P1260032

P1260032



- 112 -

Pierwsze rysunki 1 opis dwóch urn tworzonych ukazały się w artykule Ch. Eeuscha a 1724 roku, pierwsza zaś naukowa publikacja os ten tenat była dziełem geologa Q. Berendta . Z badaczy polskich, bogaty zbiór znalezisk z grobów kultury pomorskiej pierwszy omówił G. Ossowski^. Dalszą pracę z tej dziedziny opublikował A.Liaaauer, wymieniając znane wówczas 159 popielnic z obszaru Pomorza, posiadających wizerunki twarzy, s jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o tych popielnicach było dzieło H. Conwentza . Zainteresowanie te były inspirowane wówczas przez odkryoie i przewiezienie do Mu-seum fUr Thlkerkunde w Berlinie trojańskich waz twarzowychi pobudziło to nie tylko archeologów do publikowanie odkrywanych materia-

4

łów. Wśród badaczy prahistorii powszechnej pierwszy M. Hoernes w roku 1898 specjalnie analizuje wyobrażenia twarzy ns urnach, uważając je za wyobrażenia bóstw ómierci.

W okresie międzywojennym popielnicami twarzowymi zajmują się V. Łs Bauma i 3. Petersen, w ostatnich lstsch przed wojną 0. Ktinkel H.J. Sggers, a po wojnie D. Kleiat-’. Istnieją też praoe polskich archeologów: a. Hensls i J.Kostrzewskiego8. Rozwój badań archeologicznych po odzyskaniu niepodległości przyczynił się do wydania szeregu artykułów z tej dziedziny, zawierających przeważnie opracowania materiałów wykopaliskowych. Wśród autorów prac, dotyczących zegednleii syntetycznych, należy wymienić J. Antoniewicza,

3. Jssnosza, L.J. Łukę, 5). Kalinowskiego i J. Krukali Ha uwagę zasługuje też publikacja W. la Bauma8, który podaje stosunkowo najbogatszy zbiór popielnic. Nie uwzględnia on jednak osiągnięć polskich w badaniach nad kulturą pomorską, zaliczając ją w dolszym ciągu do germańskiego kręgu kulturowego.

Podział topologiczny popielnie . ultury pomorskiej.

Ze względu na fakt, iż praca niniejsza poświęcona jest w za

sadzie ornamentyce ceramiki, podano tu także krótką charaktery a—j tykę typów naczyń, na których poszczególne motywy ornamentacy jne występują. Ułatwi to czytelnikowi śledzenie dalszych rozważań.

Typ. jI. Odmiana A. Popielnice wąskootworoae o baniastych brzuścsch i przeważnie stożkowatych, rzadziej cylindrycznych szyjkach. Największa wydętość brzuśca przypada w połowie jego wysokości, lub nieco niżej. Wysokość szyjki jest zawsze większa od średnicy wylewu, nieraz przeszło dwukrotnie. Powierzchnie naczyn są najczęściej gładkie i czernione, pokryte bogatą ornamentacją linearną w kompozycjach geometrycznych i przedstawieniowych. Bardzo licznie spotyka się zdobienia inkrustowane białą masą wapienną. Wizerunki twarzy oddawane realistycznie, lystęponanie tych popielnic ogranicza się do obszaru wojewooztwa gdańskiego i mniej licznie - Wielkopolski. Chronologicznie odnoszą się wyłącznie do okresu halsztackiego B. /Tabl. £711, 1-4, 11/.

Odmiana B. Popielnice gruszkowa te o dwustożkowym brzuścu, ale o złagodzonym profliu i niewyodrębnionej, dość wysokiej szyjce. Największa wydętość brzuśca przypada poniżej połowy wysokości naczynia. Popielnice te są formą pochodną od poprzedniej odmiany, ale Charakteryzują się mniej smukłą i szerszą szyjką, oraz uboższym zdobnictwem. Powierzchnie są prawie zawsze gładżóńe i nierzadko czernione. Popielnice te występują, pooząwszy od młodszej fazy halsztackiej, przez wczesny i środkowy okres lateński, szczególnie w Wielkopolsce i ns Mazowszu, gdzie często pozbawione są wizerunków twarzy^. Ns Pomorzu są mniej smukłe 1 mają bardziej wydęte brzuśca /'1'abl. XVII, 14, tg/.. Na popielnicach tej odmiany z Wielkopolski zdarzają się ryte wyobrażenia twarzy /1'abl.XVII, 16/.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Slajd16 4 Przywództwo Identyfikacja i opis dwóch funkcji przywódczych, które są niezbędne w pro
17 (26) Zapis komputerowy przełamuje konwencję podziału dokumentacji na rysunki i opis. Tutaj mogą w
IMGP1304 ~y*iemy baz danych Tworzenie opisu świata rzeczywietogd Opis świata rzeczywistego tworzony
Euroregiony - dobrowolne związki miast i gmin przygranicznych z co najmniej dwóch krajów, tworzone w
40,41 zm Przyszywanie zawiniętego brzegu materiału ściegiem zygzakowym jest pokazane na rysunku 45.
1140139416913421666315?18742421799854075 n Dany jest robot o dwóch stopniach swobody, poruszający s
B (40) SAMOCHÓD CIĘŻAROWY JELCZ” KONTENEROpracowanie rysunków i opis TADEUSZ SAWA - WROCŁAW Rys.
602 cały szereg rezonansów. Na rysunku 7 mamy dwa rezonanse tworzone w zderzeniach dodatnich pionów
thems2 SAMOCHÓD CIĘŻAROWY JELCZ” KONTENER Opracowanie rysunków i opis TADEUSZ SAWA - WROCŁAW
DSC02370 (Kopiowanie) 208 208 ■ --- 1 punktów ’ Za prawidłowe wskazanie i podpisanie na rysunku każd
IV. Wybrane style cytowania i zapisu bibliograficznego Poniżej przedstawiamy syntetyczny opis dwóch

więcej podobnych podstron