P1090644

P1090644



Architektura wnętrz

Baldachim musi być nad ołtarzem tak wysoko umieszczony, ieby^fsdno-tjześnie stanowił jego ozdobę i był łatwy do oczyszczenia. Może on być zrobiony nawet z płótna odpowiednio pomalowanego.

Materiałem do wybudowania cyborium może być kamień, marmur, piaskowiec, drewno. Jeżeli cyborium jest zrobione* z kamienia, musi być oparte na słupach; przy czym ołtarz główny, odstawiony od ściany, musi posiadać 4 filary, gdy przy ołtarzach stojących przy ścianie, potrzebne są tylko 2 filary. Capocieli, zrobione jest z desek lub płótna, musi być przytwierdzone do sufitu lub ściany za pomocą łańcuchów lub w inny trwały sposób73. Szereg dobrych przykładów podaje J. Braun w swoim obszernym dziele ó ołtarzu. N Niewolno budować ołtarza z 'ńadbudowarią nadr nuri amboną. ,

VI. Baldachim ołtarzowy ^-flrafŚadtfnura, tnńbraculum)

Zgodnie z dekretami74 i przepisami Ceremoniału Biskupów 75 nad każdym ołtarzem powinien być baldachim. Jeśli nad ołtarzem nie ma cyborium z kamienia lub marmuru, baldachim musi być ispórżądzoriy z tkaniny i umieszczony wysoko nad ołtarzem; musi mieć kształt kwadratowy, owalny lub prostokątny i przykrywać ołtarz razem ze stopniami.

Jeżeli ołtarz stoi przy ścianie, baldachim może być do niej przymocowany i w ten sposób zawieszony. Jeżeli ołtarz nie stoi przy ścianie, baldachim musi być zawieszony u góry na żebrowaniu z drewna lub metalu, dla większej wspaniałości ozdobiony koroną.

Żebrowanie przykrywa się odpowiednią tkaniną —■ lamą złotą lub srebrną, brokatem, aksamitem, wełną lub jedwabiem sztucznym w kolorze dostosowanym do- paramentów. U góry musi być przymocowany pokrowiec, chroniący cenny materiał przed kurzem i brudem. Aby wymiana koloru tkanin nie sprawiała trudności, baldachim powinien być tak zawiesżony, by go można było spuszczać- podobnie jak lampę wieczną.

- Zgodnie z przepisami Ceremoniału Biskupów, nad tronem biskupim może być .tylko, wtedy umieszczony baldachim, jeżeli nad ołtarzem jest zawieszony baldachim wspanialszy i kosztowniejszy78.

Przepisy Kongr. Obrz. o umieszczeniu baldachimów nad ołtarzami nie wszędzie zostały zastosowane w praktyce^ W Polsce baldachimy ołtarzowe nie Są znane. - We Włoszech są osłonięte baldachimem najwyżej ołtarze główny i;Ną'jśtv.'; Sakramentu, baldachim służy więc tam prawdopodobnie dó odznaczenia iyęh^ołtarzy od innych. A jednak według przepisów synodalnych i'Instrukcji św. Karola Boromeusza baldachim, zwany we Włoszech cąpocielol

miał służyć przede wszystkim jako ochrona ołtarza i kapłana przed zanieczyszczeniem.

Cześć dla Najśw. Sakramentu domaga się zgodnie z przepisami, ażeby ołtarz, w którym przechowuje się Najśw. Sakrament, był osłonięty baldachimem wspanialszym niż baldachimy nad innymi ołtarzami77.

VII. Kredencja

(credentia, abacus)

Po stronie epistoły, należy umieścić przy każdym ołtarzu mały stolik lub wystarczająco. dużą konsolę$ przed niszą ściernią dla umieszczenia, „naczyń mszalnych78. Konsola ścienna z msza powinna mieć 30 cm długości i 20 cm szerokości, żeby ustawić na niej tackę z ampułkami W czasie uroczystych nabożeństw konieczna jest większa kredencja, również stojąca po stronie epistoły, na której zmieściłby się kielich mszalny, ampułki z tacką, mszał i świeczniki akolitów. Wielkość płyty stołu, musi wynosić 80 X 50 cm.

Niedozwolone jest stawianie krzyża na kredencji pomiędzy świecznikami lub zdobienie jej statuetkami lub kwiatami, bo wtedy może robić wrażenie ołtarzyka79. Należy dbać o dobre rzemieślnicze wykonanie tego stołu kreden-cyjnego i absolutnie pewną statywność. Kredencja musi być nakryta białym obrusem lnianym, zwisającym ze wszystkich stron do posadzki. Potrzebne do tego obrusy opisane są w rozdziale o paramentyce.

VIII. Sie d z e n i a w prezbiterium dla duchowieństwa

W celu podkreślenia stopni dostojeństwa lub różnic hierarchicznych są dla duchowieństwa ustalone siedzenia w prezbiterium.

1. Ława dla celebransa j(scamnum, sedes, sedile)

Przepisy liturgiczne przewidują, ażeby celebrans z asystą lub sam usiadł w czasie śpiewanych części Mszy, szczególnie w czasie sumy, podczas śpiewa^ nia „Gloria” i „Credo”. W tym celu po stronie epistoły należy ustawić ^wystarczająco dużą ławę 80. Strona ewangelii musi być zarezerwowana na tron biskupi81. Przepisowa ława nie powinna mieć ani oparcia z tyłu, ani poręczy; nie może też stać na stopniach82. Siedzenie na podwyższeniu nawet jednego stopnia jest zabronione83 i w jednym wypadku tylko istnieje możliwość zachowania tego zwyczaju, tzn. ustawienia ławy na podwyższeniu jednego stopnia, mianowicie wtedy, gdy asystują przy biskupie kanonicy84. Przepisy liturgiczne domagają się, aby ława była ustawiona „in piano”, tzn. na posadzce85. Niedopuszczalne są w żadnym wypadku siedzenia z poręczami i oparciem dla cele-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P1090643 Architektura wnętrz ścianie nad ołtarzem dywan, wspanialszy i droższy niż inne, z wyobrażen
P1090637 Architektura wnętrz a) Jtfąmn — ara. fabuła; mensa altaris — płyta ołtarzowa. płvta kamienn
P1090642 Architektura wnętrz ■Wewnętrzna strona drzwiczek może być obciągnięta lub zawieszona jedwab
fotografowanie architektury Charakter oświetlenia musi być z góry ustalony, niozaloinic od tego esy

więcej podobnych podstron