynamikę Dobra liryka, nawet opisowa, może żyć w piosence (Konopnicka dzięki śpiewnikowi Noskowskiego). Widziałam efekt nadzwyczajnego zżycia się dzieci przedszkola z książką S/.cllnirg-Zarcmbmy .•!...</ . kotkir/iwi,. dzięki ternu, że tekst jej podany był dzieciom w piosence (Muyzncr.t i M. Cu kierów-ny). Ityloby rzecz a niezmiernie cenną zabiegać o dobór muzyki do poetycznych i melodyjnych wierszy dla dzieci najmłodszych i drukować je od razu z tekstem.

l ak więc w samej obsłudze dziecka w wieku przedszkolnym znaleźliśmy tyle różnorodnych funkcji książki. Przypominam jednak, źc jest ona przecież jeszcze podstawą samodzielnego czytania w pierwszym okresie zdobywania sztuki i techniki czytania. Dla tego właśnie wieku lat 7 N książka uzbrojona jest w wielki diuk i wyraźną czcionkę. CO dla przedszkola było właściwie zbędne. Dlaczego wracamy do książek znanych już dziecku z przedszkola? Ho najprędzej nabierze wprawy w czytaniu na materiale, który nie przedstawia już dla niego trudności pojęciowych. Bo nawrót do zakresu pojęć z poprzedniego okresu rozwojowego da mu odpoczynek, ^(prężenie, polep-sz.yjcgo samopoczucie, podniesie we własnych oczach, dzięki samodzielnemu zdobywaniu i ogarnianiu materiału, który do niedawna jeszcze sprawiał trudność Jest to potrzebne i cenne spojrzenie wstecz na przebytą już drogę dla zmierzenia postępów swego rozwoju. Uczucie znane dobrze i nam. dorosłym.

Dla tych dwóch pierwszych lat czytania pozostają w mocy wszystkie przykazania obrazowości, zmienności obrazów, żywoki akcji, rytmów żywych i zmiennych. Ale źc teksty mogą już być dłuższe, wersyfikacja bardziej złożona, zakres pojęć szerszy i tematyka rozlcglejszn. byłoby więc niezmiernie wskazane wzbogacić ten dział literatury dziecięcej pewną liczbą książek.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ksi C4 85 C5 BCka 20036 .16/11 ZBIGNIEW BIAI I KLiteratura dla dzieci i młodzieżyw LATACH 1918—
ksi C4 85 C5 BCka 20034 278 Sylwetki /Kil/fłin* Uuititury >11,i ,h i W. Siewierskim). W Wojtusiow
ksi C4 85 C5 BCka 20007 I>rtia i ftinhiilykń w Jobif pożytym min 87 HU budzą czujność dzieci wobe
ksi C4 85 C5 BCka 20025 92 ny sens w ich pouczeniach, zbitkach. odkrywa mcchani/m dowcipu i żartu sł
ksi C4 85 C5 BCka 146    Pruła fmituiyrtfkmćuktiMu W sferze hipotez i przypuszczeń po
ksi C4 85 C5 BCka 20002 70 ł <Ktja i fanlntlyku w dóhit pniylytcłtinu ciężka praca nie mieszkałby
ksi C4 85 C5 BCka 20003 7K Bóttfa i fuuttiitykł w Jo hit f>otyfyn<i:Hin .Marii Jioao/mithiuj 7
ksi C4 85 C5 BCka 20004 HO iWf/tf / fatitaitvtui u< itahif /><».*y/yiniMÓi nicnic romantycz
ksi C4 85 C5 BCka 20005 s:t / .< *i« !■*// urii fCiiUofiMU kirf ści wójiec oryginału, /arówno w
ksi C4 85 C5 BCka 20006 1 anfa i fantaityka w dobił patylyttitmu Hi Kiedy mosną leci Między nasze dr
ksi C4 85 C5 BCka 20008 IM Winirllta I. Illulr/a    O Ar ish><IhiILit h i o urr
ksi C4 85 C5 BCka 20009 38 tmilcmn /o: woja*r h- literatura illit (bied obywatel dzisiejszej Polski
ksi C4 85 C5 BCka 20010 40 ictuUncjr ro:vofo** M lilruiltir:? dla d:«ti działając na umysł, wyobraź
ksi C4 85 C5 BCka 20011 Ml u* fiobit />ot i f v» i. z* <n aitystycznio dojrzalszych. Pierwsze
ksi C4 85 C5 BCka 20012 .Vt»i/y    u* liler.thitit «• ńhitiif Mhuiej fnhtu :il llmtr.
ksi C4 85 C5 BCka 20013 52 Tauttnclr nawojowe w liter,nur :> dłd dlU(i 1 ajonnicry o^ródjiy U Lci
ksi C4 85 C5 BCka 20014 roi*;/.! a Chcąc nakreślić główne linie rozwojowe w poezji <lla dzieci w
ksi C4 85 C5 BCka 20015 56 f wątki i motywy, podkreślali s wojsk ość i rodzimość kulimy polskiej, je
ksi C4 85 C5 BCka 20017 60 1 ocĄja dy (Ił (kia) Hożego Narmlunia) czy ballady (Hulanek Krzysia, Muly

więcej podobnych podstron