PICT5836

PICT5836



Potrzeba l>;ic!;iii jakościowych w pedagogice

1 mcino oczywiście byłoby uznać badania ilościowe w pedagogice za jedynie możliwe sposoby badan pedagogicznych. W pełni uprawnione zgodnie z pluralistycznym w nieb podejściem są tam również badania jakościowe. Celowość tych badań uzasadnia się przede wszystkim koniecznością uzupełniania niedomagali i braków typowych dla badań ilościowych. Jak podkreślają Sara Dc-laniont i I). Hamilton (1984), badania ilościowe w porównaniu z badaniami jakościowymi:

nic ukazują kontekstu badanych zjawisk, czyli odrywają je niejako z tla innych zjawisk, których stanow ią część składową;

ograniczają się do nader pow ierzchow nej rejestracji zewnętrznych zachowań osób badanych bez w nikania W' przyświecające im intencje i rozumienie używanych przez nich pojęć ważnych z naukow ego punktu w idzenia;

nadmiernie koncentrują się na dużej liczbie danych i ich analizie statystycznej z wyraźnym niedocenianiem analizy jakościowej badanych zjawisk;

nierzadko też przesądzają o wynikach badań z powodu przyjętych z góry zmiennych, wyznaczających sposób konstruowania narzędzi badawczych (cyt. za: Ił. Komorowska. 1989, s. 16).

Istnieją również inne słabe strony badań ilościowych, mogące liczyć po części przynajmniej na wyrównanie ich przez badania jakościowe. Na przykład badania te — w porównaniu z badaniami ilościowymi — nic narzucają badanym .języka" odpowiedzi, dzięki czemu badacz może poznać dodatkowe aspekty badanego problemu, tj. nic przewidziane np. w celach i hipotezach badawczych. Ponadto badania jakościowe umożliwiają poznawanie danego zjawiska także w przekroju dynamicznym i rozwojowym. Wprawdzie w badaniach ilościowych możliwe jest także objęcie dynamiki i rozwoju badanego zjawiska, ale badacz wnioskuje o nim w- powyższym aspekcie raczej „na podstawie liczbowych, statystycznych wyników, niż na podstawie bezpośredniej obserwacji i bieżącej interpretacji zjawisk” (H. Komorowska, 1989, s. 15).

W badaniach jakościowych łatwiejsze niż w badaniach ilościowych jest też dotarcie do złożoności i osobliwości co najmniej niektórych badanych zjawisk. Nade wszystko zaś badania jakościowe umożliwiają poznanie szerszego kontekstu interesujących badacza zjawisk i rozpoznawanie ich w warunkach naturalnych. Dużą wagę przywiązuje się w badaniach tych również do partnerskiego traktowania osób badanych i liczenia się z ich kompetencjami. Dotyczą także — o czym wspomniano wcześniej dynamicznych i rozwojowych aspektów badanych zjawisk oraz stanowią próbę w miarę całościowego ich opisu i analizy.

Komplcmcntarność badań ilościowych i jakościowych

Nic ulega zatem wątpliwości, że zarówno badania ilościowe, jak i jakościowe mają do odegrania w pedagogice doniosłą role Pomimo to jedni pedagodzy skłaniają się bardziej do prowadzenia badań ilościowych niż jakościowych i vice vcr.sn. Niektórzy zaś kwestionują możliwość jakichkolwiek badań ilościowych w pedagogice. Uważają, że przedmiot jej zainteresowań jest tak subtelny, wewnętrznie zróżnicowany i nieuchwytny, że nic poddaje się badaniom ilościowym. Wszelki pomiar w badaniach pedagogicznych - jak twierdzą zniekształca i zubaża badane zjawisko (por. J. Rutkowiak, 1995; W.P. Zaczyński, 1984) Braków w' dokładności opisu i analizy badanych zjawisk nie $ąpozbawione również badania jakościowe, co bynajmniej nic wydaje się wystarczającym powodem, dla którego należałoby z nich zrezygnować. Postępowanie takie - zwłaszcza w odniesieniu do badań ilościowych byłoby w tym samym stopniu niedorzeczne — jak sugeruje W.J. Rcichmann (1968. > 13) co uznanie gramatyki za błędny i niepotrzebny dział językoznawstwa tylko dlatego, że „niektórzy ludzie popełniają błędy gramatyczne”.

Współcześnie coraz częściej przypisuje się badaniom ilościowym i jakościowym w pedagogice charakter komplementarny. Nic oznacza to jednak, by można było traktować na równi oba typy badań w każdym postępowaniu badawczym.

W przypadku takim sprzeniewierzano by się założeniu, wedle którego „metody należy podporządkowywać cechom przedmiotu, a nic poddawać przekształceniom przedmiotu tak, aby poddawał się on z góry przyjętym i za modelowo uznanym sposobom rejestrowania i analizowania faktów” (W.P. Zaczyński. 1984, s. 18). Wśród cech tych są z pewnością takie, które dają się poznać wyłącznic metodami ilościowymi lub jakościowymi, a także takie, które poddają się zarówno ilościowemu, jak i jakościowemu podejściu badawczemu. Tc ostatnie mają wyraźną przewagę nad pozostałymi cechami. Dlatego też w większości badań pedagogicznych możliwe jest odwoływanie się zarówno do badań ilościowy ch, jak i jakościowych.

Oba typy badań wzajemnie się uzupełniają i wzbogacają. Przykładem tego może być eksperyment pedagogiczny, w którym zmienne niezależne poddaje się zazwyczaj opisowi i analizie jakościowej, a zmienne zależne badaniu ilościowemu. Mało przekonujące są też m.in. badania za pomocą metody szacowania, które stroniłyby od badań umożliwiających jakościowe podejście do badanego zjawiska. np. z wykorzystaniem analizy dokumentów lub metody sondażowej.

Troska o wiarygodność badań jakościowych

Uznanie możliwości podejścia pluralistycznego w badaniach pedagogicznych nie może być taryfą ulgową dla badań mało trafnych i rzetelnych. Są nimi

19


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Rozdział 2 & Pedagogika - aneks internetowy Kryteria porównania Badania jakościowe Badania
O sposobie zaspokajania potrzeb decyduje głównie jakość dóbr konsumpcyjnych oraz wysoki poziom wiedz
Rodzaje psychoterapii Psychoterapia - ćwiczenia III rok Pedagogiki Specjalnej APS Prowadząca: m
58820 PICT6002 Zaręba F Badania empiryczne ilościowe i jakościowe w pedagogice. W: Orientacje H- met
19905 PICT5827 (2) m źzmmmm METODY I TECHNIKI badań pedagogicznych
Zdj?cie0538 %ę*%*(uJk kjLr** * 4-r ic^iii & — ąrg** 4lU4
44 45 (28) autorem jest A. W. Maszke1. Na tendencje badań ilościowych i jakościowych w pedagogice zw
DSC04329 Badania empiryczne ilościowe i jakościowe w pedagogice Empiryczne badania ilościowe i
HARMONOGRAM ZAJĘĆ III ROK PEDAGOGIKI - 3 - letnie studia licencjackie specjalność -
HARMONOGRAM ZAJĘĆ STUDIA ZAOCZNE III ROK PEDAGOGIKI 3-LETNIEJ LICENCJACKIEJ specjalność:
III ROK PEDAGOGIKI 3-LETNIE STUDIA LICENCJACKIE Snecialność - RESOCJALIZACJA STUDIA
2. Koncepcje i podejścia do definiowania jakości jest jednak oczywiste, że dziś problem nie polega t

więcej podobnych podstron