PICT5887

PICT5887



Dzięki badaniom eksperymentalnym zgłoszone innowacje pedagogiczne okazują się bardziej realne, niż te wprowadzane jedynie w wyniku własnych przemyśleń lub badań sondażowych Udział w eksperymencie pedagogicznym pozwala bowiem niejako ..naocznie" przekonać się o funkcjonalności i praktycznej przydatności Weryfikowanych form pracy z dziećmi i młodzieżą lub też o całkowitej ich be/użytcczności. Ma to niemałe znaczenie poznawcze i zarazem kształcące. W ten sposób niejednokrotnie można osobiście doświadczyć wielu dobrodziejstw, jakie są w stanic oferować pedagogom weryfikowane przez eksperymentatora pomysły w zakresie usprawniania działalności dydaktycznej i wychowawczej. Badacz ma również możliwość osobistego przekonania się. że niektóre jego pomysły. mieszczące się doskonale w sferze rozważań teoretycznych, okazują się niekiedy zupełnie nieprzydatne w codziennej praktyce pedagogicznej.

Zarysowane korzyści, wynikające z zastosowania w pedagogice badań eksperymentalnych. są charakterystyczne — jak wspomniano — tylko i wyłącznic dla tego rodzaju badań poprawnych metodologicznie. Tak więc zgłaszane zastrzeżenia pod ich adresem odnoszą się głównie do tych, które nic spełniają stawianych im wymagań z punktu widzenia współczesnej metodologii badań pedagogicznych. Z zastrzeżeniami tymi warto zapoznać się nieco bliżej, by móc zapobiec i przeciwdziałać ewentualnym błędom w przeprowadzaniu eksperymentu pedagogicznego oraz krytycznie ocenić jego przebieg i wyniki.

4. Zastrzeżenia wobec badań eksperymentalnych

Istnieje co najmniej kilka poważnych zastrzeżeń wysuwanych pod adresem badań eksperymentalnych na użytek pedagogiki. Są nimi:

—    złożoność i uciążliwość tego rodzaju badań,

—    niemożność dorównania przez nie założeniom metodologii nauk przyrodniczych,

—    możliwość zastąpienia badań eksperymentalnych innymi metodami badań,

—    sprzeniewierzanie się zasadom moralnym.

Złożoność i uciążliwość badań eksperymentalnych Eksperyment pedagogiczny jest niewątpliwie metodą badań nadzwyczaj złożoną i uciążliwą. Złożoność jego polega przede wszystkim na konieczności uwzględnienia zarówno zmiennych niezależnych, jak i zależnych i pośredniczących oraz na właściwym doborze grup eksperymentalnych i kontrolnych. Uciążliwość badań eksperymentalnych w pedagogice wiąże się z ich czasochłonnością oraz nieodzowną potrzebą poddania szczegółowej i wielostronnej kontroli wszystkich

uwzględnionych lam zmiennych. Toteż trudno dziwić się, iż mc zawsze są chętnie podejmowane, a ostatnio jak wiemy - mają również swych przeciwników.

Poważny zarzut kierowany pod adresem badań eksperymentalnych w pedagogice. w tym zwłaszcza przeciwko pochopnemu ich stosowaniu, dotyczy nakładania się na wpływy zmiennych niezależnych, uznanych za takie przez eksperymentatora, różnych innych zmiennych o podobnych wpływach, z których nie zdaje on sobie wystarczająco sprawy lub w ogóle ich sobie nic uświadamia. Tak na przykład skuteczność pewnych metod nauczania i wychowania niektórzy są skłoni przypisywać nic tyle osobliwym właściwościom tych metod, ile raczej umiejętnościom psychopedagogicznym lub cechom osobowości nauczycieli i wychowawców. Zarzut taki stawia się nierzadko także wybitnym pedagogom, twórcom znanych w historii wychowania koncepcji pedagogicznych, jakimi są m.in.

J. Korczak, A Makarenko, C. Freinet, A.S. Ncill i A. Suchomliński. Zasadny wydaje się on zwłaszcza wówczas, gdy manipulacją zmiennymi niezależnymi w toku trwania eksperymentu pedagogicznego zajmują się wyłącznic najlepsi nauczyciele i wychowawcy danej szkoły lub innej instytucji opieki, kształcenia i wychowania. Nigdy - rzecz jasna nic można wykluczyć różnych nieprzew idzianych i ubocznych wpływów na wyniki przeprowadzonego eksperymentu. Dochodzą tu również możliwe „zakłócenia" spowodowane badaniami wstępnymi i przesadnym rozgłosem, jakim cieszy się eksperyment w środowisku Ale nic oznacza to bynajmniej, iż /a pomocą badań eksperymentalnych nic można stwierdzić efektywności określonej metody nauczania i wychowania lub jej bczużytcczności.

Dorównywanie założeniom metodologii nauk przyrodniczych

Jedno z podstawowych zastrzeżeń, stawianych badaniom eksperymentalnym, dotyczy zbyt mechanicznego przenoszenia na grunt pedagogiki schematów lub kanonów obowiązujących w naukach przyrodniczych, zwłaszcza w fizyce, chemii i biologii. Słusznie podkreśla się, że eksperymenty pedagogiczne nic są w stanic spełnić wymagań, jakie stawia się badaniom eksperymentalnym w naukach przyrodniczych. Przede wszystkim zarzuca się eksperymentom pedagogicznym, iż nic są w stanic spełnić warunku powtarzalności badanych zjawisk oraz zapewnić identyczność grupy eksperymentalnej i kontrolnej (por E. Zaręba, 1998, s. 90), co uważa się w metodologii nauk przyrodniczych za wymóg konieczny. Rzeczywiście na gruncie pedagogiki ogromne trudności nastręcza postulat powtarzalności badań przy zachowaniu tych samych warunków. Postulat ten w dosłownym jego brzmieniu jest wręcz niewykonalny w pedagogice, jak również w innych naukach społecznych czy humanistycznych. Niemniej jest możliwy do wykonania, lecz nic w sensie absolutnym i bezwzględnym, jak jest to możliwe w naukach przyrodniczych. Eksperyment pedagogiczny pozwala na


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
>rodzaj populacji> BADANIA EKSPERYMENTALNE - polegają na aktywnym włączeniu się osoby badające
0000010 2 4 Badanie kliniczne w neurologii tych, wywiadów rodzinnych i czynności ustroju okazuje się
PICT5880 Badania eksperymentalne w pedagogice przeżywały u nas swój renesans, poczynając od przełomu
58292 PICT5844 Oprócz zmiennych niezależnych i zależnych dużą wagę w badaniach pedagogicznych przywi
8. WYKŁADY I INNE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE PROWADZONE PRZEZ PRACOWNIKÓW INSTYTUTU Badania eksperymentalne
Wstęp Prezentowany materiał powstał w wyniku prac ekspertów Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza
PICT5828 (2) Mt«czy*t»w IjołyjcktMetody i techniki badań pedagogicznych Otoym *yk*t»c» ..ImpulT Krak
IMG14 Wejście do narracji okazuje się równie nieuniknione. Lecz dzięki temu tyrady matki będzie moż
skanowanie0003 2 Fundusze unijne na badania i rozwal Wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw
skanowanie0036 2 kontraktu (Braalen 1992). Koark i Sharah (1989) wykazali dzięki badaniom nad grupam
4 TRIBOLOGIA 4-2003 Czesław DYMARSKI, Wojciech LITWIN Badania eksperymentalne polimerowego
„Matematyka nie jest trudna i nudna” Innowacja pedagogiczna o charakterze metodycznym z zakresu eduk

więcej podobnych podstron