pdl5

pdl5



do końca doby pogańskiej na stopniu niższym, który możemy nazwać demonologią albo demonolatrią, oczywiście z niektórymi nachyleniami do form wyższych, i to jedynie w kilku miejscach nastąpił rozwój do rzeczywistej teologii i związanego z nią wyższego kultu prawdziwych bogów".

Przypuszczać należy, iż tą wyższą formę organizacji uzyskały wierzenia słowiańskie wśród Rugian i Połabian. Natomiast w pozostałych regionach Słowiańszczyzny wierzenia te stanowiły splot elementów kultu słonecznego, totcmistycznego, praprzodków i animistycznego z magicznymi praktykami agrarnymi. Tego rodzaju konglomerat wierzeniowy stanowił z kolei dogodne podłoże rozwijania się różnorodnych wyobrażeń demonicznych, które to w okresie chrystianizacji uległy procesom szeregu przeobrażeń i w formie rudymentalnej zachowały się w słowiańskiej kulturze ludowej. Według K. Moszyńskiego każde z tych wyobrażeń „...składa się (...) z zespołu wierzeniowych motywów, z których najczęściej jeden odgrywa rolę główną, tworząc prawie krystaliczne jądro całego zespołu, inne zaś są podrzędne i osnuwają na kształt różnorodnej mozaiki ową prostą treść (...) poszczególne wątki demonologiczne niemal nigdy nie stanowią wyłącznej własności jednego jakiegoś demona, owszem wędrują swobodnie, wiodąc poniekąd jak gdyby samoistny żywot; także geneza ich jest niesłychanie różnorodna*4 (KLS, s. 602). Takie pojmowanie wyobrażeń demonicznych rodzi, rzecz jasna, istotne trudności w zakresie ich klasyfikacji.

W niniejszych rozważaniach przyjęta została zasada klasyfikacji słowiańskich wyobrażeń demonicznych na podstawie kryteriów stref ich występowania przestrzennego oraz zasięgu funkcjonowania w sferze społeczno-pro-dukcyjnego życia ludzi. Oczywiście nie jest to klasyfikacja doskonała, ponieważ wymienione kryteria podlegają niekiedy wzajemnemu nakładaniu się na siebie. Niemniej jednak jest to najbardziej możliwa do przyjęcia klasyfikacja. Pozwala ona na podział wyobrażeń demonicznych i postaci półdemo-nicznych na cztery zasadnicze grupy: atmosferyczne, przyrodnicze (polne, leśne, wodne i górskie), opiekuńcze (losu i przeznaczenia) oraz szkodliwe (chorób i śmierci). Poza ramami danego podziału znajdują się zjawiska para-demoniczne.

Niepoślednią rolę w słowiańskich wierzeniach demonicznych odgrywały postacie nadzmysłowych istot atmosferycznych stanowiących personifikację takich zwłaszcza zjawisk, jak burze i wichry. Do rzędu demonów burzowych w pierwszym rzędzie zaliczyć należy bułgarskiego latającego żmija. Miał on przebywać w ciemnych chmurach burzowych, skąd napadał na młode kobiety i porywał je. Demon ten znany był także na Białorusi (zmiej), Wielkorusi (zmej), Łużycach Górnych (żmij), jak również w Czechach (zmok, zmek). W innych rejonach Słowiańszczyzny z chmurami burzowymi i grado-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
0000015 (11) 30 MASAŻCIALA Zbliżamy się do końca. Kładziemy dziecko na grzbiecie, równolegle do 
skanuj0002 pewnością doprowadzisz i a do końca. Dużo pracujesz i na pewno nadal będziesz osiągała
26 REKLAMA 13.12.2001 r.- 26 REKLAMA 13.12.2001 r.- CTL Tylko do końca rokuLATA GWARANCJI na zakupio
strona5 2 powtórz od * do końca, o. ścisł. w 2 o. łańc. na pocz. okrążenia. Razem 110 [121 : 132] ś
2. WF 120 godz. do końca II roku studiów I stopnia (2 godz. tyg. w semestrach 1-4) 3. Przedmiot
240 godz. do końca II roku studiów I stopnia(2 godziny tygodniowo w semestrach 1-4), 8 p. ECTS Egzam
0000015 (11) 30 MASAŻ CIAŁA Zbliżamy się do końca. Kładziemy dziecko na grzbiecie, równolegle do&nbs
Slajd11 (8) g. Śląsk Do końca XVIII wieku na całym Ślęsku dominowało drewniane budownictwo zręb
REKRUTACJA 2019/2020STUDIA I STOPNIA o profilu praktycznym PROMOCJA! Przy zapisie na studia I stopni
PROMOCJA Przy zapisie na studia I stopnia do końca czerwca
IMAGE012 “Parametry cięcia tekstu (* T nij na zdania (* do przecinka, kropki C do kropki C do k

więcej podobnych podstron