OMiUP t1 Gorski)9

OMiUP t1 Gorski)9



„ /miarach geometrycznych zbiornika. Łatwo stwierdzić, że obniżenie lepkości oleju, zmniejszenie wysokości zbiornika i większa różnica gęstości pomiędzy zanieczyszczeniem, a cieczą oczyszczaną (olejem) sprzyjają skuteczniejszemu sedy-pnentowaniu coraz mniejszych drobin zanieczyszczeń.

4.3. OCZYSZCZANIE CIECZY I GAZÓW METODĄ FILTROWANIA

I Filtrowanie jest metodą oddzielania płynów od substancji stałych, a zwłaszcza cieczy od substancji nierozpuszczalnych w tych cieczach. Polega ono na przepuszczaniu zanieczyszczonych płynów przez przegrody filtracyjne.

Filtry są urządzeniami służącymi do oddzielania cieczy od zanieczyszczeń (osadu, zawiesin itp.) metodą filtrowania.

Wielkość oddzielanych z cieczy lub gazu cząsteczek zanieczyszczenia zależy od rodzaju stosowanej przegrody filtracyjnej.

Filtrowanie może odbywać się pod ciśnieniem atmosferycznym, jak również pod ciśnieniem zwiększonym (filtry na rurociągach tłocznych) lub niższym od atmosferycznego (filtry na rurociągach ssawnych instalacji).

Sprawność lub skuteczność filtrowania jest to stosunek ilości zatrzymanych na filtrze zanieczyszczeń do całkowitej ilości zanieczyszczeń zawartych w filtrowanym czynniku. Stosunek ten wyraża się ułamkiem dziesiętnym lub udziałem procentowym.

Efekt filtrowania jest parametrem charakteryzującym zdolność filtru do oczyszczania określonej objętości czynnika. Miarę efektu filtrowania stanowi ubytek zanieczyszczeń w badanym czynniku, określony funkcją czasu przy wielokrotnym przepływie przez filtr zainstalowany w układzie zamkniętym. Ubytek odnoszony jest do stanu początkowego i wyrażany ułamkiem dziesiętnym lub udziałem procentowym.

Opór przepływu przez filtr stanowi różnicę między ciśnieniem czynnika filtrowanego, pomierzony, przed filtrem i za filtrem.

Obniżenie oporu poniżej pewnej dolnej granicy przewidzianej dla określonego filtra wiąże się przeważnie ze spadkiem skuteczności filtrowania (obniżenie oporu może być np. związane z uszkodzeniem części przegrody filtracyjnej). Przekroczenie górnej dopuszczalnej wartości oporu wywołuje:

— spadek ciśnienia w instalacji oczyszczanego czynnika,

— wyłączenie filtrów z obiegu i zmniejszenie efektu filtrowania.

Podczas pracy urządzenia filtracyjnego osadzające się zanieczyszczenia -pełniają porowatości materiału filtracyjnego, w związku z czym wraz z upływem czasu trwania procesu filtrowania maleje wielkość sumarycznego prześwitu Wolnych porów w przegrodzie filtracyjnej. Zatrzymywanie coraz większych ilości stałych ciał przez przegrodę powoduje więc wzrost oporu przepływu, co w konsekwencji może doprowadzić do zupełnego zamknięcia drogi dla filtrowanego nnika i zaniku przepustowości.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
27228 OMiUP t1 Gorski35 (4.4) Rys. 4.35. Osadzanie w zbiorniku podczas przepływu cieczy. d2(ps-p)g v
OMiUP t1 Gorski9 Najwyższą teoretyczną geometryczną wysokość ssania pompy w przypadku zasysania wod
OMiUP t1 Gorski37 Apg (4.14) Z zależności (4.13) i (4.14) wynika, że przy odpowiednim poziomym podzi
OMiUP t1 Gorski2 W instalacjach rurociągów ładunkowych zbiornikowców strumienice stosowane są nieki
21220 OMiUP t1 Gorski8 Z porównania wykresów przedstawionych na rysunkach 2.9 wynika, że równomiern
51452 OMiUP t1 Gorski&3 Po uruchomieniu silnika elektrycznego należy sprawdzić na manometrze ciśnien
OMiUP t1 Gorski8 Z porównania wykresów przedstawionych na rysunkach 2.9 wynika, że równomierność wy

więcej podobnych podstron